Bon turystyczny. Będzie można sfinansować więcej usług?

Prace nad ustawą o bonie turystycznym na wakacje są w toku. Sejm przyjął ustawę, ale Senat miał do niej zastrzeżenia i zgłosił poprawki. Wśród najważniejszych zmian ma się znaleźć zapis o definicji imprezy turystycznej. Prawdopodobnie bonem turystycznym będzie można sfinansować więcej usług - na przykład wypożyczenie kajaku czy roweru.

Bon turystyczny – poprawki do ustawy

Dyskusja na temat bonu turystycznego nie milknie. Początkowe obietnice – 1000 złotych na wakacje dla każdego pracownika o konkretnych zarobkach – są już przeszłością. Jednak bon 500 złotych na każde dziecko w rodzinie niezależnie od dochodu rodziców dojdzie do skutku. Sejm przyjął ustawę o bonie turystycznym. Senat zgłosił do niej poprawki. Zajmuje się nimi Sejmowa Komisja Polityki Społecznej i Rodziny.

Jedna z poprawek dotyczy między innymi rozszerzenia definicji imprezy turystycznej. Jeśli poprawka zostanie przyjęta, będzie to oznaczało, że w ramach bonu turystycznego można będzie sfinansować więcej usług niż tylko transport czy nocleg w hotelu.

TO TEŻ CIĘ ZAINTERESUJE: Bon na wakacje nie dla wszystkich dzieci. Komu nie przysługuje bon turystyczny i dlaczego?

Zobacz wideo Czy w te wakacje będziemy mogli wyjechać za granicę? Co z obozami i koloniami dla dzieci?

Bon turystyczny – apel Abramowicza

Adam Abramowicz, Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorców, wystosował pismo do Przewodniczącej Komisji Polityki Społecznej i Rodziny - poseł Urszuli Ruseckiej. Zaapelował o poparcie poprawki, która rozszerza definicję imprezy turystycznej w ustawie o bonie turystycznym 500 plus.

Przykładowo jeden przedsiębiorca musiałby zorganizować spływ kajakowy i dodatkowo zapewnić transport na niego. Te dwie usługi realizowane oddzielnie, przez odrębne podmioty nie mogłyby być finansowane ze środków bonu turystycznego.

– twierdzi Adam Abramowicz.

Rzecznik przekonuje, że rozszerzenie definicji imprezy turystycznej o pojedyncze usługi nie wpłynie na pogłębienie nierówności konkurencyjnych:

Rozwiązanie, które przyjął Sejm mówi, że skorzystać mogą z niego tylko organizatorzy imprez turystycznych, natomiast podmioty świadczące pojedyncze usługi turystyczne są z tego wyłączone. To jest niekorzystne rozwiązanie, ponieważ wyklucza drobnych przedsiębiorców. Dlatego apelowaliśmy do Sejmu i Senatu o zmiany. Senat zaproponował poprawkę, aby także organizator turystyki, czyli pojedynczy mikroprzedsiębiorca mógł skorzystać z tego z bonu. Będę uzasadniał konieczność przyjęcia tej poprawki na Sejmowej Komisji Polityki Społecznej i Rodziny oraz przekonywał posłów do tej zmiany

- mówi Adam Abramowicz, Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorców

Posiedzenie Sejmowej Komisji Polityki Społecznej i Rodziny, z udziałem rzecznika odbędzie się 14 lipca o godz. 19.00.

Więcej o: