mLegitymacja studencka - ułatwienie dla uczniów szkół wyższych już działa

mLegitymacja studencka to coś, co zdecydowanie ułatwi studenckie życie. Telefon zazwyczaj mamy przy sobie, chcąc skorzystać ze zniżek nie będziemy musieli przeszukiwać plecaka czy torby w poszukiwaniu standardowej legitymacji.

mLegitymacja studencka - dołączają kolejne uczelnie

Pierwsze mLegitymacje studenckie na początku października otrzymali studenci Uniwersytetu Humanistyczno-Przyrodniczego w Siedlcach. Wkrótce z tego wygodnego rozwiązania będą mogli skorzystać uczniowie innych uczelni. W Warszawie, pierwszą szkołą wyższą, która daje studentom możliwość korzystania z legitymacji w telefonie jest Szkoła Główna Handlowa.

- Cieszy nas fakt, że to właśnie studenci SGH - jako pierwsi w Warszawie - będą mogli skorzystać z udogodnienia w postaci mLegitymacji. To wymagająca grupa użytkowników usług cyfrowych, na pewno docenią elektroniczną legitymację w formie aplikacji mobilnej, ale też będą czekali na jej kolejne funkcje - mówił na spotkaniu zorganizowanym w SGH rektor uczelni, prof. Marek Rocki.

Jakie są najważniejsze daty w roku szkolnym 2019/2020? Zobaczcie:

Zobacz wideo

Czym jest mLegitymacja studencka?

mLegitymacja studencka, podobnie jak mLegitymacja szkolna, to nic innego jak legitymacja w elektronicznej wersji. Uprawnia do takich samych zniżek (m.in. w komunikacji), jak jej standardowy odpowiednik.

mLegitymacja to legitymacja studencka w smartfonie, pełnoprawny zamiennik tej tradycyjnej. Podobnie jak dotychczasowe dokumenty potwierdza wszystkie studenckie uprawnienia i zniżki

- tłumaczyła na spotkaniu w SGH wiceminister cyfryzacji Wanda Buk. - W praktyce oznacza to, że młodzi ludzie mogą z niej skorzystać kupując ulgowy bilet do kina, czy w pociągu. Wystarczy, że pokażą telefon z zainstalowaną aplikacją - dodała.

mLegitymacja studencka. Jak założyć?

Aby studenci mogli korzystać z mLegitymacji, uczelnia musi przystąpić do programu. Należy wypełnić formularz i podpisać porozumienie. mLegitymacja została wprowadzona na uczelniach dzięki zmianom, które zostały wprowadzone w rozporządzeniu Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego w sprawie studiów (z dnia 16 kwietnia 2019 r.). Ten dokument prawnie umocował mLegitymację studencką.

A co musi zrobić student, jeśli jego szkoła już daje taką możliwość? Na telefonie należy zainstalować aplikację mObywatel. mLegitymacja póki co działa jedynie na telefonach z systemem Android, ale od nowego roku ma się to zmienić - od stycznia 2020 z mLegitymacji będą mogli korzystać także posiadacze telefonów z iOS.

Korzystałam z informacji dostępnych na stronie Ministerstwa Cyfryzacji.