Książki o kosmosie. Najlepsze propozycje dla młodych odkrywców przestrzeni kosmicznych

Książki o kosmosie edukują, rozwijają wyobraźnię i zaspakajają dziecięcą ciekawość. Dzięki nim każda pociecha może choć na chwilę oderwać się od ziemi, by przemierzać nieznane zakamarki wszechświata. Poniżej przedstawiamy nasze propozycje książek o kosmosie i astronomii.

Kosmos skrywa wiele tajemnic. Odległe planety, gwiazdy i inne galaktyki fascynują jednak nie tylko dorosłych. Tajemnice kosmosu chętnie odkrawają również dzieci, a najlepszym sposobem na przybliżenie im kosmicznych przestworzy są oczywiście książki. Wśród nich znajdują się zarówno wciągające bajki - te dla najmłodszych pociech, jak i edukacyjne albumy, które wzbudzą zainteresowanie starszych dzieci. Jakie książki o kosmosie dla dzieci wybrać?

Książka o kosmosie dla dzieci, w formie bajki dla najmłodszych

Książka o kosmosie może zarówno bawić, jak i uczyć. Jednym ze sposobów na odkrywanie tajemnic kosmosu jest sięgnięcie po książki z bajkami czy krótkimi historyjkami, które stanowią doskonały pomysł na naukę. Przestrzeń kosmiczna to fascynujący temat, pojawiający się nawet w publikacjach dla najmłodszych maluchów.

  • "Mój mały świat. Na Księżyc" - Allison Black

Jest to książeczka dla dzieci już od pierwszego roku życia. Kolorowa pozycja zawiera kilka rozkładówek, a jej dodatkową atrakcją są wysuwane elementy. Krótka historyjka pozwala przedstawić dziecku jak wygląda wyprawa rakiety kosmicznej na Księżyc. 

  • "Kicia Kocia w kosmosie" - Głowińska Anita

Dzieci od drugiego roku życia mogą natomiast udać się w niezwykłą wyprawę razem z uwielbianą przez maluchów bohaterką - Kicią Kocią. Sympatyczna postać przygląda się niebu przez teleskop i podziwia Księżyc oraz gwiazdy. Mała kotka chce polecieć w kosmos, tak jak prawdziwi astronauci, by móc stanąć na srebrnym globie.

  • "Kosmiczna sonda uliczna" - Joanna Rusinek

Urokliwe ilustracje, mądre teksty i humor. To wszystko wyróżnia kolejną propozycję dla młodych badaczy przestrzeni kosmicznej - "Kosmiczna sonda uliczna". Książeczka, pełna rymowanych pytań, w przyjazny sposób przybliża dzieciom zagadnienia związane ze wszechświatem, które nadają się już dla maluchów od trzeciego roku życia.

  • "Kosmiczni odkrywcy. Franio i jego babcia" - Grażyna Bąkiewicz

Fantastyczna pozycja dla dzieci od czwartego roku życia. Bohaterami tej opowieści są Franio, jego babcia i jamnik. Pewnego dnia chłopiec buduje w swoim pokoju rakietę kosmiczną. Wspólnie z babcią wybiera się na wielką wyprawę na podbój kosmosu.

  • "Dzieci pana Astronoma" - Wanda Chotomska

Piękna pozycja prosto z polskiej klasyki literatury dziecięcej. Teleskopek i Teleskopka, czyli dzieci pana Astronoma, zabierają najmłodszych w podróż po przestrzeni kosmicznej. Podczas tej ekscytującej wyprawy dzieci dowiedzą się między innymi: jak wygląda budowa kosmosu, czym są gwiazdozbiory i jak wygląda Układ Słoneczny. Rymowana opowieść z pewnością ułatwi zapamiętanie wielu rzeczy.

Książki dla dzieci. Dobre książki o kosmosie dla starszych dzieci

Książka o kosmosie może zabrać dziecko w piękną wyprawę po odległych planetach, księżycach i gwiazdozbiorach. Wśród nich znajduje się wiele niezwykłych albumów, prezentujących zdjęcia i ilustracje przestrzeni kosmicznej. 

Zobacz wideo Najlepsze aplikacje dla zainteresowanych kosmosem
  • "Planetarium" - Raman Prinja

Jedną z najciekawszych pozycji dla młodych odkrywców kosmosu jest "Planetarium". Książka z licznymi opisami, a przy tym zdobiona zachwycającymi grafikami autorstwa Chrisa Wormella, podbije serce każdego małego miłośnika kosmosu. Wciągająca księga z całą pewnością rozbudzi ciekawość do dalszego odkrywania przestrzeni kosmicznych.

  • "Kosmos. To, o czym dorośli nie mówią" - Boguś Janiszewski

Zabawna, lekka, a przy tym edukacyjna pozycja, stanowiąca doskonały przewodnik po przestrzeni kosmicznej. Dzięki tej książce mali odkrywcy dowiedzą się między innymi: skąd wziął się wszechświat, co działo się przed jego powstaniem, czy też jak wyglądały początki kosmosu. Podczas tej intrygującej podróży nie zabraknie również tematów, takich jak narodziny gwiazd. Zagłębianie się w tajemnice kosmosu umilają wyjątkowe ilustracje autorstwa Maxa Skowidera.

  • "Profesor Astrokot odkrywa kosmos" - Dominic Walliman, Ben Newman

To wciągająca podróż po kosmosie, której przewodnikiem jest wyjątkowy profesor Astrokot. Prawdziwy ekspert od Słońca i znawca zagadek wszechświata, zabierze każde dziecko na niezwykle pouczającą wyprawę. Wszystkie ciekawostki o tajemnicach kosmosu umilają w odbiorze znakomite ilustracje Bena Newmana.

  • "Co widzimy w gwiazdach? Ilustrowany przewodnik po nocnym niebie" - Kelsey Oseid

Przepięknie ilustrowana pozycja, którą młodzi miłośnicy astronomii z całą pewnością będą zachwyceni. Autorka opowiada o gwiazdozbiorach, fazach księżyca, Drodze Mlecznej i różnicach między zaćmieniem Słońca i Księżyca. Podczas kosmicznej podróży z tą wyjątkową publikacją nie zabraknie również okazji do poczytania o planetach, etymologii ich nazw i wielu innych ciekawostkach.

Więcej o: