"Jądro ciemności" Josepha Conrada - streszczenie utworu

"Jądro ciemności" to, jak sam określił jej autor, nowela. Jest ona utworem dość trudnym w odbiorze, skomplikowanym, poruszającym wiele problemów. O czym jest książka?
Zobacz wideo Aplikacje przydatne do tworzenia notatek w smartfonie

Cechami "Jądra ciemności" Josepha Conrada jest wielkie uogólnienie problemów, brak jasno określonego miejsca i czasu akcji. Czytelnik musi domyślić się wielu rzeczy, które można wyczytać "między wierszami". Akcja noweli rozwija się nieprzerwanie, brak w niej odniesień do przeszłości czy przyszłości. Ważna dla zrozumienia noweli jest także znajomość biografii Josepha Conrada.

"Jądro ciemności" - streszczenie

"Jądro ciemności" to krótka nowela poruszająca różnorodną problematykę. Przede wszystkim pojawiają się tu wątki społeczne, polityczne. Czytelnik lektury może dostrzec także przedstawienie problemów natury psychologicznej, etycznej i moralnej.

"Jądro ciemności" - streszczenie szczegółowe

Streszczenie szczegółowe "Jądra ciemności" należy zacząć od tego, że na jachcie "Nellie" znajdującym się na Tamizie w Londynie, czworo znajomych wysłuchuje opowieści Marlowa o jego wyprawie do Afryki. Opowiada im o tym, jak zabiegał o stanowisko kapitana parowca pływającego po rzece Kongo - miał zająć miejsce po zmarłym dowódcy tej jednostki. Po przygotowaniu Marlow ruszył w podróż francuskim statkiem wzdłuż wybrzeża Afryki. Poczynił wówczas wiele obserwacji na temat ludzi zamieszkujących kontynent.

Następnym etapem podróży była przesiadka na statek płynący w górę rzeki Kongo do stacji należącej do spółki. Stacja, zgodnie z tym co zauważył Marlow, była zaniedbana, a ludzie wykonywali bezużyteczne prace. Niewolnicy, bo o nich mowa, byli wynędzniali i pozbawieni żywności. Ich przeciwieństwem był elegancki i zadbany księgowy spółki. Od niego bohater dowiaduje się o Kurtzu. Marlow po jakimś czasie wyruszył w podróż do stacji centralnej. Po przybyciu tam dowiedział się, że jego statek zatonął i jego zadaniem jest wydobycie i naprawa wraku. Przedłużający się pobyt w stacji pozwolił poczynić Marlowowi wiele obserwacji i refleksji na temat kolonii. Wartością nadrzędną była kość słoniowa. Wszyscy pracownicy skupiali się tylko na tym, by mieć z niej jak największy zysk.

Wiele osób wspominało o agencie Kurtzu, który zasłynął swoją skutecznością i tym, że przysyła najwięcej surowca. Po naprawieniu statku Marlow ruszył z wyprawą, która miała być ratunkiem dla chorego Kurtza. Po drodze napotkał wiele trudności, w tym atak tubylców. Udało się go jednak odeprzeć i kontynuować podróż. Marlow dotarł do stacji, gdzie powitał go Rosjanin wychwalający Kurtza. Marlow doprowadził do umieszczenia rannego na statku mimo jego stanu - musiał być przenoszony na noszach. Nocą jednak agent uciekł do tubylców. Marlow z powrotem zaciągnął Kurtza na statek. W trakcie podróży Marlow dowiedział się o planach Kurtza i był świadkiem jego śmierci. Po powrocie do Europy oddał jego dokumenty spółce. Spotkał się też z jego narzeczoną, ale postanowił nie ujawniać jej tego, co czynił Kurtz w kolonii i w jakich okolicznościach zmarł. 

"Jądro ciemności" - streszczenie krótkie

"Jądro ciemności" - streszczenie krótkie. Najważniejsze w noweli są relacje Marlowa z jego pobytu w stacji centralnej, drogi w górę rzeki a także spotkania z Kurtzem, który okazuje się człowiekiem zupełnie innym, niż spodziewał się kapitan Marlow. 

"Jądro ciemności" - plan wydarzeń

Plany wydarzeń "Jądra ciemności" możemy zawrzeć w kilkunastu punktach:

  1. Prezentacja miejsca akcji i głównych bohaterów.
  2. Opowieść Marlowa o kapitanie statku.
  3. Relacja Marlowa ze starań o nominację na kapitana statku.
  4. Wizyty w biurze Spółki Handlowej.
  5. Podróż do ujścia rzeki.
  6. Podróż do stacji spółki i rozmowa z kapitanem.
  7. Pobyt w stacji - obraz życia niewolników.
  8. Piesza podróż do stacji centralnej.
  9. Wiadomość o awarii statku Marlowa.
  10. Podróż w górę rzeki.
  11. Refleksje Marlowa.
  12. Znalezienie drewna i książki żeglarskiej.
  13. Mgła przerywa żeglugę.
  14. Atak na statek i śmierć sternika.
  15. Wrażenia po spotkaniu Marlowa z Kurtzem.
  16. Rozmowa o Kurtzu z Rosjaniniem
  17. Próba ucieczki Kurtza.
  18. Droga powrotna i awaria statku.
  19. Śmierć Kurtza.
  20. Powrót Marlowa do Europy i wizyta u narzeczonej Kurtza.
  21. Zatajenie informacji o czynach i okolicznościach śmierci Kurtza.
Więcej o:
Copyright © Agora SA