Co to jest Zespół Aspergera? "Wielu dorosłych z Zespołem Aspergera nie otrzymało diagnozy w dzieciństwie"

Zespół Aspergera dotyczy sporej liczby osób, chociaż wiele z nich nie zdiagnozowano. Osoby z zespołem Aspergera często charakteryzują się ponadprzeciętną inteligencją, ale mają trudności m.in. w zbudowaniu relacji z innymi ludźmi. Co to jest zespół Aspergera? Jakie są objawy Zespołu Aspergera?

Zespół Aspergera to zaburzenie rozwojowe charakteryzujące się trudnościami w komunikacji i interakcji społecznej. Nie każdy dorosły, który doświadcza zespołu Aspergera otrzymał w dzieciństwie diagnozę. Zaburzenie ze spektrum autyzmu trwa całe życie. Co to jest zespół Aspergera? Jakie są objawy Zespołu Aspergera?

Co to jest zespół Aspergera?

"Głównym niepokojącym sygnałem, który jesteśmy w stanie zauważyć, są trudności w nawiązywaniu relacji międzyludzkich, problemy z komunikacją pozawerbalną, nieumiejętność elastycznego dostosowania się do oczekiwań wychowawcy i grupy (niechęć do wykonywania poleceń). Często u dzieci z zespołem Aspergera można dostrzec ponadprzeciętną pamięć i inteligencję" - mówiła w rozmowie z edziecko.pl Anna Szarpak, nauczycielka i oligofrenopedagożka. 

Zespół Aspergera - objawy

Zespół Aspergera może być już zauważalny w zachowaniach kilkulatka. Dziecko z zespołem Aspergera:

 • mówić monotonnym głosem;
 • ciągle powtarzać pewne słowa lub frazy;
 • mają trudności ze zrozumieniem drugiej osoby;
 • być mniej skłonnym do inicjowania kontaktu z innymi niż rówieśnicy;
 • mieć tendencję do dosłownej interpretacji informacji, co może wydawać się niezdolnością do zrozumienia żartów lub sarkazmu;
 • mieć trudności z komunikowaniem swoich myśli i uczuć;
 • mieć trudności z nawiązaniem kontaktu wzrokowego
 • unikać kontaktu fizycznego.

Dorośli, którzy doświadczają zespołu Aspergera, mogą mieć trudności z radzeniem sobie z trudnymi sytuacjami. Niektórym osobom z zespołem Aspergera trudno jest nawiązywać kontakt wzrokowy z innymi i mówić o emocjach. Może to sprawić, że komunikacja zaróno werbalna będzie jeszcze trudniejsza. 

Zespół Aspergera a autyzm

Istnieją różne typy Autyzmu, które mogą wpływać na dziecko na wiele różnych sposobów. Ten termin obejmuje: ogólne objawy tego obejmują: opóźnienia językowe, niezwykłe zainteresowania i zachowania, upośledzenie intelektualne. Zespół Aspergera różni się to od zaburzeń autystycznych, ponieważ nie powoduje opóźnień w rozwoju językowym ani poznawczym. Zamiast tego może prowadzić do niezdarności i trudności w komunikacji niewerbalnej i interakcji społecznej.

Zespół Aspergera - leczenie

Leczenie zespołu Aspergera obejmuje m.in. opiekę w dzieciństwie. "Bez odpowiedniego wsparcia i regularnych ćwiczeń, problem nie zniknie, a może się pogłębić. Szczególnie umiejętności społeczno-emocjonalne i komunikacyjne same się nie rozwiną. Z wiekiem może być gorzej. Problemy mogą się pogłębiać i doprowadzić nawet do zaburzeń psychicznych, np. depresji czy zaburzeń lękowych" - mówiła Anna Szarpak. 

Jak pomóc dziecku z Zespołem Aspergera? Opieka nad dzieckiem z Zespółem Aspergera może stanowić wyzwanie, a następujące strategie mogą pomóc poprawić jakość życia dziecka i jego opiekunów:

 • Tworzenie bezpiecznej strefy: dzieci z zespołem Aspergera mogą potrzebować dodatkowego wsparcia, aby czuć się bezpiecznie w swoich domach. Pracownicy służby zdrowia, którzy znają dziecko, mogą zasugerować konkretne sposoby stworzenia bezpiecznego środowiska domowego.
 • Zapewnienie spójności: struktura i rutyna są ważne i mogą pomóc dziecku w nauce i rozwoju. Pomocne może być opracowanie ścisłego codziennego harmonogramu różnych czynności.
 • Pomoc w przewidywaniu zmian: ostrzegaj dziecko z wyprzedzeniem o wszelkich zmianach w jego rutynie. Korzystanie ze zdjęć lub rysunków może pomóc w komunikowaniu nadchodzących zmian.
 • Zapewnianie pozytywnego wzmocnienia: Nagradzaj dziecko za pozytywne zachowanie i postępy, nawet jeśli postęp wydaje się niewielki.
 • Unikanie przeciążenia sensorycznego: niektóre dzieci z autyzmem są przytłoczone głośnymi dźwiękami, jasnymi kolorami lub migającymi światłami, co może pomóc uniknąć wszystkiego, co zalewa zmysły dziecka.
 • Elastyczność w komunikacji: jeśli dziecko ma trudności z komunikowaniem swoich uczuć lub zamiarów, może pomóc mu pracować nad rozwojem gestów lub mimiki, aby komunikować się z takimi słowami, jak „Pomóż!” lub „Jestem zestresowany”.
 • Wyjście na zewnątrz: Na początku może być trudno skłonić dziecko z autyzmem do odwiedzenia nowych miejsc, ale praca nad tym może pomóc w budowaniu ich pewności siebie i poprawie jakości życia dziecka.
Zobacz wideo Zrozumieć autyzm
Więcej o: