"Cierpienia Młodego Wertera" - streszczenie szczegółowe, plan wydarzeń, problematyka

Jedną z lektur szkolnych jest powieść epistolarna Johanna Wolfganga von Goethego "Cierpienia Młodego Wertera". Streszczenie tego utworu przyda się każdemu, kto chciałby usystematyzować swoją wiedzę i odtworzyć przebieg zdarzeń opisanych w fabule.

''Cierpienia Młodego Wertera'' – streszczenie szczegółowe

W przypadku lektur, takich jak chociażby ''Cierpienia Młodego Wertera'', streszczenie szczegółowe może się okazać bardzo przydatne. Dzięki niemu można się zorientować szerzej w treści i poznać wszelkie jej niuanse.

 • Księga pierwsza

Pierwszy list Wertera jest datowany na 4 maja 1771 roku (pisze list do przyjaciela). Bohater cieszy się, że podjął decyzję o wyjeździe na wieś po tym, jak rozkochał w sobie jedną z sióstr, a jednocześnie rozbudził w drugiej gorące uczucie do siebie. Uznał, że najlepiej zrobi, jeśli pobędzie sam, na łonie natury. Tam znajduje szczęście, cieszy się wiejską sielanką. Werter czyta utwory Homera i doszukuje się podobieństw między bohaterami ''Iliady'' i ''Odysei'', a ludźmi mieszkającymi na wsi. Poznaje ludzi, jednak są to przelotne znajomości, ponieważ ceni sobie swoją samotność.

Później Werter wspomina o tym, że znalazł swoje miejsce w domu na wzgórku. Pewnego popołudnia dostrzegł małego chłopca, tulącego do piersi niemowlę. Jako że wywołało to u niego wzruszenie, postanowił narysować tę scenę. Niedługo później bohater poznaje matkę chłopca. To córka lokalnego nauczyciela, która żyje w samotności, ponieważ jej mąż wyjechał do Szwajcarii, jednak od pewnego czasu nie ma z nim żadnego kontaktu. Werter zaprzyjaźnia się z rodziną, często ją odwiedza, a dzieci bardzo go lubią.

Bohater wspomina też o parobku, który jest zakochany w swojej starszej pracodawczyni, wdowie. Werter uznaje go za symbol czystej, prawie platonicznej miłości.

W następnym liście, którego data przypada na 16 czerwca 1771 roku Werter pisze o swoim pierwszym spotkaniu z Lottą. Poznają się w drodze na bal. Bohater jest nią zauroczony, tańczy z nią na zabawie z wielką przyjemnością. Niestety, okazuje się, że Lotta ma narzeczonego, Alberta, którego obecnie nie ma na miejscu. Mimo wszystko, Werter chętnie angażuje się w spotkania z dziewczyną.

Z czasem bohater bardzo angażuje się uczuciowo w relację z Lottą. Ta z kolei ma go za swojego przyjaciela i w ogóle nie zdaje sobie sprawy z jego zauroczenia. Sama opiekuje się umierającą przyjaciółką, panią M. Ta, już odchodząc z tego świata, przyznaje się mężowi, że przez cały czas musiała zabierać pieniądze z dochodów, by w ogóle utrzymać dom.

Zaczynają się wahania nastroju Wertera. Młodzieniec, czując się artystą, postanawia stworzyć portret Lotty. Wraz z kolejnym jego listem cała sytuacja zmienia się jednak diametralnie: 30 lipca powiadamia swojego przyjaciela o powrocie Alberta. Werter zaprzyjaźnia się z narzeczonym Lotty, ale przez to, ku swojej rozpaczy musi ograniczyć spotkania z ukochaną. Aby trochę od tego odpocząć, postanawia wyjechać w góry.

Zjawia się w odwiedzinach u Alberta. Tam dostrzega pistolety i prosi przyjaciela, by mu je pożyczył. Jako że w pewnej chwili przykłada sobie jeden z nich do głowy, między mężczyznami wywiązuje się rozmowa na temat samobójstwa. Albert uważa taki czyn za głupi, Werter natomiast uważa, że to czasem jedyne wyjście z sytuacji.

