Czym jest felieton? Jest to krótki utwór o charakterze dziennikarskim, który bazuje na faktach, ale często także wprowadza elementy fikcji literackiej. Jest to gatunek dość stary, którego geneza sięga XVIII wieku. Właśnie wtedy we francuskiej prasie zaczęły pojawiać się krótkie komentarze odnoszące się do wystawionych sztuk teatralnych i innych wydarzeń literackich. Były to humorystyczne, lekkie teksty, w których autor mógł przemycić własną opinię na temat opisywanego wydarzenia. Felietony umieszczano zazwyczaj w stałej kolumnie. Początkowo była ona umieszczana na pierwszej stronie gazety.
Obecnie felieton można znaleźć przede wszystkim w czasopismach. Tam przyjmują formę krótkiego artykułu poruszającego szeroką tematykę: społeczną, kulturalną, światopoglądową itp. Autor ma w nim okazję przedstawić własne spojrzenie na prezentowany temat. Współczesne felietony wyróżniają się swoją lekką i na pozór żartobliwą formą. Często jednak ukryte są pod nią zagadnienia bardzo trudne, które wywołują skrajne emocje.
Felieton, podobnie jak inne gatunki literackie, posiada pewne ustalone cechy, które wyróżniają go na tle innych utworów literackich. Do cech tych z pewnością należy zaliczyć:
Jak napisać felieton? Jest to stosunkowo prosta forma do napisania. Felieton nie ma ściśle określonych reguł - to autor decyduje, w jakim kierunku podąży jego utwór. Ważne jest, aby wybrać interesujące zagadnienie wokół którego skupi się treść utworu. Należy pamiętać, że felieton powinien opierać się o wydarzenia lub sytuacje autentyczne, jednak w celu uatrakcyjnienia treści można w nim zastosować także elementy fikcji literackiej. Autor ma prawo zamanifestować w utworze własny pogląd na poruszany temat, a także przedstawić pogłębioną refleksję nad tematem. Istotne jest także przestrzeganie tego jak skonstruowany powinien być felieton. Musi on zawierać intrygujący tytuł, właściwe rozwinięcie wywodu oraz niepodważalną puentę.
Zobacz też: Oksymoron: co to takiego? Definicja i przykłady