Niewykwalifikowany pracownik będzie zarabiał więcej niż nauczyciel? To wina nowych przepisów

Rząd przewiduje podniesienie pensji minimalnej do 2600 zł brutto na początku przyszłego roku. Nie spodobało się to nauczycielskim związkom zawodowym.

Pensja minimalna w 2020 roku ma wynieść 2600 zł brutto i wzrastać systematycznie w kolejnych latach. Tą ustawą PiS chce zapewnić najmniej zamożnym Polakom dostatek, ale inni mogą przez to czuć się pokrzywdzeni, np. nauczyciele, którzy ubiegają się o podwyżki.

Jak informuje "Rzeczpospolita", od września 2019 r. wynagrodzenie nauczyciela stażysty z dyplomem magistra i przygotowaniem pedagogicznym wynosi 2782 zł brutto. Z kolei osób z licencjatem (lub dyplomem inżyniera) bez przygotowania pedagogicznego 2450 zł brutto. To stawka po wywalczonej niedawno podwyżce o 9,6 procenta.

Po wzroście najniższej krajowej nauczyciele otrzymają taką pensję, co niewykwalifikowany pracownik (wynagradzani poniżej minimalnej otrzymają dodatek). Pensja pracowników bez wyższego wykształcenia będzie wyższa niż części nauczycieli (osób z licencjatem, bez magistra). 

Nie będzie podwyżek w styczniu 

Według wspólnych uzgodnień z rządem nowy system wynagradzania miał być dopracowany do 2020 r. Jak widać jednak, tempo negocjacji z przedstawicielami rządu RP nie gwarantuje wprowadzania nowego systemu od stycznia 2020 r.

- napisali związkowcy w liście do ministra. Członkowie nauczycielskich związków są sfrustrowani. Minister edukacji Dariusz Piontkowski powiedział, że w przyszłym roku nauczyciele mogą liczyć na podwyżki w wysokości sześciu procent, ale nie wiadomo, od kiedy. Nawet NSZZ Solidarność zaapelowała do ministra o 15 procent podwyżki dla pracowników oświaty od stycznia 2020 r. 

 W związku z niezrealizowaniem punktu porozumienia z 7 kwietnia 2019 r., dotyczącego nowego systemu wynagradzania nauczycieli, wracamy do pierwotnych żądań podwyżek od stycznia przyszłego roku

- mówi Ryszard Proksa, szef nauczycielskiej "Solidarności". Związkowcy zapowiadają, że będą walczyć o podwyżki. Solidarność także nie wyklucza strajku. Jak informuje "Rzeczpospolita", wszystkie partie polityczne przedstawiają propozycję dotyczącą oświaty i nauczycieli, ale żadna jak dotąd nie jest przełomowa.

PSL - Koalicja Polska sugeruje, że nauczyciele powinni dostać podwyżkę w wysokości tysiąca złotych oraz by ich wynagrodzenia opłacać bezpośrednio z budżetu państwa. Podobną kwotę proponuje Platforma Obywatelska. Ponadto nauczyciele otrzymywaliby dodatkowe pieniądze za pracę po godzinach. Na podwyżki dla nauczycieli miałoby zostać przeznaczone 10 mld zł. Lewica zakłada, że minimalna pensja nauczycieli powinna wynieść 3500 zł. Konfederacja stwierdziła natomiast, że sprawę wynagrodzeń nauczycieli powinien regulować rynek. 

Więcej o:
Komentarze (381)
Szkoła: nauczyciel będzie zarabiać mniej niż woźny. To wina nowych przepisów
Zaloguj się lub komentuj jako gość
 • monikaaleksandra

  Oceniono 72 razy 60

  Dlatego właśnie że szkoły przenoszę się do działu szkoleń w korporacji, gdzie wynegocjowalam 6 tys złotych netto. Dziękuję i do widzenia.

 • van_klomp

  Oceniono 68 razy 42

  Nie udało się zniszczyć do końca polskiej inteligencji Hitlerowi, nie udało się Stalinowi, Kaczyński i PiSobolszewia dokończy dzieła.

 • mcguirre

  Oceniono 50 razy 36

  Powstaje nowe państwo proletariackie. PiS dopiął swego, komuna wróciła. JarKaczSen dopiął swego.

 • ochujek

  Oceniono 35 razy 27

  Rządzący mają rację. Innych zawodów też to dotyczy. Dlaczego lekarz ma zarabiać więcej niż salowa? Prezesowi życzę operacji kolana przeprowadzonej przez zespół salowych; niewykształconych ale dobrze opłacanych.

 • kl0ss

  Oceniono 32 razy 26

  Poziom rozwoju społeczeństwa ocenia się po oświacie i służbie zdrowia. Czyli Wolska miodem i mlekiem płynąca u Matołżesza to zwykłe dno.

 • andrew1507

  Oceniono 29 razy 23

  KOCHANE DZIECI już zapewne wiecie, kto wam zaaplikował "takom wspaniałom" demolke zwaną deformą edukacji, mam wrażenie, że będziecie to pamiętać do końca życia.
  Tak na dziś poproście MAMUSIE, TATUSIA, BABUNIE, DZIADZIUSIA, WÓJKÓW, CIOCIE, ZNAJOMYCH I ICH ZNAJOMYCH, aby poszli na wybory 13.X i ZAGOSOWALI PRZECIWKO pis i kaczyzmowi.

 • macwies

  Oceniono 23 razy 21

  Jestem elektronikiem. Proponowano mi nauczanie tego przedmiotu w szkole. Gdy usłyszałem wysokość wynagrodzenia to stwierdziłem, że dyrekcja żyje w wirtualnej rzeczywistości.

 • plastikpiokio

  Oceniono 29 razy 21

  doprowadzą sQrwiele do wojny domowej ---a pózniej się zobaczy .

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX