Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia obchodzimy 2 października! Co to za święto?

Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia obchodzimy 2 października. Jak wspominasz z lat szkolnych, czas nauki tej podstawowej umiejętności?

Tabliczka mnożenia, czyli zmora wszystkich uczniów

Tabliczka mnożenia niektórym śni się po nocach nawet, gdy już dorosną. Jej nauka to bardzo trudny okres dla większości uczniów i ich rodziców. Konieczność opanowania umiejętności szybkiego mnożenia wymaga znalezienia odpowiedniej metody, która pobudzi wyobraźnię i pomoże w zrozumieniu tego na czym polega mnożenie. U jednych skutkuje posługiwanie się rekwizytami, u innych liczenie kostek na palcach, a jeszcze inni zmuszeni są do wkuwania "na pamięć". Bez względu na wybrany sposób nauki, ważne jest zrozumienie tego, skąd biorą się wyniki wykonywanych działań. Jest to istotne, gdyż o ile tabliczki mnożenia można się nauczyć na pamięć, o tyle bardziej skomplikowanych treści z zakresu matematyki nie da się "wyuczyć na blaszkę", tylko trzeba je zrozumieć. 

Zobacz też: Tabliczka mnożenia do wydruku

Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia 2020

2 października 2020 roku będziemy obchodzić X Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia (ang. World Multiplication Table Day). Jest to bezpłatna akcja edukacyjna, która odbywa się co roku w pierwszy piątek października. Ma na celu utrwalenie umiejętności szybkiego mnożenia. Dzięki niej w nietypowy sposób uczniowie mogą powtórzyć sobie materiał, przyswoić go lub uzupełnić, w zależności od tego, na jakim poziomie znajomości tabliczki mnożenia się znajdują.

W poprzednich edycjach akcji utrwalono ciekawy schemat powtarzania wiedzy z zakresu mnożenia. To uczniowie obejmują rolę egzaminatorów, którzy zadają - wydawać by się mogło banalne - pytania dorosłym. Na ulicach i w wielu miejscach publicznych pojawiają się Patrole Egzaminacyjne, czyli młodzież pod opieką nauczycieli, gotowa przeegzaminować przypadkowych przechodniów z tabliczki mnożenia. 

W tym roku akcja może ograniczyć się do szkół ze względu na warunki epidemiczne. Niemniej jednak bez wątpienia podobnie jak w latach ubiegłych, Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia przyczyni się do tego, że wielu uczniów przychylniej spojrzy na umiejętność jaką jest znajomość tabliczki mnożenia. 

Do Światowego Dnia Tabliczki Mnożenia mogą zgłaszać się wszystkie szkoły, które chcą uczestniczyć w przedsięwzięciu. Na stronie internetowej wydarzenia dostępne są materiały niezbędne do przeprowadzenia akcji w szkole. Tu można zapoznać się też ze szczegółowym regulaminem i zasadami tego, jak należy zorganizować Komisje Egzaminacyjne i Patrole Egzaminacyjne.

Warto wziąć udział w tym niezwykle ciekawym wydarzeniu, które pozwala przekonać się na jakim poziomie znajduje się wiedza uczniów różnych klas z zakresu tabliczki mnożenia. 

Zobacz wideo Czy odrabiać z dzieckiem prace domowe?

Zobacz też: Wzory skróconego mnożenia

Więcej o: