Komentarze (176)
Polscy uczniowie w czołówce Europy. Rzeczniczka ZNP: Mamy w Polsce dobrych nauczycieli
Zaloguj się lub komentuj jako gość
Pokaż wcześniejsze komentarze
 • nie_z_rzeczownikami

  Oceniono 64 razy 4

  Likwidacja gimnazjów była błędem? Wręcz odwrotnie, wprowadzenie gimnazjów było koszmarnym błędem, bardzo kosztownym eksperymentem edukacyjnym. Natychmiast gdy na studiach pojawiły się roczniki pogimnazjalne, nastąpiło wyraźne tąpnięcie poziomu kandydatów (a tym samym, nauczania). Przerzucanie się tutaj argumentami z kategorii sympatii czy antypatii do PiS najwyraźniej świadczy o tym, że krytycy nic nie wiedzą o wadach systemu gimnazjalnego, za to chętnie obwieszczą się ekspertami, bo jest okazja dołożyć PiS-owi. Żałosne.

 • Anna Skowron

  Oceniono 3 razy 3

  Trzeba było wszystko dopasować przecież do poziomu umysłowego władzy. Inaczej długo by nie pociągli, a to jest dla nicb nie do przeżycia. Więcej i więcej we wszystkim. I we władzy i w kasie. Naturalnie. Każda władzaChce Mieć, ale to co wyprawia obecna przechodzi wszelkie granice, wszelkich złych rzeczy.
  Ale suweren wiwatuje. Co za debilizm. Wszystko na ten moment. A co Potem???

 • ajatollah_rydzyk

  Oceniono 7 razy 3

  W religii polscy uczniowie byliby NIEDOŚCIGŁYMI LIDERAMI ;-). Choćby z tego powodu, że w normalnych krajach indoktrynacja religijna nie jest prowadzona w szkołach i nie jest zaliczana do przedmiotów szkolnych !

 • fakej

  Oceniono 5 razy 3

  Szczerze mówiąc to niespecjalnie widzę różnicę czy szkoła do której uczęszcza uczeń nazywa się najpierw podstawówką, potem gimnazjum a potem liceum/technikum/zawodówką czy najpierw podstawówką (która trwa trochę dłużej) a potem liceum/technikum/zawodówką (które trwa trochę krócej). Nauczyciele w tych szkołach są jacyś inni?

 • zz1026

  Oceniono 9 razy 3

  20 lat temu to samo mowili jak wprowadzali gimnazja
  ze likwidacja 8 letniej szkoly podstawowej to blad
  to jest kwestia przyzwyczajenia nic wiecej

 • Gość: roro

  Oceniono 19 razy 3

  ha ha!! poslka szkoła stoi KOREPETYCJAMI!!! w klasie mojego dziecka 90% uczniów bralo korepetycje!!! ha ha, to jest farsa!!! należy zbadac jaki odsetek bierze korki na zachodzie a jaki u nas!! te testy znp moze sobie w dude wsadzic!! poslka szkoła to DNO!!

 • qwertsol

  Oceniono 11 razy 3

  A teraz czytając między wierszami: nauczyciele narzekają, że zmniejszy się liczba posad.

  W Niemczech na 11 mln uczniów przypada 750 tys. nauczycieli, w Polsce na 5 mln 700 tys.

  Nie powiem, w Polsce edukacja podstawowa jest na bardzo dobrym poziomie, tylko problem w tym, że nie ma to specjalnego znaczenia w sytuacji gdy nasze uczelnie wyższe leżą i kwiczą wycierając dno rankingów światowych.

  Teraz już całkowicie cynicznie: prawdopodobnie to nie przypadek, że wydajemy proporcjonalnie zdecydowanie za duże pieniądze na szkolnictwo podstawowe kosztem wyższego - zachodni kapitał potrzebuje kompetentnych operatorów w swoich montowniach, nie potrzebuje natomiast doskonale wykształconych obywateli, którzy mogliby im stworzyć konkurencję.

 • jhbsk

  Oceniono 2 razy 2

  To nie był błąd. To programowe niszczenie wszystkich osiągnięć Polski w ostatnim trzydziestoleciu. Szkoły to tylko jeden z elementów doprowadzania Polski do ruiny.

 • Gość: Taś Taś

  Oceniono 4 razy 2

  Juz same gimnazja były totalnym nieporozumieniem. Bez wypracowanie spójnej, logicznej i konsekwentnej bazy programowej dla części przedmiotów. Niestety istnienie tego chorego pomysłu poczyniło katastrofalne spustoszenie w kształceniu na poziomie średnim. Wykastrowanie liceów i szkół średnich spowodowało, że do matury przystępowały głąby o 25% słabiej przygotowane niż wcześniej. Stąd ten trudny dla niektórych do zrozumienia dysonans poznawczy - przyzwoite wyniki w grupie nastolatków (14-15) potwierdzane w badaniach PISA i coraz gorszy poziom maturzystów. A przecież o efektywności systemu edukacji nie świadczą Inie powinny świadczyć) wyniki testów w grupie 15-latków, ale kompetencje tych, którzy ten system opuszczają w wieku lat 18-19. I tutaj jest prawdziwy dramat, prawdziwa katastrofa. Głąby idą na studia.

 • Gość: Jędrzej

  Oceniono 2 razy 2

  Od półtorej dekady co trzy lata dowiaduję sie, że polscy 15-latkowie wypadają coraz lepiej w matematyce na tle innych krajów w testach PISA - i przez cały ten czas obserwuję, jak moi studenci przychodzą ze szkoły coraz gorzej wyposażeni w wiedzę w tej dziedzinie. Jak to pogodzić? Uczę w kiepskiej szkole? Sęk w tym, że uczyłem w różnych, zresztą znajomi nauczyciele z innych uczelni zgłaszają podobne obserwacje. Liceum niweczy świetne wyniki szkół niższego szczebla? Poziom nauczania matematyki w innych krajach Europy spada szybciej niż u nas? Testy PISA są z jakiegoś powodu niemiarodajne? Trudno to kategorycznie przesądzić, ale dwa pierwsze wyjaśnienia nie brzmią mi realistycznie. Pozostaje trzecie - że testy PISA fałszują obraz. Nasz MEN powinien się krytycznie przyjrzeć sposobom ich przeprowadzania. Słyszałem, że rozpowszechnionym obyczajem jest zachęcanie gorszych uczniów do wagarów w dniu testu (z obietnicą bezkarności, rzecz jasna). W ten sposób faktycznie można poprawić średni wynik, ale poziomu wiedzy i umiejętności to nie podniesie.

 • drbob20

  Oceniono 2 razy 2

  zaleska- PiS-dacka PiS-dziawa okradajaca PCK a teraz ten kocmoluch osmiesza nas w PE

 • swru

  Oceniono 4 razy 2

  Jak się debili wybiera do rządzenia to takie są skutki. Po prostu 40% ludzi chce żeby ich dzieci były debilami, już dziś brak jest dopływu kadry nauczycielskiej do zawodu, uczy kto popadnie szukając w międzyczasie lepszej pracy. A Zalewska kasuje ciężką kasę w Brukseli meldując karłowi że zadanie wykonane. Debilami lepiej się rządzi

 • Gość: Piotrek

  Oceniono 12 razy 2

  Swego czasu kolega poprosił mnie bym pomógł jego młodszemu bratu (który był wtedy w ostatniej klasie gimnazjum) z matematyki. To czego uczono w 3 klasie gimnazjum, to ja przerabiałem w 7 klasie podstawówki. To tyle w temacie poziomu nauczania w gimnazjach.
  Wszystkim krytykującym likwidację gimnazjów proponuję się cofnąć do artykułów o edukacji sprzed 6 co najmniej lat, zanim do władzy doszedł Pis (i zanim ktokolwiek łącznie z pisem zaczął mówić o reformie edukacji). I poczytać komentarze ludzi pod tymi artykułami. Wszyscy byli za likwidacją gimnazjów, pisząc o niskim poziomie i przede wszystkim patologii. Bo to po prostu prawda. Gimnazja wprowadzono WYŁĄCZNIE dlatego, bo tak było przed wojną. Więc skoro tak było przed wojną to wg ówcześnie rządzących, którzy tę reformę wprowadzali (wśród których byli też członkowie dzisiejszego pis) to MUSIAŁO być lepsze. Tyle że wcale nie było. Ja rozumiem że rządy PIS mogą się nie podobać, ale jeśli jest coś za co należy Pisowi dziękować, to właśnie likwidacja gimnazjów. Nawet jeśli wprowadziło to na początku chaos, to kiedyś to trzeba było zrobić.

 • gokle

  Oceniono 6 razy 2

  Uczniow nie wybierano losowo, tylko byli wskazywani przez nauczycieli. Na szczescie mamy 227 uczniow, ktorzy cos potrafia. Niestety 227 to za malo, zeby Polska cos w swiecie znaczyla....

 • klufin

  Oceniono 8 razy 2

  nie wierzę w ich mądrość , pokolenie Kościła Katolickiego , Radia Maryja TV Trwam i tacy mądrzy , bzdura

 • observerpl

  Oceniono 1 raz 1

  a w przyszłych latach PL będzie mieć pierwsze miejsce w PISA w guślarstwie :D

 • refio

  Oceniono 1 raz 1

  Przestępcy i Sutenerzy to jeden wielki błąd

 • Gość: matka

  Oceniono 11 razy 1

  Gimnazja, był to to zły pomysł. Szkoła podstawowa ośmioletnia to lepsze rozwiązanie.

 • Gość: 123

  Oceniono 5 razy 1

  Gdy był tak wysiewany system 8 klas ,poziom edukacji był o wiele wyższy.Wiedza i poziom studiów był na większym poziomie,na studia nie dostawały się gamonie za opłacona edukacje którzy teraz kończa na kasach w marketach. Byty szkoły zawodowe które kształciły dobrze i ich absolwenci do tej pory mają prace i prowadza dobre zakłady rzemieślnicze .

 • Gość: UF

  Oceniono 5 razy 1

  Każdy ma prawo pisać, to co uważa za najlepsze. Ja mam inne zdanie. Gimnazjaliści to może mieli "duże" osiągnięcia naukowe, ale licealiści to już nie do końca. Według mnie najważniejsze w edukacji są licea, a przez dwa i pół roku (tak, tak) trudno jest przygotować przyszłego studenta do poważnej nauki. Jak mit trzeba traktować tzw. drożność edukacji, tzn. że wiedza na poszczególnych etapach edukacji dodaje się. Nie mogła dodać się w przepełnionych gimnazjach, gdzie spotykali się uczniowie dobrzy z "rozkładającymi" tok lekcyjny rozrabiakami.

 • jan.go

  Oceniono 7 razy 1

  Nie ważne jakiego koloru jest kot ważne żeby myszy łowił - Deng Xiaoping twórca sukcesu Chin Jak gimnazja są takie świetne to dlaczego nie ma ich w Finlandii ? Dlaczego do cholery każda dyskusja w tym kraju jest dyskusja polityczną ? Doskonale pamiętam dlaczego powstały gimnazja By zerwać z komunizmem tak nam to tłumaczyła pani Radziwiłł Wcale nie chodziło o dzieci Nie jest ważne czy nauka trwa dwa razy po cztery lata czy lat osiem ważne są treści i jeszcze ważniejszy nauczyciel Jak jest dobry to osiągnie znakomite wyniki na wyspie bezludnej A teraz wam powiem skąd te " dobre wyniki " A ; w szkołach byłego bloku wschodniego zostało jeszcze trochę dyscypliny To dlatego szkoły na terenie gdzie kiedyś było NRD ,w tych samych warunkach , biją swoich "zachodnich" kolegów , w tym samym kraju , na głowę B: ćwiczenie czyni mistrza W zachodnich szkołach nikt nie wpadł n pomysł by ćwiczyć testy, co w Polsce jest normą , nie dosyć że jest to oszukiwanie samego siebie to jeszcze w warunkach polskiej szkoły z tego powodu żaden nauczyciel nie może zdążyć z programem Są kraje którego uczniowie ćwiczą tak do godziny 24 To ci co nas biją na głowę w tych testach Wnioski Debilizmem było zorganizowanie gimnazjów bo ten system jest po prostu dużo droższy i debilizmem ich rozwiązanie jak nie wiedziano ani jak to zrobić i jaka ta szkoła finalnie ma być .Proszę o tylko jedno nie wygłupiajcie się po raz trzeci Wydłużcie naukę o rok i zacznijcie dyskutować barany o programach

 • junk92508

  Oceniono 5 razy 1

  1. wcześniej pojawiła się presja na naukę (w 6 klasie zamiast w 8)

  2. wcześniej klasy zrobiły się bardziej jednorodne - dużo trudniej uczyć klasę gdzie jest pełen przekrój spoleczeństwa - od najzdolniejszych do najmniej zdolnych - gimnazja porzadkowały to robiąc bardziej jednorodne grupy które łatwiej uczyć i szybciej się uczą.

 • j-ugo

  Oceniono 3 razy 1

  W latach 50-tych XX wieku do szkoły podstawowej chodziło się tylko 7 lat. PiS dąży do tego.

 • Gość: R.A.F

  Oceniono 1 raz 1

  nie może być lud mądrzejszy od kasty rządzącej

 • Gość: wiedza, nie propaganda

  Oceniono 11 razy 1

  "Polskie piętnastolatki na europejskim podium i w światowej czołówce edukacyjnych badań PISA."

  Jak zwykle mamy wrzutę manipulacją o testach PISA, bo ignoranci, jakich tu 99% myśleli, że to miarodajne badania.

  A fakty wyglądają tak, że do testów PISA przystępuje niewielka ilość 15-latków na świecie (poniżej 300 tys.) z populacji kilku milionów. W Polsce jest identycznie. Test wypełniało 5625 uczniów w 2018 na ok. 370 tys. 15 latków, tj. 1.5% populacji.

  Na podstawie wyników >>> 1.5% uczniów <<< propagandyści wmawiają Wam teorie, które nijak mają się do rzeczywistości.

  W szkołach piszą zwykle najlepsi, bo nauczyciele chcą dobrze wypaść. To tak jakby oceniać poziom nauczania na podstawie wyników uczniów zgłaszanych do olimpiad wiedzy z różnych przedmiotów. Wiadomo, że tam nie wysyła się gamoni.

  Badania PISA, które instrumentalnie wykorzystują przeciwnicy obecnej reformy są kompletnie niewiarygodne jeśli chodzi o całą populację młodzieży. A samo wprowadzenie gimnazjów było kardynalnym błędem, o czym mówiło od lat wiele środowisk pedagogicznych.
  Trzy lata gimnazjów były dla wielu, jak nie większości przypadków straconym czasem. Jak relacjonowali nauczyciele liceów, gimnazja skradły im rok nauczania w liceach, przez co skrócono czas nauki, a tym samym zawężono program. A do tego do pierwszych klas trafiali absolwenci gimnazjów, z którymi trzeba było nagrabić poważne braki edukacyjne, wynikające z bimbania właśnie na niższym poziomie nauczania.

 • Gość: jozef-zmudzin

  Oceniono 3 razy 1

  Pisowcy Kaczyńskiego wszystko wywracają do góry nogami - byt Polaków, gospodarkę, prawodawstwo,naukę i historię oraz wszystko co ich tj pisowską mafię otacza.

 • Gość: RORO

  Oceniono 13 razy 1

  WYNIKI POSLICH SZKÓŁ NIE ISTANIAŁYBY GDYBY NIE K O R E P E T Y C JE!!!

 • FILIP

  Oceniono 7 razy 1

  Pisuaria to przygłupy.

 • Gość: MIS

  Oceniono 29 razy 1

  Gimnazja były kosmiczną porażką. Kosztowną i bezsensowną. Porównywalną ze zniszczeniem matematyki w szkołach średnich. Nie zmieni tego lepsze przygotowanie odpowiednich grup wiekowych do wypełniania teścików. Na studia idą obecnie głąby bez podstawowej wiedzy i umiejętności, bez zdolności logicznego myślenia i podstaw matematyki. Zamiast tego potrafią testy rozwiązywać.

  A że działacze z ZNP twierdzą inaczej? A co mają powiedzieć? Że nie mieli racji?

 • Gość: Goscc

  0

  wow 3 pod względem edukacji? Pracować cały okres dojrzewania na wpajaniu sobie zbędnych informacji tylko po to by żyć poniżej średniej jako dorosły? Sukces w marnowaniu czasu i życia Polaków.

 • xsawer

  0

  To wyróżnienie polskich gimnazjalistów jest podłą prowokacją lewactwa przeciw pani Zalweskiej.

 • Gość: gość

  Oceniono 2 razy 0

  A przypomnijcie sobie, jak bardzo krytykowane były gimnazja i to do niedawna. Bardzo dobrze, że zostały zlikwidowane. Nareszcie.

 • baba67

  Oceniono 2 razy 0

  Akurat przywrócenie 8 latki to jedyne co pisiory zrobiły dobrze, choć w fatalnym stylu. Nareszcie znowu dzieci są porządnie uczone np historii.6 letnia podstawówka to wielki komfort dla nauczycieli sterujących ku poziomowi "pomaluj drwala" dzięki mało ambitnym za to "nowatorskim" programom.Jedyne czego naprawdę szkoda to dwujęzycznych klas. Skrócone LO to jakiś koszmar był. No to teraz idę na rekord minusów.

 • america_n_beauty

  0

  Jak to jest, że w rankingach uczniowie z Polski pną się na szczyty rankingów, a gdy pojawią się na studiach, w porównaniu z tymi studentami z początku lat 2000, jest edukacyjna przepaść?

 • tpdlagier

  0

  Dzieciaki wszędzie są mądre. Trzeba tylko w nich dostrzec potencjał i pozwolić im rozwijać to potrafią najlepiej. A to jest najtrudniejsze.

 • coelka

  Oceniono 2 razy 0

  Ja jestem przeciwnikiem gimnazjow w Finlandii nie ma. Swoją drogą organizacja ma mniejsze znaczenie a większe mają programy i wiedza która jest przekazywana.Mniej religii by dobrze zrozbiło dla wykształcenia Polaków.

 • koszmarex

  Oceniono 4 razy 0

  Błędem było wprowadzenie gimnazjów, błędem była ich likwidacja. Skoro to już zaczęło jakoś funkcjonować, trzeba było zostawić, ale trzeba było wyborcom partii przypomnieć ulubiony ustrój.

 • xyz_xyz1

  Oceniono 2 razy 0

  Przecież to nie ma znaczenia jak było lepiej. Jak Prezes będzie miał wizję to wrócimy do układu szkolnego rodem z Syzyfowych Prac. Ba nauka powyżej szkoły podstawowej może być płatna podobnie jak studiowanie bo niby dlaczego nie? Wystarczy wola Prezesa Polski.

 • wqcyzx

  Oceniono 4 razy 0

  "Odsiadka" w polskim systemie edukacji trwa o co najmniej 2 lata za długo. Nie ma żadnego sensownego powodu by kończyć studia mając aż 25 lat.

 • rejestracjanowegokonta

  Oceniono 6 razy 0

  Nie zgodzę się z tym, że wydłużenie kształcenia ogólnego to dobre rozwiązanie. Wręcz przeciwnie. Co nam z ogólnego wykształcenia? Czy dzięki temu mamy fachowców w branżach technicznych, zawodowych, których nam teraz wybitnie brakuje? Nie.

 • Gość: temida

  Oceniono 2 razy 0

  szkody jakie poczynily gimnazja i poziom jaki prezentoja nauczyciele ktorzy uczyli gimnazjalistow jest zatrwazajacy ,widac to po mlodzierzy kturzy pokonczyli te gimnazja .

 • Gość: rabieg

  Oceniono 2 razy 0

  "Likwidacja gimnazjów była olbrzymim błędem"-- Proszę przypomnieć kto to zrobił.

 • truten.zenobi

  Oceniono 2 razy 0

  1. polscy uczniowie w czołówce europy
  tak? to jaki ich wykształcenie przekłada się na zarobki? szybkość znalezienia pracy po szkole/uczelni? jakie stanowiska obejmują?
  2. likwidacja gimnazjów była błędem
  generalnie gmeranie w szkolnictwie było błędem, likwidacja przedszkoli szkół była błędem, dezawuacja wyższego wykształcenia była błędem ..
  ale czy zastępowanie jednego złego rozwiązania innym była błędem - była szkodliwa bo potęgowała bałagan... ale w kategoriach błędu bym tego nie oceniał
  3. niedofinansowani..
  z jednej strony niskie zarobki i warunki pracy stowrzyły negatywną selekcję z drugiej strony widząc poziom wielu nauczycieli (kultura, wiedza merytoryczna, zaangażowanie) to myślę że i tak zarabiają dużo za dużo.

  w 89 nastąpiły zmiany... wprowadzono religię ale uczniowie długo jeszcze musieli się uczyć języka rosyjskiego, zaczęto likwidować klasy profilowane, pośpiesznie zlikwidowano zawodówki za to rozwinięto system płatnych wyższych uczelni gdzie w zasadzie każdy może sobie kupić dyplom, pokoloruj zaczęło zastępować zrozum...
  ale z drugiej strony jak widać większości obywateli tego kraju nie zależy na dobrym wykształceniu swoich dzieci... nie ważne biedna czy bogata ważne żeby katolicka...
  wiec mamy to co mamy i lepiej nie będzie...

