"Lalka"- streszczenie. Szybka powtórka lektury przed maturą

"Lalka". Streszczenie powieści społeczno-obyczajowej Bolesława Prusa, publikowanej w odcinkach w latach 1887-1889 w "Kurierze Codziennym", a wydanej w 1890 w Warszawie to niezbędna rzecz przed maturą. Powieść dzieli się na trzy tomy. Każdy z nich jest przeplatany "Pamiętnikiem starego subiekta". Co jeszcze trzeba o niej wiedzieć?

"Lalka". Streszczenie - tom I

Stanisław Wokulski to kupiec, który dorobił się majątku podczas tzw. wojny bułgarskiej. Obecnie prowadzi sklep z galanterią oraz kilka innych interesów. Jego przyjacielem jest stary subiekt, Ignacy Rzecki. Wokulski jest zakochany w arystokratce Izabeli Łęckiej, której ojciec jest bankrutem. Wokulski wykupuje majątek jej ojca i ofiarowuje znaczne sumy na organizowaną przez nią kwestę charytatywną. Izabela nie odwzajemnia jego uczuć – marzy o wielkiej miłości, flirtuje z innymi, a Wokulskiego uważa za irytującego nowobogackiego. Wokulski po wielu próbach zdobycia ukochanej (np. kupno konia wyścigowego, by wkraść się w łaski arystokracji warszawskiej i opłacenie publiczności w teatrze, by oklaskiwała podziwianego przez Izabelę artystę), rezygnuje z dalszych starań. Kiedy słyszy Izabelę flirtującą z jej kuzynem Starskim, podejmuje decyzję o wyjeździe do Paryża.

"Lalka" streszczenie - tom II i III

W Paryżu Wokulski pracuje naukowo z Rosjaninem Suzinem. Kiedy dostaje list od prezesowej Zasławskiej, w którym ta wspomina o rodzącym się uczuciu Izabeli względem niego, bez wahania wraca do Polski. Po pół roku starań Izabela namawiana przez rodzinę zgadza się wyjść za Wokulskiego. Jego majątek jest dla niej gwarantem dostatniego życia. Łęcka namawia Stanisława, żeby porzucił kupiectwo. Ten posłusznie sprzedaje sklep i wycofuje kapitał z handlu.

Podczas oświadczyn Stanisław daje narzeczonej medalion. Kilka dni później narzeczeni wyruszają pociągiem do Krakowa. Izabela, przekonana, że Wokulski nie zna angielskiego, rozmawia w tym języku ze Starskim. Wyznaje, że zgubiła medalion od Wokulskiego. Zrozpaczony Stanisław, który wszystko zrozumiał, wysiada z wagonu i próbuje popełnić samobójstwo. Nie udaje mu się: ratuje go dróżnik kolejowy, któremu kiedyś pomógł. Wokulski wraca do Warszawy i popada w letarg, a po pewnym czasie znika. Przyjaciele próbują go szukać. Rzecki umiera, a interes Wokulskiego przechodzi w ręce kupców żydowskich. Izabela Łęcka wyjeżdża z zamiarem wstąpienia do klasztoru.

Streszczenie "Lalki". "Pamiętnik Starego subiekta"

Do pełnej wiedzy na temat powieści brakuje nam jeszcze kilku słów o pamiętniku starego subiekta (Ignacego Rzeckiego), którym przeplatana jest cała książka.

Jest to pamiętnik, który narrator pisze po kryjomu i wyjawia w nim swoje tajemnice. Główne wątki poruszane w pamiętniku to wspomnienia autora z powstania na Węgrzech i przyjaźni z samobójcą Katzem. Rzecki odnosi się także do aktualnych wydarzeń związanych z Wokulskim i opisuje ówczesną sytuację polityczną.

" Lalka". Streszczenie krótkie – bohaterowie

"Lalka" streszczenie krótkie: oto główni i poboczni bohaterowie powieści Prusa:

 • Stanisław Wokulski - zamożny warszawski kupiec, filantrop, nieszczęśliwie zakochany w arystokratce, Izabeli Łęckiej
 • Izabela Łęcka – zubożała arystokratka, piękna i pogardzająca zakochanym w niej Wokulskim
 • Ignacy Rzecki – subiekt w sklepie Mincla, a potem Wokulskiego, przyjaźni się z przełożonymi. Pracuje z zapałem a jednocześnie kompletnie nie potrafi poradzić sobie w życiu osobistym; wielki patriota i uczestnik powstania węgierskiego
 • Julian Ochocki - kuzyn Izabeli Łęckiej o wyjątkowo pragmatycznych zainteresowaniach: zajmuje nauką i techniką, prowadzi różnorodne badania
 • Tomasz Łęcki – ojciec Izabeli Łęckiej, zubożały arystokrata; żyje beztrosko mimo braku pieniędzy
 • Baronostwo Krzeszowscy – małżeństwo żyjące w separacji: ona mieszka w kamienicy Łęckich, mimo że nie czuje się tam dobrze, jest uciążliwą histeryczką, męczy służbę i pisze złośliwe anonimy
 • Minclowie - rodzina reprezentująca solidne mieszczaństwo pochodzenia niemieckiego
 • Marianna – prostytutka, którą Wokulski poznaje ją w kościele i pomaga jej
 • Bracia Wysoccy – bracia, którym Wokulski udziela pomocy; jeden z nich ratuje go potem przed samobójstwem
 • Węgiełek – rzemieślnik z Zasławia. Wokulski ofiarowuje mu pieniądze i zapewnia mieszkanie w Warszawie, co umożliwia chłopakowi zdobycie zawodu. Później finansuje mu wesele z Marianną
 • Geist - wielki uczony, który chce stworzyć metal lżejszy od powietrza. Wokulski poznaje go podczas wyprawy do Paryża.
 • Mraczewski - sprzedawca w sklepie Wokulskiego: uprzejmy i potrafiący manipulować klientem, aby skłonić go do zakupu.

"Lalka" – co jeszcze warto wiedzieć?

"Lalka" ukazuje czytelnikowi bogaty obraz XIX-wiecznej Warszawy. Autor opisuje realia społeczne, wyjaśnia skomplikowane relacje warstw społecznych i podaje ciekawe szczegóły topograficzne. Narrator jest trzecioosobowy, wszechwiedzący i nie ujawnia swojej obecności. "Lalka" jest uznawana za powieść polifoniczną, opisującą wydarzenia i postaci z wielu perspektyw. Jest jednym z największych dzieł pozytywizmu.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.