Tabliczka mnożenia: jak nauczyć dziecko sprawnego mnożenia?

Tabliczka mnożenia to jedna z podstawowych umiejętności matematycznych, które nabywają dzieci na etapie szkoły podstawowej. Jak uprościć naukę mnożenia?

Jak nauczyć dziecko tabliczki mnożenia?

Tabliczka mnożenia to jedno z pierwszych wyzwań, przed którymi stają zarówno dzieci, jak i ich rodzice. Choć ogólnie przyjęte jest, że zdobywanie wiedzy powinno odbywać się w szkole, to są jednak zagadnienia, które od lat zlecane są przez nauczycieli do samodzielnej nauki w domu. Tabliczka mnożenia jest jednym z nich. Część dzieciaków nie wymaga wsparcia w tym zakresie, jednak wiele na tym etapie nie jest w stanie samodzielnie, skutecznie opanować tabliczki mnożenia. Tu pojawia się konieczność wsparcia ze strony rodziców, którzy stają przed zagadnieniem jak nauczyć dziecko tabliczki mnożenia. Nie jest to proste zwłaszcza, że dla większości dorosłych jest to banalne zadanie i nie potrafią postawić się w roli zagubionego ucznia, którego mnożenie przerasta. Dlatego kluczowa w nauce mnożenia, ale też innych zagadnień jest wyrozumiałość i cierpliwość. Każde dziecko inaczej przyswaja wiedzę, a matematyka jak wskazują badania, od lat kuleje u polskich uczniów już na wczesnym poziomie. Dlatego też warto sięgnąć po sprawdzone sposoby nauki mnożenia, które znaleźć można u rodziców starszych dzieciaków, nauczycieli, lub też w internecie. 

Zobacz też: Dzielenie pisemne wcale nie jest trudne. Oto kilka pomocnych sposobów

Jak szybko nauczyć się tabliczki mnożenia? Sprawdzone sposoby

Nie od dziś wiadomo, że dzieci najlepiej chłoną wiedzę zdobywaną na podstawie doświadczenia. Stąd też coraz częściej w polskich szkołach goszczą tzw. metody aktywizujące pracę z uczniem. Dzięki "namacalnym" sposobom nauki dzieci przyswajają wiedzę mimowolnie, dłużej zachowują ją w swojej pamięci i lepiej rozumieją omawiane zagadnienie niż w przypadku suchego wykładu, który nie działa na wyobraźnię pobudzająco. Podobnie jest w przypadku tabliczki mnożenia. Jeżeli chcemy szybko nauczyć się tabliczki mnożenie, konieczne jest zastosowanie metod pobudzających wyobraźnię, ułatwiających zrozumienie skąd biorą się dane liczby. Wkuwanie na pamięć oczywiście także może przynieść oczekiwane efekty, jednak warto sobie postawić pytanie: na jak długo? Bezrefleksyjnie wtłoczone informacje prędzej czy później ulecą z głowy, co będzie oznaczało poważne problemy na kolejnych etapach nauki. Nie zapominajmy, że tabliczka mnożenia jest to absolutna podstawa, bez znajomości której dziecku trudno będzie przyswoić i pokonać bardziej skomplikowane działania. 

Jak szybko nauczyć się tabliczki mnożenia? Na początku konieczne będzie zapamiętanie kilku zasad, które ułatwią naukę:

  • mnożenie przez 0 zawsze daje zero
  • mnożenie przez 1 daje tę samą liczbę
  • przy mnożeniu przez 10 wystarczy dodać na końcu zero. 
Zobacz wideo Czy odrabiać z dzieckiem prace domowe?

Sprytne sposoby na naukę tabliczki mnożenia: przykłady

Tabliczka mnożenia towarzyszy kolejnym pokoleniom uczniów i wciąż budzi strach. Jednak na każdy problem można znaleźć odpowiednie rozwiązanie. W przestrzeni edukacyjnej funkcjonuje wiele sprytnych sposobów na naukę tabliczki mnożenia, z których warto skorzystać, jeśli chcemy ułatwić proces nauki tego zagadnienia naszemu dziecku. 

  • gra z fiszkami - na jednej stronie zapisz działanie, na drugiej wynik. Na początku bawcie się prostymi działaniami, stopniowo wprowadzając coraz trudniejsze
  • skorzystaj z dostępnych na rynku gier lub zabawek edukacyjnych do nauki tabliczki mnożenia, np. tuba Pitagorasa
  • trick na mnożenie cyfr powyżej 5 - jest to technika nauki tabliczki mnożenia z wykorzystaniem palców rąk. Każda dłoń ma 5 palców. Jeśli chcemy pomnożyć np. 8 x 8, musimy zgiąć po trzy palce u obu rąk, by odliczyć do 8. W ten sposób zgięte palce tworzą dziesiątki: jest ich 6 (6 zgiętych palców, daje 60). Pozostałe 2 u jednej i 2 u drugiej ręki mnożymy przez siebie. To daje wynik 4. 60 i 4 daje 64. To wynik tego równania (8 x 8 = 64)
  • mnożenie razy dziewięć - można opanować poprzez zapisanie po kolei całej tabliczki; mnożenia x 9 od góry do dołu: kolejnym krokiem jest zapisanie wyniku - najpierw pisząc od góry do dołu cyfry od 0 do 9, a następnie to samo w odwrotną stronę. 

Zobacz też: Wzory skróconego mnożenia

Więcej o:
Copyright © Agora SA