"Żona modna" - satyra Ignacego Krasickiego. Streszczenie i plan wydarzeń

"Żona modna" Ignacego Krasickiego to jedna z najpopularniejszych satyr tego autora. O czym opowiada?

"Żona modna" Ignacego Krasickiego to utwór, który jest w kanonie lektur dla uczniów szkół podstawowych. Jest to satyra wydana w 1779 roku jako część większego zbioru tego autora. Krasicki w swoim utworze w humorystyczny sposób komentuje zapatrzenie polskiej szlachty na wzorce płynące z zachodu. Jak wskazuje sam tytuł, autor skupia się osobie tytułowej żony, która w zupełnie bezkrytyczny i bezrefleksyjny sposób naśladuje mody płynące z francuskiego kręgu kulturowego. 

Zobacz wideo Powrót do nauki stacjonarnej? Minister edukacji: "Śmierć jest gorsza niż negatywne skutki nauki zdalnej"

Ignacy Krasicki i "Żona modna" - kontekst utworu

Satyra Ignacego Krasickiego jest wierszowanym utworem, w którym czytelnik śledzi rozmowę dwóch mężczyzn. Pan Piotr i jego kolega rozmawiają m.in. o niedawnym ożenku tego pierwszego. Jak się okazuje, pan młody nie jest szczęśliwy, gdyż jego żona Filis jest rozpieszczona i ślepo podążą za zagraniczną modą. Ponadto wytyka rzekome wady i brak ogłady własnemu mężowi, za którego wyszła jedynie z rozsądku. Swoim zachowaniem młoda żona zniechęciła swojego wybranka na tyle, że już kilka miesięcy po ślubie pożałował swojej decyzji o ożenku.

Krótkie streszczenie satyry "Żona modna"

Satyra Krasickiego rozpoczyna się od narzekań świeżo upieczonego męża, pana Piotra, na swoje życie małżeńskie. Skuszony bogactwem przyszłej żony, która w posagu wniosła cztery wsie, zdecydował się na małżeństwo. Nie zważał przy tym na charakter przyszłej partnerki. Szybko okazało się, że żona wychowana w mieście przesiąknęła manierami zachodnimi, np. w intercyzie zastrzegła sobie, że zimy będzie spędzać w mieście. Również w czasie choroby przeniesie się do miasta pod opiekę francuskiej opiekunki.

Młody mąż opowiada przyjacielowi, także to, jak wyglądała podróż do wspólnego domu. Najpierw wybranka nie była zadowolona z karety. Później trzeba było odłożyć wyjazd ze względu na jej złe samopoczucie. Kiedy wreszcie można było jechać, rozpoczęło się wielkie pakowanie - młoda małżonka zabrała ze sobą mnóstwo rzeczy. W drodze żona dopytywała, czy Piotr ma kucharza, stangreta, pasztetnika itd. Ciągle była niezadowolona. Kiedy dotarli na miejsce, małżonkę rozczarowała posiadłość jej męża. Uważała, że jest zbyt skromna. Z lekceważeniem traktowała służbę. Piotr coraz bardziej zażenowany zachowaniem żony pozwolił jej robić to, na co przyjdzie jej ochota. Wkrótce kobieta pozmieniała w domu praktycznie wszystko. Postanowiła także urządzić bal. Podczas niego odbył się pokaz fajerwerków, od którego zapaliła się stodoła. To wydarzenie sprawiło, że Piotr zdecydował o powrocie do miasta, choć wcale tego nie chce. 

Nauczyciele uważają, że lista obowiązkowych lektur powinna zostać zmienionaLektury obowiązkowe na egzamin ósmoklasisty 2021. Nowa lista. Czego w tym roku nie trzeba czytać?

"Żona modna": ramowy plan wydarzeń

"Żona modna" to stosunkowo krótki utwór. Jego plan ramowy prezentuje się następująco:

 1. Starania pana Piotra o rękę Filis;
 2. Intercyza i ślub;
 3. Wyjazd młodych do posiadłości pana Piotra;
 4. Rozmowy w trakcie podróży;
 5. Wygórowane wymagania kobiety;
 6. Przywitanie młodych małżonków w domu przez służącego;
 7. Oglądanie domu;
 8. Wprowadzanie zmian przez modną żonę;
 9. Przybycie gości i pokaz fajerwerków;
 10. Pożar stodoły;
 11. Powrót do miasta.

Mały Książę. Ilustracja z okładki książki"Mały Książę"- film czy książka? Ile planet odwiedził Mały Książę?

Więcej o: