Tylko w 2020 roku z urlopu ojcowskiego skorzystało 60 tys. mężczyzn. Czym różni się urlop ojcowski od tacierzyńskiego?

Urlop ojcowski cieszy się coraz większą popularnością. Zgodnie z danymi Zakładu Ubezpieczeń Społecznych tylko w pierwszych miesiącach 2020 roku (od stycznia do kwietnia) skorzystało z niego 60 tys. Polaków. Warto wiedzieć, że urlop ojcowski to jednak nie to samo, co urlop tacierzyński. Czym się różnią?

Urlop ojcowski trwa dwa tygodnie

Podstawową różnicą między urlopem ojcowskim a tacierzyńskim jest czas trwania. Ten pierwszy to dwa tygodnie, które należy wykorzystać w konkretnym czasie. Należy odebrać go:

  • do ukończenia przez dziecko dwóch lat,
  • lub - jak czytamy na stronie ministerstwa - do upływu 24 miesięcy od dnia uprawomocnienia się postanowienia orzekającego przysposobienie i nie dłużej niż do ukończenia przez dziecko siódmego roku życia, a w przypadku dziecka, wobec którego podjęto decyzję o odroczeniu obowiązku szkolnego, nie dłużej niż do ukończenia przez nie 10 roku życia.

Urlop ojcowski coraz chętniej odbierają Polacy. Zazwyczaj wybierają dni urlopu ojcowskiego tuż po porodzie, aby odciążyć i pomóc młodej mamie w trudnych chwilach połogu.

TO TEŻ CIĘ ZAINTERESUJE:  Urlop rodzicielski nie zostanie wydłużony? Stracą matki, bo plany rządu pokrzyżowała epidemia 

Urlopu ojcowski pracodawca udziela na wniosek pracownika. Należy go złożyć nie później niż siedem dni przed rozpoczęciem urlopu. Co ważne nie ma obowiązku wykorzystania dwóch tygodni za jednym razem. Można wykorzystać go na przykład w dwóch częściach po tygodniu.

Zobacz wideo Radosław Majdan o synach Małgorzaty Rozenek: "Mają swojego tatę, ale nie miałem problemu z ich pokochaniem"

Urlop tacierzyński to nie to samo co ojcowski

Urlop tacierzyński bywa mylony bardzo często z ojcowskim. Zdarza się, że nazwy są używane zamiennie. Tacierzyński to jednak część urlopu macierzyńskiego, którą wykorzystuje tata dziecka.

Jest to możliwe, gdy kobieta wykorzysta co najmniej 14 tygodni urlopu macierzyńskiego (a w przypadku, gdy posiada orzeczenie o niezdolności do samodzielnej egzystencji - osiem tygodni). Dopiero wtedy może zrezygnować z pozostałej części i wrócić do pracy. Zrzeka się tym samym urlopu macierzyńskiego na rzecz taty. To, ile trwa urlop tacierzyński wynika z wymiaru urlopu macierzyńskiego:

  • przy urodzeniu jednego dziecka przy jednym porodzie wymiar urlopu macierzyńskiego to 20 tygodni. Ojciec może wykorzystać sześć tygodni (14 jest obowiązkowych dla matki),
  • przy urodzeniu dwojga dzieci przy jednym porodzie wymiar urlopu to 31 tygodni, z czego 17 może wykorzystać tata,
  • przy urodzeniu trojga dzieci przy jednym porodzie urlop macierzyński to 33 tygodnie, tata może wykorzystać 19 z nich,
  • przy urodzeniu czwórki dzieci przy jednym porodzie urlop macierzyński wynosi 35 tygodni, zatem 21 tygodni może wykorzystać tata,
  • przy urodzeniu piątki (i więcej) dzieci przy jednym porodzie wymiar urlopu macierzyńskiego to 37 tygodni. Jeśli mama zdecyduje się wrócić do pracy, ojcu przysługują 23 tygodnie.

Jeśli kobieta wykorzystała część urlopu macierzyńskiego przed porodem, to urlop po porodzie zmniejsza się. Oznacza to, że zmniejsza się także wymiar urlopu tacierzyńskiego.

Więcej o:
Copyright © Agora SA