Matura 2020: język polski poziom rozszerzony [ARKUSZ]

Matura z języka polskiego na poziomie rozszerzonym rozpoczęła się o 14:00 w poniedziałek 8 czerwca 2020. Jakie zadania znalazły się w arkuszu?

Matura z języka polskiego na poziomie rozszerzonym

Matura z języka polskiego na poziomie rozszerzonym już od kilku lat odbywa się pierwszego dnia sesji egzaminacyjnej, po dwugodzinnej przerwie od egzaminu na poziomie podstawowym. Dla absolwentów, którzy decydują się zdawać język ojczysty w rozszerzeniu, pierwszy dzień egzaminacyjny jest więc prawdziwym maratonem: po niemal 3-godzinnym egzaminie podstawowym, muszą przystąpić do kolejnych zmagań trwających 180 minut. 

Matura z języka polskiego na poziomie rozszerzonym ma na celu sprawdzenie umiejętności dokonywania interpretacji porównawczej utworów literackich lub tworzenia wypowiedzi argumentacyjnej (w formie wybranej przez zdającego), wymagającej odniesienia się do tekstu historycznoliterackiego, teoretycznoliterackiego albo krytycznoliterackiego. 

Zasady matury z języka polskiego na poziomie rozszerzonym - arkusz

Według obecnych zasad, każdy maturzysta, aby uzyskać świadectwo maturalne musi przystąpić do egzaminów obowiązkowych, ale także do przynajmniej jednego, wybranego egzaminu na poziomie rozszerzonym - może nim być właśnie język polski. Egzaminy na poziomie rozszerzonym nie posiadają określonego progu punktowego świadczącego o ich zdaniu. Dodatkowych przedmiotów na maturze każdy uczeń może wybrać aż sześć. 

Poniżej link do arkusza maturalnego 2020 z zadaniami z języka polskiego (poziom rozszerzony) i tematem rozprawki:

Język polski rozszerzony. Statystyki

Język polski jest jednym z najczęściej wybieranych przedmiotów dodatkowych na poziomie rozszerzonym. W 2020 roku chęć zdawania właśnie jego, zadeklarowało nieco ponad 60 tysięcy maturzystów, co stanowi 22 proc. wszystkich zdających. W ubiegłym roku maturzyści, którzy zdawali język polski na rozszerzeniu średnio uzyskiwali wynik 55 proc.

Matura 2019. Język polski rozszerzony arkusz >>>

Co nam daje matura rozszerzona z polskiego?

Wydaje się, że rozszerzony polski to przedmiot dla osób o zainteresowaniach skierowanych w stronę filologii polskiej. Jest to oczywiście prawda. Przedmiot ten jest jednak punktowany na innych, ciekawych kierunkach studiów takich, jak:

  • archeologia
  • architektura wnętrz
  • biotechnologia medyczna
  • european studies
  • historia sztuki
  • kulturoznawstwo.
Więcej o: