Ile trzeba mieć procent, żeby zdać maturę podstawową lub rozszerzoną? Odpowiadamy!

''Ile trzeba mieć procent, żeby zdać maturę?'' to jedno z najczęściej zadawanych pytań co roku w okolicach maja. Sprawdzamy, do jakich egzaminów trzeba podejść w 2022 roku i jaki wynik uzyskać, by zdać maturę.

Ile trzeba mieć procent, żeby zdać maturę podstawową?

Absolwenci szkół ponadpodstawowych szczególnie interesują się kwestią, ile trzeba mieć procent, żeby zdać maturę podstawową. W 2022 roku obowiązkiem osób podchodzących do egzaminu maturalnego jest przystąpienie do trzech egzaminów w części pisemnej na poziomie podstawowym. Będą zdawać kolejno: język polski, matematykę oraz wybrany przez siebie język obcy nowożytny. Oprócz tego przystąpią też do przynajmniej jednego egzaminu na poziomie rozszerzonym, ale te nie wzbudzają aż takich emocji wśród osób przystępujących do egzaminu dojrzałości, głównie dlatego, że przedmiot wybierają one same, a egzaminy na poziomie podstawowym narzucone są odgórnie. A aby zdać egzamin maturalny z każdego przedmiotu obowiązkowego na poziomie podstawowym w części pisemnej, trzeba uzyskać co najmniej 30 procent wszystkich możliwych do zdobycia punktów z danego przedmiotu. Egzaminy z przedmiotów obowiązkowych odbędą się w tym roku w dniach:

  • 4 maja 2022 r. – język polski na poziomie podstawowym
  • 5 maja 2022 r. – matematyka na poziomie podstawowym
  • 6 maja 2022 r. – język obcy nowożytny na poziomie podstawowym.

Zdający mają do wyboru języki: angielski, francuski, hiszpański, niemiecki, rosyjski i włoski.

Ile punktów, żeby zdać maturę podstawową?

Skoro trzeba uzyskać wynik 30 procent, to ile to punktów, żeby zdać maturę podstawową? 30 procent wszystkich możliwych do zdobycia z danego przedmiotu punktów to różne wartości liczbowe w przypadku różnych przedmiotów. I tak, jeśli chodzi o pisemny egzamin na poziomie podstawowym z języka polskiego, to arkusz maturalny składa się z dwóch części. Pierwsza z nich to test, druga zaś – wypracowanie. Poprawne wykonanie wszystkich zawartych w arkuszu zadań daje abiturientowi możliwość otrzymania łącznie 70 punktów: z testu można ich otrzymać 20, zaś wypracowanie warte jest maksymalnie aż 50 punktów. Oznacza to, że warunkiem zdania pisemnego egzaminu na poziomie podstawowym z języka polskiego jest uzyskanie z niego minimum 21 punktów.

Nieco inaczej wygląda sytuacja w przypadku pisemnego egzaminu z matematyki na poziomie podstawowym. Tutaj na arkuszu abiturient znajdzie trzy typy zadań: zadania zamknięte, zadania otwarte krótkiej odpowiedzi oraz zadania otwarte rozszerzonej odpowiedzi. Za poprawne rozwiązanie wszystkich tych zadań można otrzymać łącznie 45 punktów (w poprzednich latach do zdobycia było 50 punktów), zatem minimalny wynik, który pozwoli na zdanie matury to 13,5 punktu. Natomiast w przypadku egzaminu pisemnego z języka obcego nowożytnego na poziomie podstawowym należy zdobyć minimum 15 punktów, by zdać ten egzamin.

Zobacz wideo Zasady organizacji egzaminów w dobie pandemii. Co się zmieni?

Ile trzeba mieć procent, żeby zdać maturę rozszerzoną?

Wiele osób natomiast zastanawia się, ile trzeba mieć procent, żeby zdać maturę rozszerzoną. Każdy abiturient, by móc pochwalić się zdaną maturą, musi nie tylko przystąpić do trzech obowiązkowych egzaminów w części pisemnej (i uzyskać z każdego z nich minimum 30 procent wszystkich możliwych do zdobycia punktów), ale także zobowiązany jest podejść do jednego egzaminu z wybranego przez siebie przedmiotu na poziomie rozszerzonym. Co ciekawe, tu próg zdawalności nie został określony. W 2022 roku, z uwagi na pandemię i wiele miesięcy nauki zdalnej, maturzyści nie mają ponadto obowiązku zdawania egzaminów w części ustnej. Dotychczas obowiązkowe były egzaminy ustne z języka polskiego oraz języka obcego nowożytnego. Jeśli jednak wynik egzaminu ustnego byłby komuś potrzebny podczas rekrutacji na studia (chodzi o szkoły wyższe za granicą), może oczywiście do takiego egzaminu przystąpić.

Ile punktów, żeby zdać maturę rozszerzoną?

Jeśli więc ktoś jeszcze zastanawia się, ile trzeba punktów, żeby zdać maturę rozszerzoną, to warto, by wiedział, że wystarczy do niej podejść, ilość uzyskanych punktów nie wpływa na to, czy zda się maturę. Co prawda planowano wprowadzenie podobnego progu zdawalności, jak w przypadku egzaminów obowiązkowych na poziomie podstawowym – egzaminy miały być uznawane za zdane wówczas, gdy abiturient uzyska minimum 30 procent możliwych do zdobycia punktów. Ministerstwo Edukacji i Nauki oraz Centralna Komisja Egzaminacyjna nie zmieniły jednak jak dotąd przepisów w tej kwestii, na co wpływ miała zapewne pandemia oraz nauka zdalna. Zatem w roku 2022 nie można nie zdać matury na poziomie rozszerzonym, gdyż nie obowiązują na niej progi punktowe. Abiturienci, którzy planują dostać się na najbardziej oblegane kierunki studiów, z pewnością powalczą jednak o jak najwyższy wynik wybranego egzaminu.

Zobacz też: "Latarnik" Henryka Sienkiewicza - streszczenie lektury dla uczniów klas podstawowych

Więcej o:
Copyright © Agora SA