Kiedy Werter wraca, nie czuje się wcale odmieniony. Wciąż odwiedza Lottę, jednak teraz przywiązanie sprawia mu prawdziwy ból. Ostatecznie, we wrześniu 1771 roku bohater podejmuje decyzję, by wyjechać na placówkę dyplomatyczną. Gdy żegna się z Lottą (choć nie mówi jej o swoim wyjeździe i ta myśli, że spotkają się następnego dnia), ta przekazuje mu wieści o śmierci swojej matki.

 • Księga druga

Następny list ma datę 20 października 1771 roku. Werter pisze, że nie podoba mu się praca, której się podjął, a przede wszystkim towarzystwo posła. Bohater poznał jednak nowe osoby, w tym pannę von B., która przypominała mu nieco Lottę. Mimo wszystko, nie udało im się zbudować trwałej relacji.

20 lutego 1772 roku Lotta bierze ślub z Albertem, a to jest bardzo druzgocąca wiadomość dla Wertera. Sam nie został zaproszony na uroczystość, za co wydaje się jednak wdzięczny. Na obiedzie u hrabiego C. bohater zostaje znieważony ze względu na swoje mieszczańskie pochodzenie, co powoduje decyzję o jego dymisji ze stanowiska. Wspiera go wyłącznie panna von B., która mu współczuje i jednocześnie, darzy sympatią.

Ostatecznie Werter powraca do rodzinnej miejscowości. Tam zamieszkuje w zamku myśliwskim, u znajomego księcia, generała. Młodzieniec nie może przestać myśleć o Lottcie. W końcu decyduje się pojechać do Waldheim, ponieważ upatruje w tym sposobu na zbliżenie się do wybranki serca. Na miejscu jest świadkiem wielu przykrych zmian. Do matki dzieci, u których kiedyś często bywał, wrócił mąż, ale nic ze sobą nie przywiózł, a najmłodszy jej syn zmarł. Parobek z kolei, który darzył wdowę nieodwzajemnioną miłością, został zwolniony z pracy przez przesadną poufałość. Żona nowego pastora natomiast kazała wyciąć orzechy, które jego poprzednik tak pielęgnował.

Werter popada w melancholię. Przestaje czytać Homera, a zajmuje się ''Pieśniami Osjana''. Podczas jednego ze spacerów natyka się na młodzieńca, który oszalał z miłości do Lotty. Sam zaczyna uważać, że i jemu powoli udziela się obłęd. Coraz gorzej znosi spotkania z Lottą, a i dziewczyna nie czuje się na nich swobodnie. Wreszcie prosi go, by odszedł, a Werter zaczyna myśleć o śmierci.

 • Wydawca do Czytelników

(relacja trzecioosobowego narratora z ostatnich dni Wertera, zawarte są tam także fragmenty korespondencji z 20 grudnia 1772)

Każde z odwiedzin Wertera u Lotty są uciążliwe dla domowników. Dziewczyna nalega, by wyjechał i podjął leczenie się z melancholii, która go dotknęła. Młodzieniec przestaje się także dogadywać z Albertem, który nie chce uczestniczyć w spotkaniach z nim. Nalega nawet, by żona ograniczyła widzenia z Werterem do minimum, bo ten powoli traci kontakt z rzeczywistością.

20 grudnia ma miejsce ostatnie spotkanie Wertera i Lotty. Wtedy młodzieniec czyta dziewczynie ''Pieśni Osjana'', a później, nie mogąc wytrzymać, rzuca się na nią w przypływie namiętności. Wtedy Lotta definitywnie kończy ich znajomość, a Werter żegna ją na wieczność. Powróciwszy do domu, dokańcza list pożegnalny do ukochanej, porządkuje swoje sprawy, a później, przy użyciu pistoletu, odbiera sobie życie. Nie umiera jednak natychmiast, agonia trwa dłuższy czas. W jego pogrzebie nie uczestniczy żaden duchowny. Nie zjawia się także Albert, Lotta jest natomiast ciężko chora.

