Surrealizm. Jaka jest jego definicja? Często słyszymy sformułowania takie jak: kierunek w malarstwie, bądź w sztuce, nurty filmowe, prądy literackie, style wzornictwa, czy też style architektoniczne. Jest to nic innego jak pewnego rodzaju kategorie, podkategorie lub grupy skupiające zazwyczaj dzieła, które posiadają wspólne cechy lub powstały w podobnym czasie. Generalnie daje nam to możliwość pewnego rodzaju segregacji oraz sposobności na uporządkowanie określonych cech charakterystycznych dla danej grupy. Z łatwością zauważamy, iż pewne elementy są często powtarzalne i sugerujące nawiązania. Potem powstaje definicja, która dotyczy całej kategorii. Określony obraz może jedynie nawiązywać do danego stylu lub być jego sztandarowym przykładem. Odnajduje się również dzieła sztuki łączące różne nurty, które możemy katalogować do dwóch grup, jeżeli zachodzi taka potrzeba. Style mogą być ściśle zamknięte i skupiające tylko i wyłącznie obiekty, posiadające dane elementy w nieskazitelnej formie lub też mogą przyjmować przedmioty, które jedną, niewielką cechą nawiązują do danej grupy.
Surrealizm jest jednym z kierunków sztuki i wiemy już co to oznacza. Mało tego surrealizm może się także odnosić do teatru, literatury, filmu. Nazywany jest również nadrealizmem. Cała historia tego nurtu zaczęła się w literaturze, natomiast jeżeli chodzi o samą sztukę to surrealizm w tej kategorii datowany jest na rok 1924, powstał na terenie Francji. Sama nazwa jest nieco wcześniejsza, pochodzi z roku 1917 a zawdzięczamy ją panu, który nazywał się Guillaume Apollinaire. Co ciekawe był to francuski krytyk sztuki oraz pisarz, który posiadał polskie korzenie.
Surrealizm - cechy, które zakładał to:
Surrealizm - definicja, która go dotyczy według słownika PWN, została zawarta w jednym tylko zdaniu. Czy jest to wystarczająca wiedza na temat tak wyszukanego zwrotu akcji w kilku oddzielnych dziedzinach? Nurt ten powinien być nieco dogłębniej potraktowany i zdefiniowany. Wszak okres nazywany Epoką Snów zasługuje na nieco więcej wysiłku.
Za powstanie surrealizmu w sztuce uważany jest rok 1924. Zaledwie jeden rok później nurt ten doczekał się pierwszego wernisażu w postaci wystawy malarskiej. Warto wspomnieć tutaj również takie nazwisko jak Andre Breton, który był autorem Manifestu Surrealizmu.
Przedstawicielami surrealizmu w malarstwie byli między innymi:
Jeżeli chodzi o sam przykład malarstwa, warto rzucić okiem na wybitne dzieło Salvadora Dali noszące nazwę Płonąca Żyrafa, na tym obrazie znajduje się cała kwintesencja kierunku surrealistycznego. Obraz ten obok Trwałości Pamięci jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych dzieł autorstwa Dali.
Surrealizm w literaturze ma podobne cechy jak ten, który przypisujemy sztuce. Nurt ten powstał pierwotnie właśnie w literaturze, a potem wyewoluował w inne kierunki jak wspomniana sztuka, gdzie zagościł na bardzo długo, trafił również do teatru, czy też filmu. Na samym początku tworzyły się liczne grupy artystów nawołujących do zmiany ogólnej w panujących ówcześnie kanonach. Głównym celem upragnionych zmian miało być całkowite zatracenie realnego postrzegania. Tutaj podobnie jak w malarstwie bardzo ważną rolę odgrywały: motywy snów, marzenia na jawie, czy też halucynacje. Na całym świecie powstawały zorganizowane ruchy surrealistów.
Do polskich poetów związanych z tym nurtem przypisujemy na przykład:
Jeżeli chodzi natomiast o przedstawicieli światowych będą to: