Motyw podróży w literaturze. W jakich książkach pojawia się motyw wędrowców?

Motyw podróży jest bardzo często wykorzystywany w literaturze. Sięgano po niego już w odległych czasach, dzięki czemu możemy cieszyć się obecnie np. lekturą "Odysei" Homera. Od motywu tego nie stronili także autorzy w późniejszych czasach, dlatego tematyka podróżowania pojawia się zarówno w powieściach obyczajowych, przygodowych, fantastycznych i wielu, wielu innych, które cieszą się niesłabnącą popularnością u czytelników.

Motyw podróży w literaturze jest bardzo często wykorzystywany. Podróż bohatera zazwyczaj sprzyja nie tylko przemieszczaniu się z miejsca na miejsce. Daje ona szansę autorowi na wprowadzenie ciekawych opisów przyrody, ale także daje czas, aby bohater odbywający wędrówkę mógł poddać wiele spraw przemyśleniom.

Motyw podróży w literaturze

Podróż może być jedynie pretekstem, aby lepiej zgłębić naturę postaci, tego z czym się zmaga i ku czemu zmierza. W zależności od  typu powieści, podróż może mieć realistyczny przebieg, ale może być równie dobrze motywem baśniowym, kiedy bohater ze świata rzeczywistego trafia do baśni, jak np. w przypadku "Alicji w Krainie Czarów". 

Książki fantasy to najlepsze propozycje dla młodzieży. Zdjęcie ilustracyjneKsiążki fantasy - najlepsze propozycje dla młodzieży

Książki z motywem podróży

Motyw podróży pojawia się zarówno w literaturze pięknej, jak i popularnej. Jeśli chodzi o kanon literacki, który powinien znać każdy, to motyw podróży bez trudu możemy znaleźć w:

  • Mitologii greckiej - wędrówka jest podejmowana przez bohaterów mitów z różnych przyczyn i odnosi różne skutki. Niewątpliwie jednak lektura ich daje czytelnikowi możliwość zastanowienia się nad różnymi aspektami życia. 
  • Biblii - w której zarówno możemy znaleźć motyw wędrówki, dotyczący pojedynczych postaci, jak i całego narodu Izraela. W Biblii śledzić można także wędrówkę Jezusa oraz apostołów po jego śmierci.
  • "Odysei" Homera - która w całości poświęcona jest tułaczce Odysa, wracającego do swojej ojczystej Itaki po bitwie pod Troją. Odys stał się symbolem niezmordowanego wędrowca, który mimo przeciwności zmierza wytrwale do obranego celu. 
  • "Boskiej Komedii" Dantego - która przedstawia nieco inne spojrzenie na motyw podróży, bowiem w niej główny bohater odbywa podróż przez zaświaty: Piekło, Czyściec i Niebo. Jest to metaforyczny sposób przedstawienia odnowy duchowej człowieka: od upadku aż po oczyszczenie.
  • "Kordianie" Juliusza Słowackiego - gdzie tytułowy bohater odbywa podróż, która ma pomóc mu znaleźć sens życia i znaleźć cel.

zdjęcie ilustracyjneKsiążki o kosmosie. Propozycje dla odkrywców przestrzeni kosmicznych

"Mały Książę" - motyw podróży i odnajdywania najważniejszych wartości w życiu

Motyw podróży jest w Małym Księciu kluczowy dla rozwoju fabuły. zdjęcie ilustracyjneMotyw podróży jest w Małym Księciu kluczowy dla rozwoju fabuły. zdjęcie ilustracyjne pixabay.com

Motyw podróży w tekstach kultury

Motyw podróży często pojawia się także w tekstach kultury. Czym są teksty kultury? To nie tylko teksty w ścisłym tego słowa znaczeniu (powieści, artykuły, wiersze itp.), ale także utwory audiowizualne (piosenki, audycje, filmy, teledyski) czy wizualne (zdjęcia, ryciny), które reprezentują kulturę danej społeczności. Nie trzeba więc daleko szukać, aby dostrzec, że w naszej kulturze dość popularny jest motyw podróży. Wiele piosenek popularnych nawiązuje do tego tematu.

Jeśli zaś poszukujemy szerzej znanych przykładów to na pewno warto zwrócić uwagę na malarstwo. Tu chociażby znana seria Vincenta van Gogha "Para butów" utożsamiana  jest z motywem podróży, której symbolem stają się zniszczone, schodzone buty. Podobnie jeśli chodzi o film to chyba najbardziej znany przykład podróży stanowi ucieczka tytułowych bohaterek filmu "Thelma i Louise". Ciekawym podejściem do motywu podróży może być także podróż w  czasie. To zagadnienie, w sposób dotąd nieznany, ale urzekający i wciągający prezentuje niemiecki serial "Dark".

Zobacz wideo Kulturalne marzenia i pragnienia na 2021 rok. Disney+ i...? [Popkultura Extra]