Szkoła. Twoje dziecko może zacząć dostawać pozytywne uwagi. To nowa akcja w ponad 320 szkołach

Mama ze szkoły na warszawskim Targówku wymyśliła akcję "Pozytywna uwaga". Inicjatywa spodobała się dyrektorom ponad 320 placówek w całej Polsce. "Niech nasze dzieci poczują wsparcie" - mówią rodzice zaangażowani w inicjatywę.

Szkoła. Mama zainicjowała akcję "Pozytywna uwaga"

W Szkole Podstawowej nr 52 przy ul. Samarytanka piątoklasiści zostali poproszeni o wypisanie swoich pozytywnych cech. Oddali puste kartki. Jednym z tych uczniów był 12-letni Nikodem. Jego mama, Anna Zapał, gdy usłyszała o całej sprawie, postanowiła działać. Z rozmów z nauczycielami, dyrekcją i radą rodziców zrodziła się akcja "Pozytywna uwaga".

Dotarło do nas wtedy, że to my, dorośli, zawiedliśmy. My, rodzice, nie pomogliśmy dzieciom zbudować takiej samooceny, która pozwoliłaby im o sobie mówić - i myśleć! - dobrze. (...) Zawiodła także szkoła - wśród uwag od nauczycieli rzadko zdarzają się pozytywne. A te są zwykle pochwałami za coś oczywistego - za grzeczne zachowanie, za pomoc przy sprzątaniu po przedstawieniu. Łatwo nam strofować i wytykać błędy, bo nas też nie chwalono 

- piszą rodzice na Facebooku "Pozytywnej uwagi"

Niska samoocena uczniów to tylko jeden z problemów polskiej edukacji. Co jeszcze należałby zmienić? Zobacz w naszym wideo:

Zobacz wideo

"Pozytywna uwaga". Na czym polega?

Listopad to najbardziej ponury miesiąc w roku, tłumaczą pomysłodawcy "Pozytywnej uwagi", dlatego to właśnie wtedy postanowili wystartować z akcją. Na czym ona polega? Ma zachęcać nauczycieli do zostawiania w uczniom w e-dzienniku pozytywnych uwag. 

W szkole nie da się uciec od ocen, a dobra uwaga od nauczyciela zostaje z nami na całe życie. Niech nasze dzieci idą w świat przekonane, że nawet jak nie mają czerwonego paska, to są w czymś dobre. Niech poczują nasze wsparcie. (...) Niech jak najwięcej uczniów dostanie teraz pozytywną uwagę od swoich nauczycieli - oficjalnych, wpisanych do dzienniczków. Przegońmy wspólnie smutek ze szkolnych korytarzy 

- czytamy na stroni Szkoły Podstawowej nr 52 na Targówku. 

Na witrynie internetowej "Pozytywnej uwagi" oraz na jej stronie na Facebooku nauczyciele i rodzice mogą znaleźć podpowiedzi, jak chwalić swoje dzieci oraz jak je konstruktywnie krytykować. Dostępne są też darmowe scenariusze lekcji dla nauczycieli czy poradniki dla rodziców. Administratorzy umieszczają też przykładowe pozytywne uwagi:

Droga Olu! Masz wielkie serce i tak wielkie pokłady altruizmu, że trzeba było Cię powstrzymywać od wykonywania obowiązków innych. Ta grupa bez Ciebie byłaby zupełnie inna i o wiele gorsza. Dziękuję 

- czytamy jedną z "Pozytywnych uwag" na Facebooku akcji.

Szkoły biorą udział w konkursie

"Pozytywna uwaga" spotkała się bardzo serdecznym odzewem dyrektorów placówek. W akcję włączyło się już ponad 320 szkół. Organizatorzy jednak nie spoczywają na laurach i chcą zachęcić do udziału w inicjatywie jeszcze więcej osób. Sposobem na to ma być konkurs na najlepszą pozytywną uwagę. Do wygrania jest warsztat organizowany przez Szkołę Edukacji oraz 20 zestawów kosmetyków Perfecta. Pozytywne uwagi zgłaszać można za pośrednictwem strony internetowej akcji "Pozytywna uwaga".