PISA 2018: Polscy uczniowie w czołówce. Broniarz: Likwidacja gimnazjów była ogromnym błędem

Uczniowie z polskich szkół są jednymi z najlepszych na świecie. Tak wynika z opublikowanego przez OECD badania PISA 2018, które sprawdza umiejętności uczniów z wielu krajów.

Polska szkoła ma najlepszych uczniów. A przynajmniej miała

Poznaliśmy wyniki badania PISA, które zostało zrealizowane w 2018 roku. Przeprowadza je OECD (Organizacja Współpracy Gospodarczej i Rozwoju), a umiejętności uczniów sprawdzane są w trzech dziedzinach: rozumienia czytanego tekstu, rozumowania matematycznego i rozumowania w naukach przyrodniczych. W badaniu wzięło udział ponad 600 tys. piętnastolatków z 79 krajów. Jeśli chodzi o Polskę, sprawdzono umiejętności 5653 uczniów z 227 gimnazjów. Wyniki, które osiągnęli, należą do najlepszych w UE i na świecie. 

Badanie PISA 2018. Polscy uczniowie w czołówce

Gimnazjaliści, którzy wzięli udział w badaniu przeprowadzonym przez OECD, osiągnęli bardzo dobre wyniki - poprawiono je we wszystkich sprawdzanych dziedzinach.

  • Rozumienie czytanego tekstu - badani uczniowie otrzymali 512 punktów (w 2015 było to 506 punktów). Jak podało Ministerstwo Edukacji Narodowej, "był to jeden z najwyższych wyników na świecie. Znacząco lepsze wyniki uzyskali tylko uczniowie z krajów azjatyckich - Chin i Singapuru, a także uczniowie z Estonii, Kanady i Finlandii. Wynik polskich piętnastolatków był zbliżony do wyników uczniów z Korei Południowej, Szwecji, Nowej Zelandii, Irlandii i Stanów Zjednoczonych (różnice były nieistotne statystycznie), a znacznie lepszy od wyników uczniów z Czech, Niemiec, Francji czy Rosji".
  • Rozumowanie matematyczne - 516 punktów (504 w 2015 roku). MEN przekazało, że "najlepsze wyniki osiągnęli uczniowie z krajów lub regionów Azji, m.in. z Chin, Singapuru, a także Makao, Hongkongu, Japonii i Korei Południowej. Oprócz krajów azjatyckich wynik istotnie wyższy od Polski uzyskało tylko jedno państwo europejskie: Estonia".
  • Rozumowanie w naukach przyrodniczych - 511 punktów (501 zdobyto w 2015 roku). To trzecie miejsce wśród krajów Unii Europejskiej. 

Uczniowie, którzy wzięli udział w badaniu, poradzili sobie doskonale. Ale, czy gdyby oceniać cały system, poszłoby równie dobrze? Jakie są największe problemy polskiego systemu edukacji?  

Zobacz wideo

Ministerstwo Edukacji Narodowej podkreśliło, że - w porównaniu do badania z 2015 roku - polscy uczniowie osiągnęli lepsze wyniki we wszystkich badanych obszarach.

- Wyniki polskich uczniów w badaniu PISA 2018 lokują ich wśród najlepszych na świecie. To istotna informacja na temat pewnego aspektu polskiej edukacji i powód do dużej satysfakcji. Poprzednia edycja badania PISA zrealizowana wiosną 2015 r. przyniosła wyraźny spadek rezultatów osiąganych przez uczniów z naszego kraju. Wyniki z 2018 roku wskazują zauważalny wzrost, jaki dokonał się w ciągu ostatnich trzech lat - te słowa Ministra Edukacji Narodowej, Dariusza Piontkowskiego, zacytowano na stronie ministerstwa. 

Gratulacje od Związku Nauczycielstwa Polskiego

Informacje o wynikach badania pojawiły się także na stronie internetowej ZNP. Wyniku powyżej średniej pogratulowano zarówno uczniom, jak i nauczycielom. Zaznaczono także, że z raportu wynika, że polskie gimnazja należały do najlepszych szkół w Europie i na świecie. "Przedostatni rocznik gimnazjalistów wystawił tym szkołom świadectwo z czerwonym paskiem" - czytamy na stronie Związku.

Do wyników odniósł się także prezes ZNP, Sławomir Broniarz.

Wyniki potwierdzają, że likwidacja gimnazjów była ogromnym błędem i wynikała z politycznych kalkulacji, a nie jakości pracy szkół

- ocenił na Twitterze.

O tym, jak polscy uczniowie radzą sobie po reformie, dowiemy się za trzy lata, kiedy poznamy wyniki kolejnej edycji badania.

Więcej o: