Książki dla dzieci w wieku 10 lat. Co z chęcią przeczytają dziesięciolatki? [książki edukacyjne, baśnie i fantastyka]

Książeczki dla dzieci w wieku 10 lat powinny przede wszystkim rozwijać wyobraźnię i pomagać przegonić nudę. Młody czytelnik właśnie dzięki nim przeżywa niezapomniane przygody, a jednocześnie uczy się zupełnie nowych rzeczy, o których do tej pory nie miał pojęcia. Jest to też forma nauki przez zabawę. Jakie książki warto dać do przeczytania swojemu dziesięciolatkowi?

Dzieci, które od najmłodszych lat przyzwyczaja się do czytania książek, także w dorosłym życiu chętniej po nie sięgają i widzą w nich dobry sposób na spędzenie wolnego czasu. Dziesięciolatkowie mogą wykazywać różne zainteresowania, ale na pewno większość z nich zainteresuje się powieściami baśniowymi czy fantastycznymi. Jakie książki okażą się użyteczne i przekażą wiedzę w sposób właściwy dla dziecka w tym wieku, a przy okazji będą też dla niego dobrą zabawą?

Książki dla dzieci 10 lat - książki edukacyjne, które poruszają ważne tematy

Książki dla dzieci w wieku 10 lat to nie tylko te idealne do odprężenia, lekkie i zabawne historyjki. Autorzy przygotowują też pozycje poruszające ważne tematy, z którymi rodzice nie zawsze sobie radzą. Wśród tego typu lektur można wymienić chociażby:

  • "Mój inny dziadek" - Rolf Barth

Zosia to siedmioletnia dziewczynka, która jest bardzo mocno związana ze swoim dziadkiem. Zna go jako eleganckiego pana, uśmiechającego się do wszystkich, uprzejmego, prawdziwego dżentelmena. Dziadek dziewczynki dba też o swój przydomowy ogród oraz stara się utrwalać wspomnienie po niedawno zmarłej babci. Doskonale dogaduje się z wnuczką, a czasem jest jej bliższy niż ktokolwiek inny. Niespodziewanie jednak zachodzi w nim diametralna zmiana. Starszy pan przesiaduje do południa w piżamie, nie dba o siebie, robi się opryskliwy i dokucza sąsiadom. Często też zdarza mu się zapominać różne rzeczy i nie rozpoznawać bliskich. Czy Zosia zaopiekuje się dziadkiem i zrozumie jego nagłą przemianę? Książka "Mój inny dziadek" to doskonała okazja do oswojenia dziecka z taką chorobą jak Alzheimer czy demencja.

  • "Dziecko w brzuchu mamy" - Anna Herzog

Z książeczki "Dziecko w brzuchu mamy" mali czytelnicy mogą dowiedzieć się więcej o zapłodnieniu, rozwoju dziecka i różnicach biologicznych między kobietą, a mężczyzną. To historia, która zaczyna się od tego, że dziewczynka Mia opowiada mamie o koleżance, która będzie miała rodzeństwo. Wówczas mama przyznaje przed nią i jej bratem bliźniakiem Oskarem, że także ona spodziewa się dziecka. W czasie trwania akcji rodzeństwo będzie oczekiwać nowego członka rodziny, zadając wiele zaskakujących, a niekiedy trochę dziwnych pytań.

  • "Dokąd idziemy, kiedy znikamy?" - Isabel Minhos Martins

Pozycja "Dokąd idziemy, kiedy znikamy?" to książka, którą warto podsunąć dziecku, gdy zaczyna zadawać trudne pytania dotyczące przemijania i śmierci. Czasem rodzice nie potrafią przekazać informacji w obrazowy sposób tak, by ich pociecha zrozumiała o co dokładnie chodzi. Tymczasem autorka opisuje to w sposób, by nie mówić wprost, ale właściwie uświadomić młodego człowieka i przygotować go na to, co może się zdarzyć.

Książki dla dzieci 10 lat - fantastyka i baśnie

Książki dla dzieci w wieku 10 lat to w dużej mierze powieści fantastyczne lub baśniowe. Z nich bowiem mali czytelnicy korzystają najchętniej. Warto sięgnąć chociażby po takie pozycje, jak:

  • "Atramentowe serce" - Cornella Funke

To opowieść o Maggie, dwunastoletniej dziewczynce, która mieszka ze swoim tatą, na którego mówi po prostu Mo. Jej matka zniknęła, a w zasadzie przepadła zupełnie bez wieści, dziewięć lat wcześniej. Maggie tego nie rozpamiętuje i zdążyła się już z tym pogodzić. Obecnie poświęca się pasji, którą zaraził ją ojciec - czytaniu. Niespodziewanie, w środku nocy w ich domu zjawia się dziwny mężczyzna, który przekazał im ostrzeżenie. Wtedy dziewczynka pojmuje, że ojciec ma przed nią jakieś sekrety. Z dnia na dzień rodzic decyduje, że muszą wyjechać do ciotki Elinor. Co wydarzy się na miejscu?

  • "Baśniobór" - Brandon Mull

Powieść "Baśniobór" to doskonała okazja do przeżycia mrocznej, choć niesamowitej przygody. Rodzeństwo Kendra i Seth zostają wysłani na wakacje do dziadków. Świetnie się tam bawią, korzystając z wolnego czasu, bawiąc się i pływając. Żadne z nich nie ma pojęcia, że dziadek jest strażnikiem Baśnioboru. To dzięki niemu niesamowite stworzenia zamieszkujące las, takie jak wiedźmy, trolle, satyry, chochliki czy wróżki, żyją ze sobą w zgodzie. Niestety, ktoś łamie obowiązujące zasady, co doprowadza do prawdziwiej katastrofy. Czy rodzeństwu uda się przeszkodzić siłom zła?

  • "Amy numer siedem" - Marilyn Kaye

"Amy numer siedem" to pierwszy tom cyklu powieściowego w klimatach scence-fiction i fantasy. Tytułowa Amy jest przeciętną dziewczynką, a przynajmniej tak jej się do tej pory wydawało. Szybko okazuje się, że staje się we wszystkim idealna. Ma doskonałe stopnie, nie musi się niczego uczyć, bo wszystko zapamiętuje z lekcji, a także staje się coraz zwinniejsza i sprawniejsza. W szkole pojawia się też nowy wicedyrektor, a obok Amy wciąż kręci się jakiś fotograf. W dodatku dziewczynka nic nie wie o swojej przeszłości. Na dodatek jej matka zachowuje się bardzo dziwnie. To wszystko oznacza kłopoty, i to poważne. Jeśli dziecku spodoba się ta książka, może sięgnąć po kolejne tomy serii.

Zobacz wideo "Nie w moim stylu ta piosenka jest" - dzieci o kultowej piosence lat 80-tych
Więcej o: