Legenda "Wars i Sawa" - historia, którą powinien znać każdy pierwszoklasista

Legenda Wars i Sawa to piękna historia o miłości. Zgodnie z zapisem relacja syreny i rybaka dała początek nazwie stolicy. Przeczytaj z dzieckiem niezwykłą historię, która podobno wydarzyła się naprawdę.

Poniżej prezentujemy oryginalny tekst autorstwa Wandy Chotomskiej, wybitnej polskiej pisarki i autorki wielu publikacji dla dzieci. W Internecie dostępnych jest wiele wersji tej legendy, ale to właśnie opowieść pani Wandy jest przejrzysta i napisana językiem przyjaznym dla dziecka. Rodzic, który zdecyduje się przekazać dziecku właśnie tę wersję, może mieć pewność, że młodzież się nią zainteresuje i dodatkowo otrzyma domową lekcję pięknej polszczyzny. 

Zobacz wideo "Nie w moim stylu ta piosenka jest" - dzieci o kultowej piosence lat 80-tych

Legenda Wars i Sawa - tekst autorstwa Wandy Chotomskiej 

Dawno, bardzo dawno temu nad brzegiem Wisły mieszkał młody rybak Wars. Któregoś dnia, gdy szedł nad rzekę, by zanurzyć sieci usłyszał piosenkę:

Siedem fal mnie strzeże
i siedem błyskawic.
Kto się ich nie lęka,
niech się tutaj zjawi.

Piosenkę śpiewała dziewczyna, a głos miała tak piękny, słodki i dźwięczny, że Wars nie zawahał się ani chwili: - Nie boję się niczego! - zawołał. Wskoczył do swojej łodzi i popłynął. Ledwo jednak odbił od brzegu, rozpętała się straszliwa burza. - Roztrzaskamy ci wiosła! - syczały błyskawice. - Porwę twoje sieci na strzępy! - ryczał wicher. - Zatopimy łódź! - groziły fale. Ale Wars płynął tak szybko, że ani wicher, ani fale, ani błyskawice nie mogły go dogonić. Kiedy był już na środku rzeki, wśród wzburzonych fal ujrzał dziwną postać: pół rybę, pół dziewczynę. Była to syrena. Zdziwił się Wars. Podpłynął bliżej. Wyciągnął rękę. Syrena podała mu tarczę i miecz. I nagle... zamieniła się w piękną dziewczynę. - Na imię mam Sawa -powiedziała. Teraz ty broń mnie, rzeki i miasta. A potem było jak w bajce:

Żyli długo i szczęśliwie
dzielny Wars i piękna Sawa.

Rosło miasto nad Wisłą,
dzielna, piękna Warszawa.
Fale płyną jak dawniej...

Wiatr powtarza piosenkę.
-Jaki herb ma Warszawa?
-Syrenkę.

Legenda Wars i Sawa - jak pomóc dziecku zrozumieć tą niezwykła historię?

Dla maluchów historia Warsa i Sawy to kolejna bajka, która pobudza wyobraźnię. Dzięki niej zapamiętają nazwę miasta Warszawa i w przyszłości, kiedy ją usłyszą, skojarzy im się właśnie z tą powieścią, czytaną na dobranoc. Starsze dzieci będą zadawać więcej pytań, dlatego można od razu pokazać im też herb stolicy - dziecko może na własne oczy przekonać się, że atrybuty syrenki to dokładnie miecz i tarcza, o których usłyszały podczas wspólnego czytania. Ta piękna, historia, opowiedziana w domowym zaciszu ma wielowymiarowy charakter i z pewnością zostanie z dziećmi na dłużej. 

Legenda o Smoku Wawelskim jest jedną z najbardziej znanych legend polskich. Zdjęcie ilustracyjneLegenda o Smoku Wawelskim - poznaj jej szczegóły

Legenda Wars i Sawa - wstęp do bajek Wandy Chotomskiej 

W dzisiejszych czasach ciężko jest oderwać dziecko od ekranu tabletu czy telewizora. Legenda "Wars i Sawa" spod ręki Wandy Chotomskiej może być ciekawym wstępem do twórczości tej wybitnej postaci. Poniżej prezentujemy listę pozycji po które warto sięgnąć, zaraz po tym, jak Twoje dziecko pozna genezę nazwy Warszawa: 

  • "Tadek Niejadek",
  • "Dzieci pana Astronoma",
  • "Pięciopsiaczki",
  • "Pies z ulicy Bałamutów",
  • "Kurczę blade",
  • "W kraju Patataju".

Lajkonik - co warto wiedzieć na temat legendy i z jakim miastem się wiąże?Lajkonik - co warto wiedzieć na temat legendy i z jakim miastem się wiąże?

Więcej o: