"Żona modna" - satyra Ignacego Krasickiego. Streszczenie i plan wydarzeń
"Żona modna" Ignacego Krasickiego to utwór, który jest w kanonie lektur dla uczniów szkół podstawowych. Jest to satyra wydana w 1779 roku jako część większego zbioru tego autora. Krasicki w swoim utworze w humorystyczny sposób komentuje zapatrzenie polskiej szlachty na wzorce płynące z zachodu. Jak wskazuje sam tytuł, autor skupia się osobie tytułowej żony, która w zupełnie bezkrytyczny i bezrefleksyjny sposób naśladuje mody płynące z francuskiego kręgu kulturowego.
Ignacy Krasicki i "Żona modna" - kontekst utworu
Satyra Ignacego Krasickiego jest wierszowanym utworem, w którym czytelnik śledzi rozmowę dwóch mężczyzn. Pan Piotr i jego kolega rozmawiają m.in. o niedawnym ożenku tego pierwszego. Jak się okazuje, pan młody nie jest szczęśliwy, gdyż jego żona Filis jest rozpieszczona i ślepo podążą za zagraniczną modą. Ponadto wytyka rzekome wady i brak ogłady własnemu mężowi, za którego wyszła jedynie z rozsądku. Swoim zachowaniem młoda żona zniechęciła swojego wybranka na tyle, że już kilka miesięcy po ślubie pożałował swojej decyzji o ożenku.
Krótkie streszczenie satyry "Żona modna"
Satyra Krasickiego rozpoczyna się od narzekań świeżo upieczonego męża, pana Piotra, na swoje życie małżeńskie. Skuszony bogactwem przyszłej żony, która w posagu wniosła cztery wsie, zdecydował się na małżeństwo. Nie zważał przy tym na charakter przyszłej partnerki. Szybko okazało się, że żona wychowana w mieście przesiąknęła manierami zachodnimi, np. w intercyzie zastrzegła sobie, że zimy będzie spędzać w mieście. Również w czasie choroby przeniesie się do miasta pod opiekę francuskiej opiekunki.
Młody mąż opowiada przyjacielowi, także to, jak wyglądała podróż do wspólnego domu. Najpierw wybranka nie była zadowolona z karety. Później trzeba było odłożyć wyjazd ze względu na jej złe samopoczucie. Kiedy wreszcie można było jechać, rozpoczęło się wielkie pakowanie - młoda małżonka zabrała ze sobą mnóstwo rzeczy. W drodze żona dopytywała, czy Piotr ma kucharza, stangreta, pasztetnika itd. Ciągle była niezadowolona. Kiedy dotarli na miejsce, małżonkę rozczarowała posiadłość jej męża. Uważała, że jest zbyt skromna. Z lekceważeniem traktowała służbę. Piotr coraz bardziej zażenowany zachowaniem żony pozwolił jej robić to, na co przyjdzie jej ochota. Wkrótce kobieta pozmieniała w domu praktycznie wszystko. Postanowiła także urządzić bal. Podczas niego odbył się pokaz fajerwerków, od którego zapaliła się stodoła. To wydarzenie sprawiło, że Piotr zdecydował o powrocie do miasta, choć wcale tego nie chce.
"Żona modna": ramowy plan wydarzeń
"Żona modna" to stosunkowo krótki utwór. Jego plan ramowy prezentuje się następująco:
- Starania pana Piotra o rękę Filis;
- Intercyza i ślub;
- Wyjazd młodych do posiadłości pana Piotra;
- Rozmowy w trakcie podróży;
- Wygórowane wymagania kobiety;
- Przywitanie młodych małżonków w domu przez służącego;
- Oglądanie domu;
- Wprowadzanie zmian przez modną żonę;
- Przybycie gości i pokaz fajerwerków;
- Pożar stodoły;
- Powrót do miasta.
-
Nietrafione zabawki dla dziecka. "Z mężem wyjmowaliśmy je 20 godzin. To był koszmar"
-
Złudzenie optyczne, czyli jak mózg potrafi nas oszukać
-
Kiedy wypłata 13 emerytury 2021? Seniorzy już niedługo mogą liczyć na przypływ gotówki
-
Szkoły zamknięte do końca roku szkolnego? Rodzice: To może wyrządzić dzieciom krzywdę
-
Pasterka spędza pandemię z dziewięciorgiem dzieci. "Standard życia bardzo się pogorszył"
- Niedziele handlowe 2021. Czy 28 lutego sklepy są otwarte?
- Trzy słowa, kategoria: film animowany. Rozpoznasz, o jaki tytuł pytamy?
- Płaskostopie - poznaj rodzaje i przyczyny deformacji, a także skuteczne ćwiczenia stóp
- Alergia na roztocza - jakie są objawy i co można zrobić? Czy można się odczulić?
- Mama uczy córkę, że dziewictwo nie istnieje. Wideo obejrzało ponad 2 miliony ludzi. Ma w tym ważny powód