''Cierpienia młodego Wertera'': streszczenie krótkie

Dobrym sposobem na przypomnienie sobie zarysu zdarzeń z utworu literackiego, może być krótkie streszczenie. ''Cierpienia młodego Wertera'' to powieść spisana w postaci listów głównego bohatera, który pisze do swojego przyjaciela. Młodzieniec powoduje skandal, gdy rozkochuje w sobie dwie siostry, dlatego też musi wyjechać z rodzinnego miasta. W Waldheim natyka się na Lottę i prędko obdarza ją gorącym uczuciem. Okazuje się jednak, że dziewczyna ma narzeczonego, Alberta, którego aktualnie nie ma w miasteczku. Mimo wszystko, Werter postanawia jak najczęściej spotykać się z ukochaną, przeżywając gwałtowne wahania nastrojów.

Po powrocie Alberta, młodzieniec dalej stara się prowadzić swoją grę. Wciąż przebywa przy Lottcie, choć już nie tak często jak wcześniej, zaprzyjaźnia się też z jej narzeczonym, pożycza od niego także pistolety. W końcu jednak nie wytrzymuje cierpienia i decyduje się wyjechać. Podejmuje pracę sekretarza pewnego posła. Zawód ten nie podoba mu się, a posła uważa za okropną osobę. W końcu dowiaduje się o ślubie Lotty, co wpędza go w rozpacz. Po zniewadze, jakiej doświadcza w arystokratycznym środowisku, postanawia ostatecznie zrezygnować ze swojej posady. Po dłuższym zastanowieniu powraca do Waldheim, by być blisko ukochanej. Jego odwiedziny zaczynają jednak ciążyć i Lottcie, i Albertowi. On sam także cierpi coraz bardziej. Kiedy otwiera się przed dziewczyną, a ta go odtrąca, uznaje, że nie ma po co żyć. Wraca do domu, gdzie popełnia samobójstwo, używając pistoletu.

''Cierpienia młodego Wertera''  - plan wydarzeń

Plan wydarzeń w książce pt. "Cierpienia młodego Wertera'' przedstawia się następująco:

Księga pierwsza

 1. Wyjazd Wertera z rodzinnego miasta na skutek skandalu obyczajowego.
 2. Zawarcie nowych znajomości przez młodzieńca i zachwyt nad miejscową ludnością.
 3. Poznanie Lotty i miłość od pierwszego wejrzenia.
 4. Odkrycie, że dziewczyna ma narzeczonego, Alberta i rozpacz Wertera.
 5. Poznanie Alberta, przyjaźń z nim, pożyczenie od niego pistoletów.
 6. Pogorszenie się stosunków Wertera i Lotty.
 7. Decyzja Wertera o wyjeździe z miasteczka.

Księga druga

 1. Podjęcie pracy u posła przez Wertera.
 2. Wiadomość o ślubie Lotty, która dociera do młodzieńca z opóźnieniem.
 3. Znieważenie Wertera przez arystokrację, które prowadzi do jego rezygnacji z pracy.
 4. Powrót do Waldheim, by być bliżej Lotty.
 5. Pogłębiająca się melancholia Wertera.

Wydawca do czytelników

 1. Zdenerwowanie kolejnymi wizytami Wertera Lotty i Alberta.
 2. Wyznanie miłosne Wertera i odrzucenie przez ukochaną.
 3. Spisanie listu pożegnalnego przez młodzieńca i samobójcza śmierć.
 4. Pogrzeb, w którym nie uczestniczy nawet duchowny (nieobecni są także Albert i Lotta, która ciężko zachorowała).

''Cierpienia młodego Wertera'' – problematyka utworu

Powieść ''Cierpienia młodego Wertera'' pokazuje historię nieszczęśliwej miłości. Jest w niej przedstawiona szczegółowo psychika bohatera, który musi sobie radzić z nieodwzajemnionym uczuciem oraz obserwować, jak jego ukochana układa sobie życie z innym. To Werter dokonuje autoanalizy w listach, które kieruje do swojego przyjaciela. Miłość jest tu przedstawiona jako bardzo destrukcyjna siła, ostatecznie nakłaniająca bohatera do odebrania sobie życia. Mowa tu o przesadnej uczuciowości, która prowadzi na skraj szaleństwa.

Zobacz wideo Aplikacje, które pomogą w nauce. Przydatne dla uczniów i studentów
Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.