Jak nauczyć dziecko tabliczki mnożenia? Metody na bezstresową naukę matematyki

Jak nauczyć dziecko tabliczki mnożenia? To pytanie stawia sobie nie jeden rodzic. Jest to niezmiernie istotne, kiedy nasza pociecha rozpoczyna edukację szkolną. Nauka liczenia nie musi być trudna. Co ważniejsze może być prawdziwą przyjemnością!

Jak szybko nauczyć dziecko tabliczki mnożenia? Nie ma na to jednoznacznej odpowiedzi. Wszystko jest uwarunkowane przede wszystkim tym, jakie jest nasze dziecko i jakie ma predyspozycje do nauki.

Jak szybko nauczyć dziecko tabliczki mnożenia? Zacznij od określenia jego preferencji

Która pamięć jest lepiej rozwinięta? Musimy uświadomić sobie fakt, że każdy z nas ma dwa rodzaje pamięci. Pierwsza z nich to pamięć wzrokowa, która dominuje u większości osób. Jak sama nazwa wskazuje, w przypadku pamięci wzrokowej łatwiej przyswajany jest materiał, który zawiera obraz. Drugi rodzaj to pamięć słuchowa. Tutaj uczący się zyskuje przewagę, jeśli będzie powtarzał daną treść na głos.

Zobacz wideo Aplikacje, które pomogą w nauce. Przydatne dla uczniów i studentów

Sposób na tabliczkę mnożenia? Najskuteczniejszy jest ten przez zabawę!

Sposobów na tabliczkę mnożenia jest bardzo wiele. Jeżeli zależy nam na tym, aby nasze dziecko dobrze nauczyło się liczenia (zwłaszcza tabliczki mnożenia, która może sprawiać na początku trudności), należy rozpocząć naukę od najmłodszych lat. W późniejszym etapie nie będzie ona dla dziecka żadnym problemem.

Naukę matematyki możemy zacząć w momencie gdy zauważymy, że nasz maluch zaczyna interesować się liczeniem. Być może ten fakt zadziwi wiele osób, ale każdy brzdąc przechodzi taki etap. Zazwyczaj jest to okres od około czwartego do szóstego roku życia. Wówczas dzieci odkrywają miary: uświadamiają sobie, że czegoś może być więcej albo mniej. Dzieci na tym etapie rozwoju najlepiej przyswajają wiedzę poprzez edukację - najlepiej, by była to nauka przez zabawę. Powinniśmy też zadbać o to, aby nasze dziecko miało odpowiednie materiały, które mu w tym pomogą. Czego zatem powinniśmy szukać? Odpowiedź jest prosta: gier planszowych. Na szczęście na rynku mamy mnóstwo planszówek, które zostały stworzone z myślą o tabliczce mnożenia. Dobierajmy je zgodnie z wiekiem i predyspozycjami danego dziecka. Ważne! Nie zawsze wiek jest wyznacznikiem w tej kwestii. Maluch może wykazywać mniejsze albo większe zdolności. Istotne jest to, aby zarówno nie ograniczać umiejętności, ale i nie stawać zbyt wysoko poprzeczki. Sami ocenimy jaki wariant będzie najlepszy. Kolejną metodą są kolorowanki i zadania w formie zeszytu ćwiczeń. 

Tabliczkę mnożenia dziecko musi opanować w szkole podstawowej. Zdjęcie ilustracyjneTabliczka mnożenia: jak nauczyć dziecko sprawnego mnożenia?

Jak nauczyć dziecko tabliczki mnożenia do 30?

Jak nauczyć dziecko tabliczki mnożenia do 30? Nie jest to trudne. Kiedy zamierzamy rozpocząć z dzieckiem naukę liczenia, należy rozpocząć to od podstaw. Czyli od prostych działań. Takich jak dodawanie czy odejmowanie. Możemy robić to na paluszkach dziecka albo na liczydłach. Jeżeli nasz maluch pojmie już te zasady, możemy przejść do mnożenia. W początkowej fazie warto jest zwrócić uwagę dziecka na pewne niezmienne zasady, które obowiązują w matematyce. Są to między innymi:

  • każda liczba mnożona przez 1 daję tę samą liczbę;
  • liczba mnożona przez 0 daje zawsze 0;
  • jeżeli chcemy pomnożyć przez 10, wystarczy do liczby dodać 0. Na przykład 9x10 = 90

Jeżeli zależy nam na tym, aby nasze dziecko nauczyło się mnożenia do 30, możemy wykorzystać rymowanki. Dla przykładu podamy kilka poniżej:

"Dla każdego, jak marzenie jest przez zero liczb mnożenie! Zawsze wynik masz gotowy: zero - no i kłopot z głowy!".

"Mam w piórniku kredek kilkanaście.
Cztery razy cztery to jest szesnaście.
Krasnoludków było siedmiu - niesie wieść,
a sześć razy sześć to trzydzieści sześć".

"Gdy się witamy mówimy 'cześć',
Sześć razy sześć - trzydzieści sześć".

"W moim albumie kolekcja zdjęć,
Pięć razy pięć - dwadzieścia pięć".

"Stado kangurów unika lwa,
Sześć razy siedem - czterdzieści dwa".

"W sklepie sprzedają nowe rowery.
Sześć razy dziewięć - pięćdziesiąt cztery".

Jak nauczyć dziecko tabliczki mnożenia do 50 - mnożenie przez 5 jest prostsze

Jak nauczyć dziecko tabliczki mnożenia do 50? Jest to łatwiejsze zadanie. Metoda nauki jest adekwatna do tej z działaniami do 30. Wykorzystajmy wierszyki - to połączenie zabawy z nauką. Jak widać sposobów nauczania i metod jest bardzo wiele. Wszystko uwarunkowane jest od naszych chęci i zdolności matematycznych dziecka. Niemniej jednak, każdy maluch jest w stanie nauczyć się tabliczki mnożenia. Zwłaszcza z pomocą dorosłych.

Dzielenie pisemne nie jest trudne. Zdjęcie ilustracyjneDzielenie pisemne wcale nie jest trudne. Oto kilka pomocnych sposobów