Dodatkowe 100 zł na poród rodzinny. NFZ oferuje je m.in. na środki ochrony osobistej

- Osoba towarzysząca ma prawo uczestniczyć w porodzie rodzinnym, mimo epidemii COVID-19 - poinformował na swojej stronie internetowej Narodowy Fundusz Zdrowia. NFZ dofinansuje porody rodzinne i zapewni środki ochrony osobistej dla osoby towarzyszącej kobiecie rodzącej.

Porody rodzinne wstrzymane w marcu

W marcu wstrzymano porody rodzinne ze względu na bezpieczeństwo rodzących i personelu medycznego. Ministerstwo Zdrowia opublikowało też zalecenia dla wszystkich, którzy mimo wszystko chcieli uczestniczyć w porodzie rodzinnym. Jednym z nich był aktualny wyniku testu PCR w kierunku COVID-19. 

WIĘCEJ NA TEN TEMAT: Porody rodzinne. Tak, ale pod warunkiem, że przyszły tata zrobi sobie test w kierunku COVID-19 za 600 zł

Osoba towarzysząca może uczestniczyć w porodzie – nowe rozporządzenie

Prezes Narodowego Funduszu Zdrowia 8 lipca 2020 roku wprowadził nowe zarządzenie w sprawie porodów rodzinnych podczas pandemii COVID-19. Rozporządzenie umożliwia przekazanie świadczeniodawcom dodatkowych środków finansowych na udzielanie świadczeń w podwyższonym reżimie sanitarnym. Pieniądze powinny zostać wykorzystane na zorganizowanie i zapewnienie pacjentom świadczeń medycznych w bezpiecznych warunkach.

Z tej puli powinny zostać zakupione środki ochrony osobistej dla osoby towarzyszącej podczas porodu:

Środki powinny być wykorzystane na zorganizowanie i zapewnienie pacjentom świadczeń medycznych w bezpiecznych warunkach, m.in. na środki ochrony osobistej dla osoby towarzyszącej podczas porodu. Szacowany wzrost wyceny grup dedykowanych porodom wyniesie ok. 100 zł

 - szacuje NFZ.

Osoba towarzysząca ma prawo uczestniczyć w porodzie - uzasadnienie

Swoją decyzję NFZ uzasadnia następująco:

W związku z działaniami podejmowanymi przez płatnika publicznego – we współpracy z Ministrem Zdrowia – mającymi na celu przywrócenie pacjentom pełnej dostępności do świadczeń opieki zdrowotnej finansowanych na podstawie umów o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej, ograniczonej w związku z wprowadzeniem stanu zagrożenia epidemicznego lub stanu epidemii, uzasadnione stało się ustanowienie mechanizmu umożliwiającego przekazywanie świadczeniodawcom środków finansowych związanych z koniecznością utrzymywania stanu gotowości do udzielania świadczeń w podwyższonym reżimie sanitarnym. Powyższe zapewnić ma przede wszystkim możliwość organizacji procesu udzielania świadczeń w sposób bezpieczny zarówno dla pacjentów, jak i personelu świadczeniodawców.
Zobacz wideo Kompletowanie wyprawki dla noworodka: na co zwracać uwagę?

Osoba towarzysząca ma prawo uczestniczyć w porodzie – gdzie zgłosić skargę?

Co ważne, i co podkreśla Narodowy Fundusz Zdrowia:

Nieuzasadnione i nieracjonalne jest żądanie świadczeniodawców wykonania testu PCR w kierunku COVID-19 przez osoby towarzyszące, na 5 dni przed porodem. Poród jest - co do zasady - zdarzeniem nieplanowanym.

Fundusz radzi także, aby w sytuacji, gdy szpital odmawia osobie towarzyszącej uczestniczenia w porodzie rodzinnym z powodu niedostarczenia wyniku testu na COVID-19, zgłosić ten incydent do Rzecznika Praw Pacjenta lub oddziału wojewódzkiego NFZ.

Tu znajdziesz kontakt:

Więcej o:
Copyright © Agora SA