"Katarynka" Bolesława Prusa - streszczenie i plan wydarzeń

"Katarynka" to nowela Bolesława Prusa. Jaki jest plan wydarzeń oraz jacy są bohaterowie utworu? Sprawdź nasze streszczenie, zwłaszcza przed zbliżającym się sprawdzianem.

"Katarynka" Bolesława Prusa to nowela, której głównym bohaterem jest Pan Tomasz. Przedstawiony jest jako dystyngowany starszy pan, który w latach młodości był wziętym mecenasem, lubianym przez otoczenie i cieszącym się powodzeniem wśród kobiet. Z biegiem czasu mężczyzna posiadł wiele dóbr materialnych, stał się miłośnikiem sztuki, ale nie znalazł swojej drugiej połówki. Co więcej zasłynął wielką niechęcią do kataryniarzy - jego obsesja była na tyle wielka, że płacił kolejnym dozorcom, aby pod żadnym pozorem nie wpuszczali ich na teren podwórka.

"Katarynka" Bolesław Prus: krótkie streszczenie noweli

Rozważania nad życiem Pana Tomasza kończą się wraz z pojawieniem się drugiej bohaterki utworu - jest nim dziewczynka zamieszkująca sąsiednie mieszkanie. Ośmiolatka wraz z matką mieszka naprzeciwko okien mecenasa i swoim zachowaniem zwraca jego uwagę. Obserwuje on dziewczynkę i przypadkiem orientuje się, że jest ona niewidoma. Narrator przedstawia też historię dziecka, które zapadło na tajemniczą chorobę, i w jej wyniku której straciło wzrok. 

Tymczasem Pan Tomasz na prośbę przyjaciela analizuje dokumenty pewnej sprawy. Pochłania go to na tyle mocno, że nawet nie zauważa, że na podwórku pojawia się nowy stróż. Jego zdziwienie jest wielkie, gdy niedługo potem pod oknem rozbrzmiewa dźwięk katarynki. W pierwszym momencie mecenas jest mocno wzburzony i chce natychmiast usunąć grajka, ale widząc radość niewidomej dziewczynki z naprzeciwka odpuszcza. Co więcej każe nowemu dozorcy codziennie wpuszczać kataryniarza. Zadowolony zaczyna też poszukiwania okulistów, których nazwiska spisuje przy dźwiękach starej katarynki.

"Katarynka": plan wydarzeń

Ramowy plan wydarzeń noweli "Katarynka" prezentuje się następująco:

  1. Przedstawienie osoby pana Tomasza. Nawiązanie do jego przeszłości.
  2. Pan Tomasz i jego nowa sąsiadka.
  3. Przedstawienie niewidomej dziewczynki.
  4. Tomasz odkrywa informację o kalectwie dziecka.
  5. Zgoda bohatera na przejrzenie akt przyjaciela przed sprawą w sądzie.
  6. Nowy dozorca, który nie wie o zakazie wpuszczania kataryniarzy.
  7. Oburzenie mecenasa występem kataryniarza
  8. Żywiołowa reakcja niewidomej dziewczynki.
  9. Działania pana Tomasza w celu znalezienia okulistów.

"Katarynka" - bohaterowie

"Katarynka" to nowela, w której główną postacią bez wątpienia jest Pan Tomasz. W młodości był bardzo aktywnym człowiekiem - nie stronił od towarzystwa i nie mógł narzekać na brak powodzenia wśród kobiet. To jednak nie pozwoliło mu zbudować własnej rodziny. Mężczyzna przez lata gromadził różnego rodzaju dobra, ale pozostaje samotny. Lubi czytać książki w swoim gabinecie, a w czynności tej nie mogą mu przeszkadzać znienawidzeni kataryniarze. 

Drugoplanową, ale niezwykle ważną postacią jest niewidoma dziewczynka, która wraz z matką i jej koleżanką zamieszkuje w mieszkaniu po przeciwnej stronie. Dziecko w wieku sześciu lat zapadło na nieznaną chorobę, która powoduje utratę wzroku. Mimo takich przeciwności, dziecko zachowuje pogodę ducha, jest radosne i wesołe. Dopiero przeprowadzka w sąsiedztwo pana Tomasza zgasiła w małej bohaterce radość życia. 

Więcej o: