Ogólnodostępny rejestr przestępców seksualnych chroni dzieci? 80 procent Polaków uważa, że tak

Jak wynika z sondażu Kantar dla Instytutu Wymiaru Sprawiedliwości, 82 procent badanych Polaków uważa, że ogólnodostępny rejestr przestępców seksualnych przyczynia się do ochrony dzieci przed pedofilami.

Badania Kantar na temat bezpieczeństwa dzieci

Kantar zapytał Polaków, czy według nich ogólnodostępny rejestr przestępców seksualnych przyczynia się do ochrony dzieci przed pedofilami. Aż 82 proc. badanych stwierdziło, że tak (z czego 61 proc. zdecydowanie się zgadza; 21 proc. raczej się zgadza). Pięć procent respondentów stwierdziło, że rejestr nie przyczynia się do ochrony dzieci przed pedofilami, natomiast 13 proc. badanych nie miało zdania w tej sprawie.

Czym jest rejestr sprawców przestępstw na tle seksualnym?

Badanie "Polacy o polityce karnej" zostało zrealizowane na zlecenie Instytutu Wymiaru Sprawiedliwości. Odbyło się w dniach od 29 do 30 czerwca. Zastosowano technikę CATI (technika wywiadów telefonicznych). W badaniu wzięło udział 1000 Polaków w wieku 15 i więcej lat.

"Rejestr Sprawców Przestępstw na Tle Seksualnym" powstał 1 października 2017 r. Od 1 stycznia 2018 roku jest w pełni jawny. Można w nim sprawdzić nazwiska i inne dane najgroźniejszych gwałcicieli i pedofilów. Osoby, których dane trafiają do rejestru, muszą informować policję o faktycznym adresie swego pobytu. 

Rejestr dostępny jest na stronie Biuletynu Informacji Publicznej Ministerstwa Sprawiedliwości. Składa się z dwóch części: ogólnodostępnej (rejestr publiczny) i z dostępem ograniczonym, z którego mogą korzystać przedstawiciele organów ścigania i wymiaru sprawiedliwości, a także instytucji zajmujących się opieką nad dziećmi. Aby uzyskać informację z Rejestru Sprawców Przestępstw na Tle Seksualnym, należy zarejestrować konto na stronie Rejestru z dostępem ograniczonym: (rps.ms.gov.pl).

Zobacz wideo Uwaga! TVN: Ksiądz oskarżony o molestowanie dzieci. Parafianie: Mówił, że dzieci do niego lgną
Więcej o:
Copyright © Agora SA