"Dżuma" Alberta Camusa - streszczenie. Najlepsze przygotowanie do matury

"Dżuma" - streszczenie. Znajomość lektur, w tym wydanej w 1947 roku "Dżumy" Alberta Camusa, to niezbędny element maturalnego przygotowania! Jest to powieść paraboliczna, która opowiada o szerzeniu się zła i odmiennych ludzkich postawach. Co jeszcze warto o niej wiedzieć?

"Dżuma" - streszczenie. Zacznijmy od kilku ważnych informacji na temat tej lektury. Utwór bazuje na osobistych, wojennych doświadczeniach Alberta Camusa: rozstaniach, śmierci, masowej zagładzie, a także na życiu w poczuciu ciągłego lęku i niepewności. "Dżumę" uważa się za powieść paraboliczną (uniwersalną) - a więc taką, która ma o wiele więcej interpretacji, niż tylko te dosłowne, związane bezpośrednio z wojną. Camus dotyka problematyki zła w ogóle, zła wobec którego musimy przyjąć jakąś postawę. Autor snuje rozważania nad kondycją człowieka, nad jego dylematami, sumieniem i metodami podejmowania decyzji.

"Dżuma" - streszczenie szczegółowe

Istotne w "Dżumie" jest wskazanie narratora. Jest nim doktor Bernard Rieux. Akcja powieści rozgrywa się w Algierii, w mieści Oran w latach 40. XX wieku. W Oranie wybucha epidemia dżumy, a czytelnik zostaje obserwatorem miasta, które walczy z chorobą przez kolejnych dziewięć miesięcy. Ta bardzo zaraźliwa choroba staje się symbolem śmierci i wszelkiego zła. Bohaterowie muszą przyjąć wobec niej określone postawy. Główny bohater "Dżumy" - doktor Bernard Rieux, dzielnie i z poświęceniem walczy o życie swoich pacjentów, działa w imię ludzkiej solidarności i przyzwoitości. Jego pomocnicy to Grand - urzędnik merostwa oraz Rajmond Rambert - dziennikarz.

Odmienną postawę prezentuje ksiądz Panneloux: wygłasza agresywne kazania, w których peroruje, że dżuma to zasłużona kara od Boga. Ksiądz jednak w końcu przeżywa przemianę i pomaga w walce z chorobą, a potem zaraża się i umiera. Doktor Rieux jako narrator pokazuje, w jaki sposób choroba wpływa na życie mieszkańców miasta. Pierwszą reakcją jest zaprzeczenie: zabawy na przekór chorobie, jakby nie działo się nic złego. W dalszej fazie dżuma zaczyna dominować nad życiem mieszkańców: Oran staje się więzieniem. Część ludzi popada w rozpacz, inni stają do walki ze złem.

Kiedy epidemia mija, mieszkańcy miasteczka to już zupełnie inni ludzie: skażeni złem, ponieważ byli tak blisko śmierci, ale jednocześnie silniejsi i gotowi stawić czoła innym niebezpieczeństwom.

Zobacz wideo Zmokła ci książka lub zeszyt? Dzięki temu trikowi po wyschnięciu będą wyglądać jak nowe!

"Dżuma" - streszczenie krótkie. Plan wydarzeń

Streszczenie krótkie w formie planu wydarzeń pomoże skutecznie uporządkować w głowie wiedzę o lekturze:

 1. Wyjazd do uzdrowiska żony doktora Bernarda Rieux.
 2. Pierwsze martwe szczury w mieście.
 3. Enigmatyczna choroba Michaela.
 4. Doktor Rieux podejrzewa dżumę.
 5. Próba samobójca Rentiera Cottarda.
 6. Miasto ogłasza stan zagrożenia epidemią.
 7. Płomienne kazanie ojca Panneloux.
 8. Próba ucieczki z miasta Ramberta.
 9. Tarrou tworzy ochotnicze służby sanitarne.
 10. Pierwszy wyleczony pacjent.
 11. Rieux dowiaduje się o chorobie żony.
 12. Doktor Castel testuje swoje serum na synu sędziego, który umiera.
 13. Drugie kazanie księdza Panoloux.
 14. Śmierć księdza.
 15. Śmierć doktora Richarda, choroba Granda.
 16. Boże Narodzenie w pełni epidemii.
 17. Umiera sędzia Othon.
 18. Dżuma powoli odpuszcza.
 19. Otwarcie bram.
 20. Śmierć Tarrou.

Streszczenie szczegółowe "Dżuma" - znaczenie tytułu

Streszczenie szczegółowe "Dżumy" należy uzupełnić wiedzą o znaczeniu tytułu tej książki. Zasadniczo przyjmuje się trzy interpretacje tytułu:

 • dżuma jako choroba - najbardziej oczywiste, realistyczne wytłumaczenie tytułu. Choroba, która zaatakowała Oran i wyznacza rytm wszystkich wydarzeń powieści. W ramach tej interpretacji dżuma oznacza także zarazę i żywioł, które są symbolem nieustannego stanu zagrożenia, w jakim tkwią ludzie i sił, na które nie mają żadnego wpływu.
 • dżuma jako wojna - jako powieść pisana świeżo po zakończeniu II wojny światowej szybko przywodzi takie skojarzenia: dżuma to prawie taki sam żywioł jak wojna, choć jej bezpośrednimi sprawcami są sami ludzie. Oba żywioły są niebezpieczne, przynoszą śmierć i cierpienie. Z wojną wiąże się totalitaryzm, który można uznać za kolejną odmianę dżumy.
 • dżuma jako zło tkwiące w człowieku - najbardziej metaforyczna interpretacja. Dżuma jako zaraza, pierwiastek zła, który jest częścią każdego człowieka i z którym trzeba toczyć wewnętrzną walkę. Ten pierwiastek ujawnia się często w chwilach zagrożenia. Zło rodzi zło - jest tak samo zaraźliwe jak dżuma. Tak naprawdę każdy człowiek nosi w sobie dżumę.

Dżuma lektura - problematyka

 • Problem cierpienia - epidemia, która dotyka wszystkich mieszkańców miasta: nikt nie może czuć się bezpieczny. Choroba przynosi cierpienie niespodziewane i przez większość postrzegane jako niesprawiedliwe; sens cierpieniu próbował nadać ksiądz Panneloux.
 • Problem buntu - człowiek powinien sprzeciwiać się rzeczywistości, która nie jest doskonała. W tym przypadku bunt duchowy to moralna niezgoda na cierpienie drugiego człowieka.
 • Problematyka moralna - moralność nie wiążę się z religią, nie pochodzi od żadnej boskiej istoty, jest to siła tkwiąca w każdym człowieku. Ludzie są odpowiedzialni za swoje postępowanie tu i teraz, żadnego innego sądu nie będzie.
Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.