Charakterystyka Małego Księcia - dobrze widzi się tylko sercem, najważniejsze jest niewidoczne dla oczu

Charakterystyka Małego Księcia to zadanie dla dzieci w szkole, to właśnie dla nich ta książka została dedykowana - ale czy na pewno? Być może zamysłem autora było trafić do jak największej ilości czytelników, poprzez klasykę gatunku czytaną przez rodziców i dzieci?

Mały Książę - książka dla najmłodszych

Charakterystyka Małego Księcia musi się rozpocząć od poznania gatunku utworu. W tym przypadku jest to powiastka filozoficzna. Filozofia ma to do siebie, iż zawsze lubi rozmyślać o różnych mniej lub bardziej istotnych życiowych sprawach. Zadaje ona pytania lub pokazuje tezy i pozostawia nam pole do samodzielnego myślenia. Powiastka filozoficzna będzie nam na każdym kroku ukazywać swoje poglądy, czy stawiać nas przed moralnymi dylematami, wprowadzając niejednokrotnie chaos w naszym światopoglądzie. Niekiedy nie zdajemy sobie sprawy z oczywistych tez kierujących życiem, taka powiastka ma za zadanie nam o nich przypomnieć. Książka Mały Książę jest wręcz przesycona takimi spostrzeżeniami, dodatkowo jest ona napisana językiem, który jest łatwy do przyswojenia dla dziecka. Czy jest to najlepszy sposób na pierwsze spotkanie z filozofią? Zapewne tak. Książka ta powstała w 1941 roku i jest obecnie klasyką gatunku. Jest chyba najbardziej rozpoznawalnym utworem napisanym dla dzieci. Jej popularność i fenomen jest tak wielki, iż powstały nawet muzea, które w całości są poświęcone Małemu Księciu. 

Krótka charakterystyka Małego Księcia, czyli najważniejsze wnioski

Krótka charakterystyka Małego Księcia może śmiało sprowadzić się do jednego stwierdzenia - jest to książka, która opowiada nam o takich wartościach jak:

 • miłość,
 • wierność,
 • przyjaźń,
 • odpowiedzialność.

Wszystkie te powinności zostały zawarte w utworze, co więcej jest on skierowany do dzieci, czyli ma za zadanie naukę od najmłodszych lat stosunkowo ciężkich, niekiedy filozoficznych tematów, za pomocą bardzo prostego i zrozumiałego języka. 

Mały Książę - charakterystyka utworu

Książka ta opowiada o losach tytułowego Małego Księcia, w którym widzi się samego autora utworu, czyli Antoine de Saint-Exupery. Początkowo pomieszkuje on samotnie na pewnej asteroidzie, noszącej nazwę B612. Wiedzie tam uporządkowane życie, zajmując się swoimi bieżącymi sprawami. Książę niezmiernie dokładanie dba o porządek, zajmuje się przycinaniem baobabów, czy też czyszczeniem kraterów wulkanów. W tej części powiastki widoczne jest jego silne uczucie samotności. 

Porządek i uporządkowane, samotne życie Małego Księcia przerywa, któregoś dnia nowy przybysz na planecie - jest nim kwiat róży. Książę od tego czasu zdobywa nowego przyjaciela i kogoś kim może się opiekować. Bardzo angażuje się w opiekę nad różą. Kiedy z czasem jej zachcianki robią się nie do zniesienia, mały bohater postanawia opuścić ją i całą swoją asteroidę. Wyrusza w podróż, w nieznane.

Podczas swojej podróży Książę napotyka wiele sytuacji, z którymi musi sobie samodzielnie radzić. Z czasem zaczyna rozumieć swoje nieodpowiedzialne zachowanie, którego zakończeniem było pozostawienie róży samej na asteroidzie.

Cechy Małego Księcia - co wiemy o tym bohaterze

Cechy Małego Księcia można poniekąd przełożyć na niektóre wielce wrażliwe dzieci. Możemy tutaj wyróżnić między innymi:

 • samotność - tym cechuje się przede wszystkim, gdy przebywa sam na asteroidzie. Zmienia się to diametralnie za sprawą nowego przybysza - róży, a także w trakcie jego podróży
 • Książę jest niewątpliwie bardzo sympatyczną postacią. Widać, że dużym uczuciem darzy swoją przyjaciółkę
 • jest wierny oraz niezwykle wyrozumiały. Chodzi tutaj o fakt znoszenia wszystkich zachcianek róży. W pewnym momencie jednak, jego cierpliwość się wyczerpała - czy czyni go to bardziej ludzkim? W trakcie swoich podróży dochodzi do niego, że postąpił źle pozostawiając swoją przyjaciółkę samą
 • główny bohater książki jest osobą ciekawską, interesuje go otaczający świat
 • jest na pewno estetą - widzi piękno w różnych zjawiskach, roślinach, zwierzętach i całym nowym otaczającym go świecie
 • cechuje go bezgraniczne zaufanie - przez które zostaje ukąszony przez żmiję podczas jednej ze swoich przygód
 • jest rozmowny, zawsze nawiązuje dialog z napotkanymi postaciami na swojej drodze 
 • przyjacielski - poza różą, przyjaciela zyskuje także w lisie. 

Opis Małego Księcia - jak wyglądał tytułowy bohater

Opis Małego Księcia, jeśli chodzi o sam wygląd przedstawia się następująco - nasz młody bohater książki jest przede wszystkim utożsamiany z autorem, czyli Antoine de Saint-Exupery. Według opisów, na które natkniemy się w tej powiastce filozoficznej był to mały chłopiec, który charakteryzował się tym, iż zawsze nosił złoty szalik. Był to niejako jego znak rozpoznawczy. Chłopiec miał także złote/blond włosy. Zapewne nie wyróżniałby się w tłumie, wśród swoich rówieśników. Na pewno był on chłopcem kreowanym na pozytywną postać - wizualnie oraz charakterologicznie.

Więcej o: