Adresat listu - tradycyjna forma kontra nowa technologia. Jak poprawnie zaadresować list?

Adresat listu to odbiorca przesyłki listowej. Zastanawiasz się, jak wytłumaczyć nieoczywistą oczywistość dziecku, które pojęcie listu zna tylko z bajek? Kim jest adresat i gdzie należy wpisać dane takiej osoby? Podpowiadamy.

Nowe technologie zdominowały komunikację, skutecznie wypierając tradycyjne formy. Zanim udzielimy odpowiedzi na kilka podstawowych pytań, zawsze warto najpierw wytłumaczyć, jakie jest współczesne zastosowanie listu i kiedy to właśnie papierowa wiadomość będzie skuteczna. 

Adresat listów - kto może czekać na wiadomość? 

Kim jest adresat listów? Małym dzieciom z pisaniem listów kojarzy się przede wszystkim Mikołaj. Do historii na temat adresata warto zaprosić właśnie tę postać. Starsze dzieci lubią tajemnicze historie, ciekawym motywem może być więc list w butelce, którego adresatem jest tak naprawdę każdy, kto go odnajdzie. Opowieść o adresacie można też oprzeć o rodzinną historię, szczególnie dziadkowie przechowują sentymentalne pamiątki. 

Zobacz też: Jak napisać list, czyli o jednej z podstawowych umiejętności na języku polskim [WZÓR]

Adresat listu - kto to taki w oczach nastolatka? 

Współczesne dzieciaki komunikują się głównie w Internecie, jednak sztuka pisania listów oraz znajomość adresata listu może kiedyś pomóc w zdobyciu wymarzonej pracy lub przygotowaniu pisma do urzędu. Często dzieci miewają problem ze wskazaniem adresata listu. Kto to taki? To osoba, do której kierujemy korespondencję. Nadawca natomiast to osoba, która pisze list, wkłada go do koperty, adresuje i wysyła do adresata.

Zobacz wideo Jak zwalczyć prokrastynację? Aplikacje, które pomogą w koncentracji

List - gdzie adresat, gdzie nadawca

Gdzie powinien się znaleźć adresat i nadawca listu? Warto wiedzieć, że zaleca się podział koperty na cztery strefy. Oto co powinno się znaleźć w każdej z nich:

  • w lewym górnym rogu znajduje się pole nadawcy,
  • prawy górny róg to miejsce na znak opłaty, np. znaczek pocztowy,
  • lewy dolny róg zawiera pole informacyjne (np. przesyłka priorytetowa czy potwierdzenie odbioru),
  • pole adresata znajduje się w prawym dolnym rogu.

Dodatkowo należy zostawić wolne miejsce na dole koperty (ok. 1,5-2 cm od dolnej krawędzi) na specjalny kod. 

Adresat listu - gdzie wpisać? Strategiczna część koperty 

Dla kogoś, kto nie wysyła tradycyjnej korespondencji regularnie to, gdzie wpisać adresata listu może stanowić problem. Adresata wpisujemy po prawej stronie koperty, dwa centymetry powyżej dolnej krawędzi. Zgodnie z poniższym wzorem:

Imię i Nazwisko 
Nazwę firmy lub instytucji 
Nazwa ulicy oraz numer domu/lokalu 
Kod miasto
Kraj (w przypadku zagranicy) 

W przypadku danych adresata należy starannie napisać adres oraz imię i nazwisko odbiorcy. Duże litery raczej nie mają tutaj zastosowania, wyjątkiem może być na przykład nazwa firmy. 

List - gdzie nadawca? Podpowiadamy 

Gdzie znajdziesz nadawcę listu? Dane nadawcy, czyli osoby, która napisała list, wpisujemy w lewym górnym rogu tuż przy krawędzi koperty. Wzór pozostaje ten sam jak w przypadku adresata: 

Imię i Nazwisko 
Nazwę firmy lub instytucji 

Nazwa ulicy oraz numer domu/lokalu 
Kod miasto  

Dlaczego wpisujemy dane nadawcy? 

Dzięki tej krótkiej informacji list może do nas wrócić, na przykład w przypadku błędnie podanego adresu lub nie odebrania listu przez adresata. To też takie zabezpieczenia na wypadek gdyby nasza korespondencja zaginęła gdzieś po drodze do adresata.

Zobacz też: Parafraza - co to jest? Definicja i przykłady parafraz

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.