Ranking liceów Kraków. Gdzie do liceum w Krakowie?

Ranking liceów Kraków. Stolica małopolski to doskonałe miejsce na edukację. Aż siedem tutejszych szkół znalazło się w prestiżowej pierwszej setce rankingu najlepszych liceów z całej Polski magazynu "Perspektywy".

Najlepsze licea w Krakowie. Gdzie składać papiery?

Zgodnie z rankingiem "Perspektyw" na najwyższej, pierwszej pozycji w Krakowie i trzeciej pozycji w kraju uplasowało się V LO im. Augusta Witkowskiego. Ta szkoła ma ugruntowaną pozycję i od lat jest uważana przez krakowian za najlepszy wybór. Tzw. Piątka jest też często nazywana „fabryką olimpijczyków” z powodu spektakularnych sukcesów jej uczniów na szkolnych olimpiadach. Dyrektor Stanisław Pietras owocnie realizuje podjęty przed laty plan pracy z najzdolniejszymi uczniami, który przynosi wymierne rezultaty. Według niego uczniowie tej szkoły mają za zadanie poświęcać się w pełni przedmiotom, które ich interesują.

Na zaszczytnym drugim miejscu w rankingu małopolskim uplasowało się I LO im. Bartłomieja Nowodworskiego, które jednocześnie znalazło się na 17. miejscu listy ogólnopolskiej.  Trzecie miejsce wśród krakowskich szkół należy do VII Prywatnego Liceum Ogólnokształcącego im. Mikołaja Reja, które w ogólnym zestawieniu można odnaleźć na wysokiej, 31. pozycji. Zatem jeśli uzbierałeś wystarczającą ilość punktów, jesteś ambitny i nauka to twój konik, wiesz gdzie powinieneś składać dokumenty.

Ranking liceów w Krakowie. Jak jest opracowywany?

Najlepsze licea w Krakowie wg rankingu "Perspektyw" to szkoły na obszarze miasta, które uzyskały największą liczbę punktów ustalanych na podstawie trzech kryteriów:

 • sukcesy szkoły w olimpiadach
 • wyniki matury z przedmiotów obowiązkowych
 • wyniki matury z przedmiotów dodatkowych.

Gdzie do liceum w Krakowie?

Jeśli cechuje Cię zapał do nauki wybieraj szkoły z pierwszych pozycji. Jeśli wolisz atmosferę większego rozluźnienia i szkoła nie jest Twoją największą pasją możesz śmiało zdecydować się na placówki z dalszych pozycji. Pamiętaj też, że wiedzę możesz zdobywać w liceach niekoniecznie z pierwszych miejsc listy. Przed wyborem liceum udaj się koniecznie na Dni Otwarte, podczas których będziesz mógł porozmawiać z nauczycielami i uczniami, sprawdzić jak wyglądają w rzeczywistości wnętrza szkoły i czy odpowiada ci panująca tam atmosfera.

Jak wygląda rekrutacja w Krakowie? W roku szkolnym 2019/2020 prowadzona była do 37 samorządowych liceów ogólnokształcących. Największa liczba podań o przyjęcie wpłynęła do liceów VII i VI. Największą ilość punktów trzeba było zdobyć, aby dostać się do klasy ogólnodostępnej w najlepszej szkole według rankingu magazynu „Perspektywy”, czyli do V Liceum Ogólnokształcącego.

Ranking Liceów Perspektywy 2020 w województwie małopolskim – TOP 15

W 22. Rankingu magazynu „Perspektywy” brano pod uwagę dane z 2085 liceów ogólnokształcących i 1728 techników, którym udało się spełnić następujące warunki: egzamin dojrzałości w maju 2019 r. zdawało w nich co najmniej 12 maturzystów, a średnie wyniki z języka polskiego i matematyki były nie niższe niż 0,75 średniej krajowej. A jakie kryteria są brane pod uwagę w tym prestiżowym zestawieniu? Sukcesy w olimpiadach, wyniki matury z przedmiotów obowiązkowych oraz z przedmiotów dodatkowych.

Większość szkół z pierwszej 15. Województwa małopolskiego to placówki w Krakowie, ale znajdują się tam również placówki z Nowego Sącza, Wadowic i Tarnowa.

Ranking Liceów Perspektywy 2020 w województwie małopolskim:

 1. V LO im. Augusta Witkowskiego, Kraków    
 2. I LO im. Bartłomieja Nowodworskiego, Kraków          
 3. VII Prywatne LO im. M. Reja, Kraków
 4. Akademickie LO im. Króla Bolesława Chrobrego, Nowy Sącz        
 5. III Społeczne LO im. Juliusza Słowackiego STO, Kraków     
 6. II LO im. Króla Jana III Sobieskiego, Kraków
 7. VIII Prywatne Akademickie LO, Kraków      
 8. I LO im. Marcina Wadowity, Wadowice
 9. VIII LO im. Stanisława Wyspiańskiego, Kraków
 10. III LO im. Adama Mickiewicza, Tarnów
 11. LO CE "Radosna Nowina 2000", Piekary
 12. LO Zakonu Pijarów im. ks. St. Konarskiego, Kraków           
 13. Publiczne Salezjańskie LO, Kraków  
 14. VI LO im. Adama Mickiewicza, Kraków
 15. Ogólnokształcące Liceum Akademickie Jezuitów, Nowy Sącz   
Zobacz wideo Znacie te aplikacje?
Więcej o: