Za tydzień wyjątkowy piątek w polskich szkołach. We wzruszającym wideo celebryci wspierają "tęczowe" dzieci
"Tęczowy Piątek" jest międzynarodową akcją stworzoną, by młodzi ludzie LGBT+ (lesbijki, geje, osoby biseksualne, transpłciowe, queer i interpłciowe) mogły poczuć się bezpiecznie w szkole. W 2019 roku "Tęczowy Piątek" wypada 25 października, czyli w ostatni piątek października.
Tęczowy Piątek. Wzruszający spot
Tegoroczną edycję tej wyjątkowej akcji promuje niezwykle wzruszające wideo. Gwiazdy - Mateusz Janicki, Jacek Poniedziałek, Małgorzata Rozenek-Majdan, Tomasz Tyndyk, Julia Kamińska, Jerzy Radziwiłowicz, Majka Jeżowska i Beata Kawka - czytają listy dzieci i młodzieży LGBT+, które doznały w szkole przemocy, prześladowania.
Z utęsknieniem wspominam czasy, gdy szkoła była dla mnie bezpieczna. Nie wiedziałam wtedy jeszcze, że ktoś może mnie skrzywdzić za to, kim jestem. (...) Jestem uczennicą, jestem człowiekiem, jestem także lesbijką. (...) Żadna moda nie wpłynęła na moją orientację, zakochiwałam się w koleżankach już jako dziecko
- słyszymy w filmie promującym "Tęczowy Piątek 2019".
Film uświadamia to, co w ogniu ostrej dyskusji o edukacji seksualnej czy zasadności obchodzenia w szkołach "Tęczowego Piątku" umyka wielu dorosłym: orientacja seksualna nie jest kwestią wyboru, a akceptacja drugiego człowieka takim, jaki jest naprawdę, to nie fanaberia, lecz obowiązek każdego z nas.
Nigdy nie powiedzieliście mi, że to, co czuję, jest okej. Musicie nas po prostu zaakceptować takich, jacy jesteśmy. W moim życiu zabrakło jednego dnia w roku, kiedy ktoś powiedziałby mi: "to, kim jesteś, jest okej".
"Tęczowy Piątek". Krytyka władz
Mimo że blisko 70 proc. młodzieży LGBT ma myśli samobójcze, mimo tak ogromnej skali przemocy wobec takich osób (aż 26 proc. przypadków dochodzi w szkole), polskie władze i środowiska prawicowe bardzo głośno krytykują inicjatywę "Tęczowego Piątku". W zeszłym roku Barbara Nowak, małopolska kurator oświaty nazwała ją "deprawowaniem uczniów" i "destabilizowaniem funkcji wychowawczej szkoły", tymczasem Ordo Juris rozsyłało listy do dyrektorów szkół, strasząc ich sądem.
Zdaniem przeciwników "Tęczowego Piątku" szkoła nie może zorganizować takiej akcji bez zgody rodziców. Tymczasem - jak na swojej stronie przekonuje Kampania Przeciw Homofobii - placówka wcale nie musi wdrażać żadnych specjalnych procedur czy prosić o akceptację rodziców uczniów. Dlaczego? Ponieważ "Tęczowy piątek" odbywa się bez udziału osób z zewnątrz. Na tej samej zasadzie rodzice nie muszą wyrażać zgody na np. obchody Dnia Ziemi czy Dnia Niepodległości.
To prawda, że rodzice muszą wyrazić zgodę na udział dziecka w zajęciach dodatkowych, jeśli ma je prowadzić organizacja pozarządowa. KPH nie prowadzi jakichkolwiek zajęć w szkole, a jedynie zachęca same szkoły do włączenia się w akcję w dowolnie obranej przez siebie formę, która może przyjąć postać osobnych zajęć prowadzonych przez nauczycieli i nauczycielki, ale może także ograniczyć się do działań symbolicznych, jak np. wywieszenie plakatu.
"Tęczowy Piątek" przed nami, zapewne i w tym roku pojawią się krytyczne głosy przeciwko temu projektowi. Tymczasem ostatnio głośno jest o ustawie zaostrzającej Kodeks karny w taki sposób, że możliwe będzie karanie za edukację seksualną. Projekt "Stop pedofilii", zdaniem jego krytyków, zrównuje lekcje prowadzone w szkołach z pedofilią. Według jego założeń tym, którzy je prowadzą, ma grozić nawet pięć lat więzienia. W środę w wielu miastach w Polsce odbyły się protesty (planowane są także kolejne). - Ja się nie poddam. Ja się nie boję - mówiła Anja Rubik, która pojawiła się na wiecu w Warszawie. Dodała, że "żadna ustawa" nie może odebrać praw człowieka, a żadna władza nie może odebrać "prawa do edukacji, dbania o zdrowie i bezpieczeństwo".
W jakiej Polsce chciałyby żyć nasze dzieci? W takiej, której czują się bezpiecznie, przekonuje siedmiolatek z naszego wideo:
"Tęczowy Piątek". Każdy może go sam zorganizować
Kampania Przeciw Homofobii nie wymaga oficjalnego zgłaszania danej szkoły do udziału w akcji. De facto każdy, nawet pojedynczy uczeń czy nauczyciel może włączyć w nią swoją placówkę. Na stronie "Tęczowego Piątku" znajduje się wiele materiałów do pobrania. np. plakaty czy ebooki dla rodziców i pedagogów o wychowaniu w duchu równości i akceptacji. Tam też każdy - uczeń, rodzic, nauczyciel, dyrektor czy nawet osoba spoza szkolnej społeczności - przeczyta podpowiedzi, co może zrobić, żeby zaangażować się kampanię.
Plakaty do pobrania są dostępne na stronie akcji Tęczowy piątek Teczowypiatek.org.pl/mat. promocyjne
-
Szkoły zamknięte do końca roku szkolnego? Rodzice: To może wyrządzić dzieciom krzywdę
-
Egzamin ósmoklasisty. Są trzy duże zmiany. Tomasz Rzymkowski: Analizowaliśmy wszelkie warianty i możliwości
-
Szkoły zamknięte w woj. warmińsko-mazurskim. Mama 7-latki: Te dzieci są ganiane w tę i we w tę
-
Mama 22 dzieci była w ciąży bez przerwy przez ponad 16 lat. "Najkrótszy poród trwał 45 minut"
-
Kiedy wrócimy do szkoły? Minister Czarnek: Martwimy się o to, czy nie będziemy musieli zamykać szkół dla klas 1-3
- Mama uczy córkę, że dziewictwo nie istnieje. Wideo obejrzało ponad 2 miliony ludzi. Ma w tym ważny powód
- "Sklepy cynamonowe" Brunona Schulza - szczegółowe streszczenie lektury i główne motywy
- Pierwsza komunia święta 2021 pod znakiem zapytania. "Dla bezpieczeństwa należałoby je przesunąć"
- Nabór tekstów do 7. edycji Piórka trwa. "Jest o co się starać" - zapewnia laureatka poprzedniej edycji
- Nigdy nikt nie pokazał tak prawdziwie, jak wygląda karmienie piersią. Ta reklama poruszyła matki. "Popłakałam się"