Matura 2020: Język włoski poziom podstawowy [ARKUSZ]

Matura 2020: Kolejny tydzień matur rozpoczyna się od egzaminu z języka włoskiego na poziomie podstawowym. Zobacz, jakie zadania znalazły się w arkuszu.

Matura 2020: Język włoski jak przebiega egzamin?

Poniedziałek 22.06.2020 rozpoczyna kolejny tydzień egzaminów maturalnych. Dziś o 9:00 swoje zmagania z zadaniami egzaminacyjnymi podjęli uczniowie, którzy jako obowiązkowy język nowożytny na poziomie podstawowym zadeklarowali włoski. Czas na rozwiązanie zadań z arkusza maturalnego wynosił 120 minut. Mimo, że w większości uczniowie decydują się na wybór angielskiego lub niemieckiego, co roku znajduje się również nieliczna grupa abiturientów, deklarująca przystąpienie do matury z innych języków takich, jak włoski, hiszpański czy francuski. 

Arkusz maturalny z języka włoskiego na poziomie podstawowym

Arkusz maturalny z języka włoskiego na poziomie podstawowym ma za zadanie sprawdzenie umiejętności:

  • rozumienia ze słuchu
  • rozumienia tekstów pisanych
  • znajomości środków językowych
  • tworzenia wypowiedzi pisemnej.

Matura 2020. Język włoski poziom podstawowy - arkusz >>>

Język włoski na maturze. Statystyki

Język włoski wybierany jest przez wąską grupę uczniów szkół średnich. W ubiegłym roku do egzaminu na poziomie podstawowym przystąpiło zaledwie 167 uczniów. Niemniej jednak uzyskali oni bardzo satysfakcjonujący średni wynik, bo aż 82 proc. Jak widać osoby decydujące się na inny język niż wiodące - angielski i niemiecki - robią to świadomie i są pewne swoich umiejętności, co jest widoczne w uzyskanych wynikach. 

Matura 2019. Sprawdź jak w zeszłym roku wyglądał arkusz z włoskiego >>>

Obowiązkowy język nowożytny. Jaki można wybrać?

Od lat najczęściej wybieranym językiem obowiązkowym na maturze jest angielski. Spora część uczniów wybiera także niemiecki. Nieco mniejszą popularnością cieszą się: włoski, hiszpański, francuski i rosyjski. To, do zdawania jakiego języka uczeń przystąpi zależy tylko od niego. Wybór nie jest uzależniony od szkoły, klasy czy przedmiotów, jakich uczył się na poziomie rozszerzonym.