Garnitur maturalny. Krawat czy mucha na maturę?

Matura, to dla uczniów liceum i technikum wielkie, i zazwyczaj stresujące wydarzenie. W dniu egzaminu liczy się przede wszystkim wiedza, jednak wcześniej warto poświęcić trochę czasu na znalezienie odpowiedniego stroju. Nic nie sprawdzi się lepiej od klasycznego garnituru, w którym każdy mężczyzna będzie prezentował się elegancko i stylowo. Jak wybrać ten idealny garnitur maturalny?

Strój maturalny dla chłopca - na co zwrócić uwagę przy wyborze garnituru?

Strój maturalny dla chłopca, a raczej młodego mężczyzny, przede wszystkim powinien być elegancki a przy tym wygodny. W tym wyjątkowo stresującym dniu ubranie nie powinno uwierać a tym samym rozpraszać uwagi, która powinna być skupiona na egzaminie. Najlepszym rozwiązaniem będzie dobrze dopasowany do sylwetki garnitur wykonany z wysokiej jakości naturalnych materiałów np. wełny o średniej gramaturze (90 - 110 S), ewentualnie z niewielkim -10 - 20%  dodatkiem poliestru. Niezwykle modny jest dwurzędowy, taliowany garnitur o fasonie angielskim, czyli z podwójnym rozcięciem z tyłu. Pamiętajmy, aby tylko jeden guzik w marynarce był zapięty. Spodnie garniturowe powinny posiadać nogawkę średniej szerokości, mogą one być z zakładkami lub bez, jednak o wiele lepiej prezentują się w tej drugiej wersji. Wszystko oczywiście zależy od budowy maturzysty i od tego, jak on sam czuje się w danym modelu. Panowie mocniej zbudowani lepiej będą wyglądali w jednorzędowym garniturze i w mniej dopasowanych spodniach.

Garnitur maturalny. Jaki kolor wybrać?

Jeżeli chodzi o kolory, to wśród garniturów maturalnych najpopularniejsze są:

  • Czerń
  • Granat
  • Szarość

Wiele osób wybiera garnitur maturzysty w kolorze czarnym, jednak uważa się, że są one zarezerwowane bardziej na wieczorowe, uroczyste okazje czy pogrzeby. Dobrym rozwiązaniem będzie więc wybór garnituru na przykład w kolorze ciemnego granatu, czy w różnych odcieniach szarości. Zdecydowanie natomiast odpada ten w kolorze brązowym, który zakładamy na mniej formalne okazje a matura do takich przecież nie należy. Chcąc podkreślić swój styl możemy zdecydować się na garnitur w delikatne paski lub kratkę windowpane.

Do garnituru maturzysty dobieramy też odpowiednią koszulę, najlepszym wyjściem będzie zakup białej koszuli z włoskim kołnierzykiem eksponującym węzeł założonego krawata. Sprawdzą się też klasyczne koszule, jednak nie szalejmy z kolorami - biel, ewentualnie błękit. Nasza koszula może natomiast posiadać delikatne prążki. Rozsądnie jest zakupić wcześniej co najmniej 2 sztuki koszul, tak na wszelki wypadek aby uniknąć stresu gdy jedną np. zabrudzimy przed wyjściem na egzamin. Kompletując strój nie zapomnijmy o odpowiednich i wygodnych butach. Stawiamy na jakość i klasykę klasykę - oxfordy lub typowo garniturowe buty zawsze się sprawdzą. W takich butach podeszwa powinna być przyszywana do cholewki, absolutnie odrzucamy buty z gumową podeszwą.

Matura. Krawat czy mucha do garnituru maturzysty?

Mamy garnitur, koszulę to teraz czas na dodatki. Krawat czy mucha? Większość panów wybierze klasyczny krawat, jest to zdecydowanie najbezpieczniejsze rozwiązanie, zwłaszcza w przypadku maturzysty. Mniejszość wybierze muchę. Jest to może nieco bardziej oryginalne rozwiązanie, jednak dopuszczalne szczególnie w artystycznych szkołach. Mucha jest ok, pod warunkiem, że jej kolor nie będzie ekstrawagancki a zwyczaje w szkole konserwatywne. W przypadku muchy noszonej do garnituru najbardziej odpowiednie będą jej ciemniejsze kolory - z wyjątkiem czerni. Kolor krawata dopasowujemy do garnituru, jednak nie musi być z nim identyczny. Garnitur granatowy na przykład świetnie prezentuje się z krawatem w ciemno bordowym odcieniu. Nie bez znaczenia jest również sposób wiązania krawatu, robienie węzłów warto wcześniej przećwiczyć aby w dniu matury nie tracić niepotrzebnie czasu i nerwów na nieudanych próbach zawiązania. Pamiętajmy, że krawat będzie optycznie wyszczuplał sylwetkę, jeśli tego dnia chcesz zadbać także o ten aspekt. 

Strój na maturę - przede wszystkim wygoda

Wybierając strój na maturę trzeba pamiętać, że powinien przede wszystkim nie sprawiać ci kłopotów w dniu egzaminów. Stresu maturalnego będzie wystarczająco i nie trzeba dokładać sobie emocji niewygodnymi spodniami czy obcierajacymi butami. Po zakupie stroju na maturę sprawdź jeszcze na kilka dni przed egzaminem, czy wszystkie jego elementy są wygodne i czujesz się w nich komfortowo. 

Jak się ubrać na maturę? Planowanie to podstawa

Ranek w dniu matury to nie czas na gorączkowe poszukiwanie właściwego stroju na egzamin i dopasowywanie koszuli do krawata. Najlepiej i najbezpieczniej będzie udać się do sklepu miesiąc przed egzaminami, wtedy na spokojnie dobierzemy garnitur do sylwetki. Zaplanuj też, którą koszulę założysz na konkretny egzamin, by nie dać sie zaskoczyć. 

Zobacz wideo Korzystacie z aplikacji do nauki?
Więcej o: