Szkoły będą likwidowane. "Kuratoria są coraz bardziej przychylne"

Rośnie liczba szkół do likwidacji. Kuratoria są coraz bardziej przychylne wnioskom samorządowców. Serwis Gazeta Prawna zauważa, że zapowiedź kolejnej sześcioprocentowej podwyżki dla nauczycieli od września 2020 doprowadzi do tego, że zabraknie samorządom pieniędzy na utrzymanie małych szkół, w których uczy się niewiele osób.

Dlaczego szkoły będą zamykane

Rządowa gwarancja podwyżek dla nauczycieli poważnie pogorszy sytuację samorządów. Jak donosi serwis Gazeta Prawna, zabezpieczona przez rząd na ten cel kwota - 100 mln - jest niewystarczająca, a co za tym idzie, kosztami zostają obciążone władze lokalne. To zmusza samorządy do podjęcia radykalnych i bardzo źle ocenianych przez mieszkańców działań - likwidacji niewielkich placówek. 

Od dwóch lat samorząd, aby móc zamknąć daną szkołę, musi mieć pozytywną zgodę kuratorium. Rządowa poprawka sprawiła, że liczba zlikwidowanych placówek znacząco spadła. Od zeszłego roku jednak kuratoria zdają się być bardziej przychylne planom samorządowców. 

Więcej wniosków o zamknięcie szkół

Jak wynika z danych przytoczonych przez Gazetę Prawną, w ubiegłym roku na samym Podkarpaciu zlikwidowano 23 szkoły, a w tym roku liczba ma się przynajmniej podwoić. W Lublinie kuratorium pozytywnie rozpatrzyło aż 71 na 80 wniosków. Na Mazowszu przestało funkcjonować 20 placówek, w tym m.in. 10 szkół podstawowych i filialnych, dwóch liceów ogólnokształcących i trzech szkół policealnych. Podobny wynik - 27 placówek - zanotowano w województwie łódzkim. W Poznaniu natomiast kuratorium przychyliło się do 51 złożonych wniosków. 

Kuratoria chętniej zgadzają się pozytywnie rozpatrzyć wniosek samorządu, jeśli jest on argumentowany niżem demograficznym

W 30 zlikwidowanych szkołach nie uczył się już żaden uczeń, w pozostałych mała ich liczba lub brak w danym roczniku nie pozwalały na właściwą organizację zajęć

- mówiła Jolanta Misiak, dyrektor wydziału pragmatyki zawodowej i analiz Kuratorium Oświaty w Lublinie.

Czy płace nauczycieli to największy problem polskiego szkolnictwa? Zobacz w naszym wideo, co jeszcze trzeba poprawić:

Zobacz wideo
Więcej o:
Komentarze (30)
Szkoły będą likwidowane. "Kuratoria są coraz bardziej przychylne"
Zaloguj się lub komentuj jako gość
 • maguniaklikunia

  Oceniono 52 razy 48

  Szkoły i oddziały szpitalne do likwidacji a w zamian nowe kościoły. Po cóż nam szkoły i nauka, po cóż nam geografia, fizyka, chemia i historia. Tylko religia, katechizm, niedzielna msza a jeśli nauki to tylko przedślubne.

 • cim_cum

  Oceniono 27 razy 25

  Jak to było? Polska się zwija? Po co szkoła na wiochach? Dostali 500 plus, to niech płacą za prywatne nauczanie.

 • ar.co

  Oceniono 27 razy 23

  500+ sÓweren dostał? Dostał. To niech teraz zapłaci za prywatne szkoły dla swoich dzieci, jak zachciało mu się sprzedać za pisowską łapówkę. To przez nią nie ma teraz na szkoły.

 • baska_w5

  Oceniono 25 razy 23

  Najwygodniej spełniać rządowe obietnice finansowe sięgając do kieszeni samorządów. Później można pokrzyczeć, że za wszystko winny Tusk.

 • naw18

  Oceniono 19 razy 17

  Najważniejsze , aby w pozostałych szkołach była religia...

 • boo-boo

  Oceniono 17 razy 13

  Pozamykać szkoły, szpitale- w razie czego wyśle się dzieci i chorych do kościoła. Zapłaci się klechom.

 • Gość: klops

  Oceniono 10 razy 8

  I slusznie , przeciez na zmywaku czy do wykladania towarow na połkach wystarcza 3 kl. szkółki parafialnej . Dodatkowy plus to ,ze da sie zarobic klechom a nie wrednym nauczycielom

 • optymistaa43

  Oceniono 6 razy 6

  I tak wrog Polski i Narodu,obcokrajowiec zydKelksztejn-Kaczynski-BALBINA sowim warcholem Zalewska doprowadzil do takiej sytuacji,to byl poczatek.Nasdtepnym krokiem bedzie oddanie naszego szkolnictwa klechom i matolkami o wiedzy "ziemia jest plaska"bedzie sie im rzadzilo prosciej.A zyd nienawidzi i msci sie bo jednak w czasie wojny <zabilismy 100 000 tych "biedakow",a zabilismy ich dla rabunku dobr jakie posiadali.

 • aagaj

  Oceniono 4 razy 4

  już teraz ludzie po studiach 50-70 letni wierzą tylko pisowi, a ciemny suweren ledwie czytający i piszący to dopiero sukces pis-u.
  wszyscy emeryci na pokład Rydzyka !!

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX