"Mały Książę": motywy literackie w lekturze

"Mały Książę" motywy literackie przemyca na każdym kroku. W tej wyjątkowej opowieści znajdziemy wiele wątków i alegorii. Treść "Małego Księcia" jest wielopłaszczyznowa. Pozwala czytelnikowi śledzić losy chłopca, który podróżuje między planetami i zdobywa doświadczenia, które pozwalają mu dojrzeć, odnaleźć sens przyjaźni i miłości.

"Mały Książę" i motyw podróży

"Mały Książę" to książka, która od lat należy do kanonu literatury. Zawdzięcza to swojej niepowtarzalnej treści, traktującej o najważniejszych rzeczach w życiu człowieka. Opowieść pokazuje nam jak dochodzi do dojrzewania tytułowego Małego Księcia w ciągu jego rocznej wędrówki po wszechświecie. To właśnie motyw podróży w "Małym Księciu" staje się kanwą do stworzenia całej opowieści. Mały Książę napotykając różnych ludzi i zwierzęta zaczyna uświadamiać sobie, że jego wyobrażenia i marzenia nie zawsze przystają do świata dorosłych. Dzięki nowym doświadczeniom chłopiec zaczyna rozumieć znaczenie przyjaźni, miłość i odpowiedzialności. Pomagają mu w tym napotkani po drodze ludzie, a zwłaszcza zwierzęta, które okazują się o wiele mądrzejsze niż istoty ludzkie.

Motyw podróży w "Małym Księciu"

Motyw podróży w "Małym Księciu" determinuje przebieg całej historii. Mały Książę pewnego dnia postanowił bowiem opuścić swoją planetę. Jego celem było pragnienie poznania świata i zdobycie nowych przyjaciół. Podróżował przez okrągły rok. Odwiedził sześć planet należących kolejno do Króla, Próżnego, Pijaka, Bankiera, Latarnika i Starszego pana. To jego zetknięcie ze światem dorosłych spowodowało, że chłopiec wyrobił sobie o nich nienajlepsze zdanie. Odwiedzani przez niego ludzie są egoistyczni i próżni. Mimo to spotkanie z nimi uczy Małego Księcia, pozwala mu dojrzeć co na prawdę w życiu jest wartościowe i ważne. Podczas swej wędrówki chłopiec zatacza krąg. Wyrusza z domu, poznaje świat i siebie samego, by w końcu bogatszy o doświadczenie wrócić do domu, na planetę B-612.

"Mały Książę": motyw dziecka

"Mały Książę" to opowieść o małym chłopcu, który wyrusza w podróż, która ma pomóc mu poznać samego siebie, dorosnąć. Autor wprowadza w ten sposób motyw dziecka, które jest otwarte na nowe doświadczenia. Chłopiec ma czyste spojrzenie na to co widzi na kolejnych etapach swojej podróży. Dziecko ma tę szczególną wrażliwość, która pozwala mu dojrzeć dużo więcej niż dostrzegają ludzie dorośli. Jednocześnie mimo tego, że wydaje się nie rozumieć wielu rzeczy, tak na prawdę świetnie dostrzega prawa rządzące światem dorosłych, który ze względu na fałsz i obłudę nie przystaje do dziecięcej wizji człowieczeństwa.

Zobacz wideo Aplikacje, które pomogą w nauce. Przydatne dla uczniów i studentów

Motyw wędrówki w "Małym Księciu"

Motyw wędrówki w "Małym Księciu" najlepiej widoczny jest w momencie, kiedy odwiedza on kolejne planety i doświadcza nowych zjawisk poznając ich mieszkańców. Poniżej w telegraficznym skrócie znajdziesz kolejne etapy podróży Małego Księcia.

  • Na pierwszej planecie Mały Książę poznaje Króla. Jest to władca absolutny. Jego ulubionym zajęciem jest rozkazywanie. Niestety nie on ma kim rządzić i komu ich wydawać. Król jest niesamowicie samotny, ale mimo to skupia całą swoją uwagę na władzy.
  • Kolejna planeta należy do Próżnego. Jest to człowiek, dla którego sława i uznanie są najważniejsze. Sens jego istnienia sprowadza się do zapewnienia sobie poklasku. Jest to człowiek zupełnie zapatrzony w siebie.
  • Trzecią planetę zamieszkuje Pijak. Jest to człowiek zupełnie zniewolony przez nałóg. Nikt nie jest w stanie pomóc mu się z niego uwolnić. Małego Księcia zafrasowała sytuacja tego człowieka - jego planetę, opuścił czując zakłopotanie i bezsilność.
  • Bankier zamieszkujący kolejną planetę to typ człowieka, dla którego liczą się tylko dobra materialne i bogactwo. Cały jego żywot kręci się wokół pomnażania zysków. 
  • Przedostatnia planeta należy do Latarnika. Człowiek ten był beznamiętnie skupiony na wykonywaniu powierzonego mu zadania zapalania i gaszenia latarni.
  • Ostatnią planetę zamieszkuje Starszy pan – geograf. Przedstawia się on Małemu Księciu jako wielki i poważny naukowiec. Nie dostrzega przy tym, że jego wiedza jest zupełnie bezużyteczna. Geograf zaproponował Małemu Księciu, by odwiedził kolejną planetę – Ziemię. 

Zobacz też: Audiobooki dla dzieci - do zabawy i na dobranoc. Z którymi książkami warto zapoznać dzieci?

Więcej o: