PISA 2018: Polscy uczniowie w czołówce. Broniarz: Likwidacja gimnazjów była ogromnym błędem

Uczniowie z polskich szkół są jednymi z najlepszych na świecie. Tak wynika z opublikowanego przez OECD badania PISA 2018, które sprawdza umiejętności uczniów z wielu krajów.

Polska szkoła ma najlepszych uczniów. A przynajmniej miała

Poznaliśmy wyniki badania PISA, które zostało zrealizowane w 2018 roku. Przeprowadza je OECD (Organizacja Współpracy Gospodarczej i Rozwoju), a umiejętności uczniów sprawdzane są w trzech dziedzinach: rozumienia czytanego tekstu, rozumowania matematycznego i rozumowania w naukach przyrodniczych. W badaniu wzięło udział ponad 600 tys. piętnastolatków z 79 krajów. Jeśli chodzi o Polskę, sprawdzono umiejętności 5653 uczniów z 227 gimnazjów. Wyniki, które osiągnęli, należą do najlepszych w UE i na świecie. 

Badanie PISA 2018. Polscy uczniowie w czołówce

Gimnazjaliści, którzy wzięli udział w badaniu przeprowadzonym przez OECD, osiągnęli bardzo dobre wyniki - poprawiono je we wszystkich sprawdzanych dziedzinach.

 • Rozumienie czytanego tekstu - badani uczniowie otrzymali 512 punktów (w 2015 było to 506 punktów). Jak podało Ministerstwo Edukacji Narodowej, "był to jeden z najwyższych wyników na świecie. Znacząco lepsze wyniki uzyskali tylko uczniowie z krajów azjatyckich - Chin i Singapuru, a także uczniowie z Estonii, Kanady i Finlandii. Wynik polskich piętnastolatków był zbliżony do wyników uczniów z Korei Południowej, Szwecji, Nowej Zelandii, Irlandii i Stanów Zjednoczonych (różnice były nieistotne statystycznie), a znacznie lepszy od wyników uczniów z Czech, Niemiec, Francji czy Rosji".
 • Rozumowanie matematyczne - 516 punktów (504 w 2015 roku). MEN przekazało, że "najlepsze wyniki osiągnęli uczniowie z krajów lub regionów Azji, m.in. z Chin, Singapuru, a także Makao, Hongkongu, Japonii i Korei Południowej. Oprócz krajów azjatyckich wynik istotnie wyższy od Polski uzyskało tylko jedno państwo europejskie: Estonia".
 • Rozumowanie w naukach przyrodniczych - 511 punktów (501 zdobyto w 2015 roku). To trzecie miejsce wśród krajów Unii Europejskiej. 

Uczniowie, którzy wzięli udział w badaniu, poradzili sobie doskonale. Ale, czy gdyby oceniać cały system, poszłoby równie dobrze? Jakie są największe problemy polskiego systemu edukacji?  

Zobacz wideo

Ministerstwo Edukacji Narodowej podkreśliło, że - w porównaniu do badania z 2015 roku - polscy uczniowie osiągnęli lepsze wyniki we wszystkich badanych obszarach.

- Wyniki polskich uczniów w badaniu PISA 2018 lokują ich wśród najlepszych na świecie. To istotna informacja na temat pewnego aspektu polskiej edukacji i powód do dużej satysfakcji. Poprzednia edycja badania PISA zrealizowana wiosną 2015 r. przyniosła wyraźny spadek rezultatów osiąganych przez uczniów z naszego kraju. Wyniki z 2018 roku wskazują zauważalny wzrost, jaki dokonał się w ciągu ostatnich trzech lat - te słowa Ministra Edukacji Narodowej, Dariusza Piontkowskiego, zacytowano na stronie ministerstwa. 

Gratulacje od Związku Nauczycielstwa Polskiego

Informacje o wynikach badania pojawiły się także na stronie internetowej ZNP. Wyniku powyżej średniej pogratulowano zarówno uczniom, jak i nauczycielom. Zaznaczono także, że z raportu wynika, że polskie gimnazja należały do najlepszych szkół w Europie i na świecie. "Przedostatni rocznik gimnazjalistów wystawił tym szkołom świadectwo z czerwonym paskiem" - czytamy na stronie Związku.

Do wyników odniósł się także prezes ZNP, Sławomir Broniarz.

Wyniki potwierdzają, że likwidacja gimnazjów była ogromnym błędem i wynikała z politycznych kalkulacji, a nie jakości pracy szkół

- ocenił na Twitterze.

O tym, jak polscy uczniowie radzą sobie po reformie, dowiemy się za trzy lata, kiedy poznamy wyniki kolejnej edycji badania.

Więcej o:
Komentarze (65)
PISA 2018: Polscy uczniowie w czołówce. Broniarz: Likwidacja gimnazjów była ogromnym błędem
Zaloguj się lub komentuj jako gość
 • Gość: anita12

  Oceniono 24 razy 12

  I co z tego? Zawsze będą wam, nauczyciele, wypominać te nieszczęsne dwa miesiące wakacji. Gimnazja się rozwijały, nauczyciele coraz lepiej radzili sobie z taką młodzieżą. A teraz w podstawówkach, zwłaszcza w 7 i 8 klasie to horror, pedagodzy i psycholodzy mają pełne ręce roboty, dzieciaki nie dają rady. Ale tak to jest, kiedy liczą się słupki poparcia, a nie realna reforma.

 • justas32

  Oceniono 12 razy 10

  Świetnie wykształcony naród produkujący w szkołach tanią siłę roboczą dla zachodnich montowni, posiadający najgorsze uniwersytety i mający najmniej patentów w Europie. Co, gdzie i kiedy poszło nie tak ???

 • kl0ss

  Oceniono 19 razy 9

  Debilami się lepiej manipuluje. PiS się wystraszył zbyt inteligentnych dzieci, więc przywalił jeszcze dodatkową religię w celu totalnego ogłupienia.

 • mr_gm

  Oceniono 12 razy 8

  Niestety cała ta inteligencja ulatnia się niczym para wodna w czasie wyborów, więc rządzą nami aferzyści i zwykłe ameby umysłowe.

 • jtby

  Oceniono 15 razy 7

  "Wyniki potwierdzają, że likwidacja gimnazjów była ogromnym błędem i wynikała z politycznych kalkulacji, a nie jakości pracy szkół"
  Tow. Mały chce rządzić do końca świata, więc mądre społeczeństwo nie jest mu potrzebne. Musi wzmacniać swój ciemny bezmyślny lud, bo nikt rozsądny nie głosuje na pisdolistyczną bandę.

 • lucek10

  Oceniono 9 razy 5

  Wychodzi na to, że nauczyciele w Polsce pracują wyjątkowo dobrze. Kiedy zaczną dobrze zarabiać?

 • piotrm74

  Oceniono 10 razy 4

  Dziwne jesteśmy jednym z najlepszych w rozumowaniu matematycznym z poziomu Gimnazjum ale jednym z gorszych na maturze z matmy... Albo zbyt trudny poziom w szkołach średnich, albo zbyt durny poziom był w gimnazjach.. Zresztą szóstkowicz z gimnazjum nie był nawet ledwie trójkowiczem w pierwszej klasie LO czy w technikum , zawsze tak było... Gimnazja walczyły o prestiż więc tam każdy jak chciał miał powyżej 4,5 średnią..

 • zwino

  Oceniono 2 razy 2

  Co nowy rząd to mała lub wielka rewolucja w szkolnictwie. Jak ma być dobrze, jak co chwila się wywraca wszysto do góry nogami. Podstawą społeczeństwa jest wyksztalcony człowiek. A tu swoje dorzuca każdy miesza w tym kociolku. Jeśli religii jest wiecej od fizyki to nie wrózy to nizcego dobrego.

 • chateaux

  Oceniono 2 razy 2

  W analogicznym artykule w amerykańskiej prasie, biją natomiast na alarm, zastanawiając się dlaczego ok. 10% amerykańskich piętnastolatków wg tych samych testów osiągnęło biegłość w czytaniu ze zrozumieniem na poziomie 10-ciolatków. Szkoda że polski artykuł na nie podaje danych na ten temat wśród ich polskich rówieśników. Amerykański artykuł porównuje z wynikami najlepszych - Chińczyków, Estończyków itd, ale o polskich nic nie wspomina.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX