"Powrót taty" - plan i streszczenie ballady Adama Mickiewicza

"Powrót taty" Adama Mickiewicza to ballada, która znalazła się na liście lektur klas IV-VIII szkoły podstawowej. Poniżej znajdziesz streszczenie tego utworu.
Zobacz wideo Szkoła w czasie pandemii. Wspólny program Gazeta.pl, Tok FM i Wyborcza.pl

"Powrót taty" to utwór, który po raz pierwszy wydany został w zbiorze "Ballady i romanse" Adama Mickiewicza w 1822 roku - jako część tomu Poezyj. Ballada jest lekturą dla uczniów starszych klas szkoły podstawowej. 

Plan wydarzeń ballady "Powrót taty"

"Powrót taty" Adama Mickiewicza to krótki utwór opowiadający o tytułowym powracającym ojcu oraz kochających go dzieciach. Oto ramowy plan wydarzeń mających miejsce w utworze:

 1. Troska kobiety o los męża - kupca.
 2. Rozmowa matki z dziećmi.
 3. Prośba o modlitwę za ojca.
 4. Wyprawa dzieci za miasto.
 5. Szczera modlitwa dzieci.
 6. Niespodziewane pojawienie się kupieckich wozów.
 7. Spotkanie ojca z dziećmi.
 8. Wędrówka ku miastu.
 9. Pojawienie się zbójców.
 10. Oferta majątku w zamian za ocalenie życia kupca i dzieci.
 11. Grabież majątku, żądanie pieniędzy.
 12. Interwencja starszego zbójcy.
 13. Wypuszczenie kupca i jego rodziny.
 14. Wspomnienia herszta bandy i jego tęsknota za bliskimi.
 15. Prośba zbójcy o modlitwę.

Motyw miłości to jeden z najpopularniejszych motywów w literaturzeMotyw miłości w literaturze. Miłość rodzicielska, miłość nieszczęśliwa, miłość do ojczyzny

Streszczenie szczegółowe lektury "Powrót taty"

Streszczenie szczegółowe ballady "Powrót taty" nie jest obszerne, gdyż sam utwór jest dość krótki. Rozpoczyna się on od prośby skierowanej przez zmartwioną kobietę do dzieci, aby się pomodliły o szczęśliwy i szybki powrót ich ojca - kupca. Dzieci natychmiast spełniają prośbę matki i udają się na wzgórze za miastem przed cudowny obraz. Gdy znajdują się na miejscu czynią odpowiednie gesty: całują ziemię, odmawiają pacierz i śpiewają litanię w intencji rychłego powrotu taty.

W trakcie modlitwy dzieci słyszą jadący drogą wóz. Wkrótce widzą kupca. Rzucają się w jego stronę z radosnymi okrzykami. Kupiec na widok dzieci nie potrafi ukryć łez radości. Odsyła sługi i rozpoczyna wędrówkę ku miastu z dziećmi. Wtem rodzinę otacza banda 12 groźnych zbójców. Ojciec prosi ich by nie robili im krzywdy, a w zamian oferuje cały swój majątek. Bandyci są jednak wyjątkowo brutalni i nie słuchają jego błagań. Jeden z nich nawet wyciąga miecz. Wtem starszy zbójca staje w obronie kupca i dzieci. Odpędza bandę. Ojciec jest mu niezmiernie wdzięczny za ocalenie. Zbój w zamian dzieli się z nim tym, dlaczego postąpił tak, a nie inaczej: usłyszał szczerą modlitwę dzieci za ojca siedząc za pagórkiem. Wspomina także własną rodzinę, okazując, jak bardzo tęskni za nią i za rodzinnymi stronami. 

'Latarnik' Henryka Sienkiewicza - streszczenie lektury."Latarnik" Henryka Sienkiewicza - streszczenie lektury

Więcej o: