Drzewo genealogiczne rodziny - podróż w stronę wspomnień. Co powinno zawierać?

Drzewo genealogiczne rodziny to popularne zadanie domowe, które może być pretekstem do nostalgicznej podróży w przeszłość. Wszystko na temat tego niezwykłego projektu znajdziesz w poniższym artykule.

Drzewo genealogiczne - jak znaleźć przodków? Etap zbierania informacji 

Do którego momentu jesteśmy w stanie cofnąć się w czasie? Na początku to zadanie może wydawać się banalnie proste, ale po drodze możemy napotkać pewne trudności. Jak znaleźć przodków, aby stworzyć własne drzewo genealogiczne? Wiedzę na temat poprzednich pokoleń czerpiemy najczęściej od dziadków, pomocne będą też rodzinne dokumenty, a nawet Internet. Każdy, kto planuje prawdziwą podróż w czasie do kilku pokoleń wstecz, może posiłkować się usługami dedykowanych firm, które zbierają informacje na podstawie archiwów państwowych oraz kościelnych. Kto wie, może niewinne zadanie domowe stanie się poważnym rodzinnym projektem. 

Jak napisać recenzję: garść praktycznych porad. Zdjęcie ilustracyjneJak napisać recenzję: garść praktycznych porad

Drzewo genealogiczne - co powinno zawierać i jak przedstawić połączoną rodzinę? 

Co powinno zawierać drzewo genealogiczne? Podstawowe informacje, które powinny znaleźć się na takim drzewie to: 

  • stopień pokrewieństwa, 
  • imiona oraz nazwiska poszczególnych członków rodziny, 
  • fotografie lub rysunki, 
  • pomocne mogą być też symbole charakterystyczne dla danego wydarzenia: para obrączek (ślub), zabawka (przy dacie urodzenia), flaga (w przypadku różnych narodowości)

W przypadku rodzin patchworkowych wszystko zależy od relacji pomiędzy rodzicami. Dzieci mogą zastanawiać się, czy umieszczać na nim nowych partnerów rodziców i co za tym idzie nowe rodzeństwo i dodatkowych dziadków. Zdecydowanie warto spróbować, duże drzewo genealogiczne może być ważnym komunikatem dla dziecka, które może liczyć na wsparcie wielu osób. 

Zobacz wideo Pijawki nie tylko leczą, ale mogą być bardzo groźne [PRACOWNIA BRONKA]

Drzewo genealogiczne - jak narysować? Kilka gotowych pomysłów 

Zacznijmy od tego, że drzewo nie musi być idealne, dokładnie tak jak relacje w rodzinie drzewo może mieć swoje rysy i niedoskonałości. Każdy, kto zastanawia się, jak narysować drzewo genealogiczne, powinien przejrzeć poniższe patenty: 

  • motywy florystyczne 

Drzewo genealogiczne. Zdjęcie ilustracyjneDrzewo genealogiczne. Zdjęcie ilustracyjne Shutterstock

  • minimalistyczna wersja dla tych, którzy lubią konkrety

Drzewo genealogiczne. Zdjęcie ilustracyjneDrzewo genealogiczne. Zdjęcie ilustracyjne Shutterstock

Drzewo genealogiczne ze zdjęciami, czy bez? 

Rodzinne fotografie przed dziecięcymi nożyczkami może uchronić zrobienie kopii (np. w punktach ksero). Dzieci też chętnie narysują każdego członka rodziny. W przypadku małego drzewa ciekawym rozwiązaniem będą zdjęcia typu polaroid. Drzewo genealogiczne ze zdjęciami zawsze można oprawić i zawiesić na ścianie. 

Parafraza - co to jest? Definicja i przykłady parafraz. Zdjęcie ilustracyjneParafraza - co to jest? Definicja i przykłady parafraz

Drzewo genealogiczne rodziny - jak zrobić rodzinną księgę? 

Znamy już odpowiedź na pytanie, jak zrobić drzewo genealogiczne, czas zastanowić się jak można wykorzystać ten projekt do stworzenia rodzinnej kroniki. 

Drzewo może być pierwszą stroną rodzinnej księgi, gdzie będziemy ręcznie wpisywać ważne wydarzenia oraz wklejać rodzinne pamiątki.  Bilety do kina, świąteczna lista zakupów czy zapiski pełne dziecięcych powiedzonek to pamiątki na wagę złota

Zobacz też: Partykuła - definicja, znaczenie, przykłady. Czym jest partykuła wzmacniająca?

Więcej o: