"Lalka". Streszczenie - tom I
Stanisław Wokulski to kupiec, który dorobił się majątku podczas tzw. wojny bułgarskiej. Obecnie prowadzi sklep z galanterią oraz kilka innych interesów. Jego przyjacielem jest stary subiekt, Ignacy Rzecki. Wokulski jest zakochany w arystokratce Izabeli Łęckiej, której ojciec jest bankrutem. Wokulski wykupuje majątek jej ojca i ofiarowuje znaczne sumy na organizowaną przez nią kwestę charytatywną. Izabela nie odwzajemnia jego uczuć – marzy o wielkiej miłości, flirtuje z innymi, a Wokulskiego uważa za irytującego nowobogackiego. Wokulski po wielu próbach zdobycia ukochanej (np. kupno konia wyścigowego, by wkraść się w łaski arystokracji warszawskiej i opłacenie publiczności w teatrze, by oklaskiwała podziwianego przez Izabelę artystę), rezygnuje z dalszych starań. Kiedy słyszy Izabelę flirtującą z jej kuzynem Starskim, podejmuje decyzję o wyjeździe do Paryża.
"Lalka" streszczenie - tom II i III
W Paryżu Wokulski pracuje naukowo z Rosjaninem Suzinem. Kiedy dostaje list od prezesowej Zasławskiej, w którym ta wspomina o rodzącym się uczuciu Izabeli względem niego, bez wahania wraca do Polski. Po pół roku starań Izabela namawiana przez rodzinę zgadza się wyjść za Wokulskiego. Jego majątek jest dla niej gwarantem dostatniego życia. Łęcka namawia Stanisława, żeby porzucił kupiectwo. Ten posłusznie sprzedaje sklep i wycofuje kapitał z handlu.
Podczas oświadczyn Stanisław daje narzeczonej medalion. Kilka dni później narzeczeni wyruszają pociągiem do Krakowa. Izabela, przekonana, że Wokulski nie zna angielskiego, rozmawia w tym języku ze Starskim. Wyznaje, że zgubiła medalion od Wokulskiego. Zrozpaczony Stanisław, który wszystko zrozumiał, wysiada z wagonu i próbuje popełnić samobójstwo. Nie udaje mu się: ratuje go dróżnik kolejowy, któremu kiedyś pomógł. Wokulski wraca do Warszawy i popada w letarg, a po pewnym czasie znika. Przyjaciele próbują go szukać. Rzecki umiera, a interes Wokulskiego przechodzi w ręce kupców żydowskich. Izabela Łęcka wyjeżdża z zamiarem wstąpienia do klasztoru.
Streszczenie "Lalki". "Pamiętnik Starego subiekta"
Do pełnej wiedzy na temat powieści brakuje nam jeszcze kilku słów o pamiętniku starego subiekta (Ignacego Rzeckiego), którym przeplatana jest cała książka.
Jest to pamiętnik, który narrator pisze po kryjomu i wyjawia w nim swoje tajemnice. Główne wątki poruszane w pamiętniku to wspomnienia autora z powstania na Węgrzech i przyjaźni z samobójcą Katzem. Rzecki odnosi się także do aktualnych wydarzeń związanych z Wokulskim i opisuje ówczesną sytuację polityczną.
" Lalka". Streszczenie krótkie – bohaterowie
"Lalka" streszczenie krótkie: oto główni i poboczni bohaterowie powieści Prusa:
"Lalka" – co jeszcze warto wiedzieć?
"Lalka" ukazuje czytelnikowi bogaty obraz XIX-wiecznej Warszawy. Autor opisuje realia społeczne, wyjaśnia skomplikowane relacje warstw społecznych i podaje ciekawe szczegóły topograficzne. Narrator jest trzecioosobowy, wszechwiedzący i nie ujawnia swojej obecności. "Lalka" jest uznawana za powieść polifoniczną, opisującą wydarzenia i postaci z wielu perspektyw. Jest jednym z największych dzieł pozytywizmu.