 • marywil2012

  Oceniono 2 razy 0

  Czym kierował się PiS przy niszczeniu gimnazjów? Żadnych badań, żadnych konsultacji, zadnej nawet bladej hipotezy naukowej nie postawiono. Partia uznała, zejl jest nieomylna i nie będzie opozycji słuchać. Ani naukowców, ani nauczycieli. Wystarczy, że będzie tak jak było. Za komuny. Czyli wted, gdy przywódców PiSu ukształtował i sformatował komunizm..

 • misiek12321

  Oceniono 4 razy 0

  Może i uczniowie zajmują gdzieś tam jakieś miejsca tylko pytanie jakim kosztem? W Finlandii, będącej też w czołówce PIDA, zadań domowych się nie zadaje a uczniowie po lekcjach maja czas na rozwijanie swoich zainteresowań. U nas uczeń po powrocie do domu siada nad książkami i kończy bo pasuje iść spać. Tak więc dla mnie wyniki można interpretować według potrzeb...

 • Gość: Marqu66

  Oceniono 8 razy 0

  Całe szczęście, że Panowie Trolowie i Panie Trolice rzucili się na odsiecz Zmianie Dobra. Trzeba przecież wytłumaczyć ten jakże niesłuszny sukces polskich uczniów. Jeszcze by ktoś pomyślał, że likwidacja gimnazjów miała na celu tylko przybliżenie szkoły do ulubionych czasów naszej 'prawicy' czyli dekady Gierka!

 • eldemon

  Oceniono 1 raz -1

  Nauczyciele, pogońcie Broniarza i Baszczyńskiego, a polscy nauczyciele i uczniowie będą najlepsi na świecie, a wy będziecie zarabiać dwukrotnie wiecej

 • partia_niewidzialnych

  Oceniono 3 razy -1

  Tak, to prawda, gimnazja wyciągały dzieci na granicy niepełnosprawności intelektualnej i wszystkich pozostałych poniżej IQ 100 do poziomu umiejętności sprawnego wypełniania niezbyt skomplikowanych testów. Dziewięć lat intensywnego treningu wystarczy do tego każdemu. Było ich sporo, jak w każdym społeczeństwie. Zawsze jest. Taka natura. I to właśnie dzięki nim od kilkunastu lat rosła PRZECIĘTNA. Rosły przeciętne wyniki, do których masturbowali się i nadal onanizują się wszyscy tak zwani "eksperci". Ale jednocześnie to, co gimnazja zrobiły z absolutnie wszystkimi uczniami z górnych 25% to osiągnięcie w zakresie eliminacji polskich elit tak wybitne, że Hitler i Stalin mogą poczuć się jak małe myszki (tak, wiem - kto odwołuje się do Hitlera, przegrywa spór - ale tak właśnie było). Tym górnym 25% postawiono dokładnie takie same wymagania, jak dolnym. Dostali te same idiotyczne matury do wypełnienia według absurdalnego klucza. Te same 2,5 roku nauki w liceum, w trakcie których można dopracować posługiwanie się arytmetyką do perfekcji, ale absolutnie nie ma czasu na naukę rozwiązywania jakichkolwiek poważniejszych problemów, bo "nie będzie na maturze". I dlatego REFORMA EDUKACJI BYŁA ZBRODNIĄ NA NARODZIE. Urwała mu "głowę" skuteczniej niż dwie wojny. I nie da się już tego naprawić.

 • zanimmnieznowzbanuja

  Oceniono 1 raz -1

  ""Likwidacja gimnazjów była olbrzymim błędem"
  Znowu dyskusja nad niczym czyli nazewnictwem ................... to czy cos sie nazywa gimnazjum technikum liceum czy zawodowka jest bez znaczenia wazny jest poziom nauczania i okres nauki ............. jakie to ma znaczenie czy ktos skonczy np. 4 letnia podstawowke 4 letnie gimnazjum i 4 letnie liceum lub 8 letnia podstawowke i 4 letnie liceum albo 7 letnia podstawowke i 5 letnie liceum?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX