A gdyby tak zmienić kanon lektur? "W szkole podstawowej czytałabym z dzieciakami tylko modne aktualnie rzeczy"

W kanonie lektur od lat znajdują się te same pozycje. Kolejne pokolenia czytają o Rozalce włożonej do pieca na kilka zdrowasiek, czy o doktorze Judymie, który odrzucił miłość, aby poświęcić się pomocy innym. Nie ulega wątpliwości, że przydałby się tam powiew świeżości.

"Gdybym był w szkole, czytałbym bryki" - napisał nauczyciel, krytykując listę lektur obowiązkowych. Zauważył, że kanon lektur niemal nie zmienił się od czterech dekad, a najmłodszy utwór literacki na liście dla klas VII-VIII szkoły podstawowej pochodzi z 1957 roku. "Słowacki wielkim poetą był", a może "nauczyłem się czytać dla Harry'ego Pottera"? Nie ulega wątpliwości, że pewne książki po prostu trzeba znać, ale też sięganie po lekturę, byleby przez nią przebrnąć i zaliczyć klasówkę, na pewno nie zachęca do czytelnictwa. Które książki powinny zniknąć z kanonu lektur, a które warto do niego dodać?

Kanon lektur. Które książki powinny się w nim znaleźć?

Większość moich rozmówców jest zdania, że uczniów przede wszystkim trzeba zachęcać do czytania. Jak to robić? Pozwalać im wybierać książki, po które sięgają. Dotyczy to głównie najmłodszych, którym powinniśmy podsuwać interesujące lektury, poruszające interesujące ich sprawy. Starsi nie unikną klasyki, chociażby dlatego, aby wyrobić sobie o niej opinię. Chociaż... Sienkiewicz nie cieszy się popularnością wśród osób, które podpytywałam o lektury. Większość to właśnie książki jego autorstwa wymienia jako pierwsze w kolejce do wykreślenia. - Sienkiewicza bym nie czytała, bo to nudne totalnie - stwierdza Kaśka. Wtóruje jej moja inna rozmówczyni.

Wywaliłabym nudziarza Sienkiewicza, Prusa, Orzeszkową. A tak w ogóle, w szkole podstawowej czytałabym z dzieciakami tylko modne aktualnie rzeczy. Do nauki w zakresie podstawowym, do recenzji i rozprawek, to by wystarczyło

- mówi Dorota. - Byłby więc "Harry Potter" zamiast "Krzyżaków". No tak, ale najpierw bym musiała księdza ze szkoły przepędzić. W średniej szkole na nudziarstwa już się godzę, bo jednak człowiek ze średnim wykształceniem powinien się trochę orientować. Lekturą obowiązkową uczyniłabym "Zabić drozda" - niepowtarzalną lekcję przygody, tolerancji i akceptacji - podsumowuje.

- Na pewno lektury, które zapamiętałam i czytałam z przyjemnością to "Zbrodnia i kara" czy "Mały Książę". Jedne z ciekawszych lektur to dla mnie też "Folwark zwierzęcy" i "Kamienie na szaniec", chociaż ze względu na tematykę nie należały do najłatwiejszych, ale zapadły w pamięć - przyznaje Kinga. Które książki dodałaby do kanonu lektur?  - Może "Igrzyska śmierci"? - proponuje moja rozmówczyni. - Wrzuciłabym "Grę o tron", ale wszystkie części trzeba by omawiać chyba przez cały rok szkolny. I jeszcze Sapkowski, on też jest spoko.

Lektury dla szkoły ponadpodstawowej. "Zbrodnia i kara" triumfuje

Moi rozmówcy są zgodni. Tak, jak nie podoba im się twórczość Sienkiewicza, tak w kanonie lektur zostawiliby Dostojewskiego. I dodali tam inne jego dzieła.

- Do lektur dla licealistów dodałabym "Biesy" i "Braci Karamazow". Pamiętam, że w tamtym okresie życia zaczytywałam się w książkach Dostojewskiego. Poza tym wiele osób zawsze podkreśla, że ich ulubiona lektura to "Zbrodnia i kara" - zauważa Karolina.

A które książki dobrze wspomina inna moja rozmówczyni, Kaśka? - Uwielbiam "Dziady", "Beniowskiego", "Pana Tadeusza" - stwierdza. - "Dzieci z Bullerbyn", "Pippi Pończoszankę", "Karolcię". Dzieci powinny czytać "Magiczne drzewo", bo to jest dobrze napisane i można dużo wokół tego rozmawiać. Generalnie uważam, że lektury powinny być wymieszane - klasyka, która bywa piękna, jak "Kwiaty polskie" Tuwima czy "Dziady cz.1", z tym, co obecnie porusza młodzież i to ona powinna wybierać książki, które czyta - zauważa moja rozmówczyni.

Które książki poleciłaby uczniom Hania? Na jej liście oprócz lektur, które już znajdziemy w spisie (jak "Zbrodnia i kara", "Dżuma", "Rok 1984", "Hobbit, czyli tam i z powrotem", "Chłopcy z Placu Broni", "Proces" czy "Mistrz i Małgorzata") pojawiły się m.in. "Gwiazdozbiór psa", "Myszy i ludzie", "Diuna" czy "Zabić drozda".

Na liście Michała znalazły się książki przygodowe, ale nie tylko. Oto, co poleca uczniom: "Porwanie Baltazara Gąbki", "Jutro klasówka", "Studium w szkarłacie", "Do przerwy 0:1", "Ucho, dynia, 125!", "Buszujący w zbożu", "Zabić drozda", "Boso, ale w ostrogach".

Moi rozmówcy polecają zarówno "lekkie" książki, jak i takie, które poruszają trudniejsze tematy. Warto poznać różne style, różnych autorów. A gdy będziemy musieli czytać same opasłe tomiska, napisane niezrozumiałym językiem, poruszające nieistniejące dziś problemy, nie będziemy mieć siły (i czasu), aby wybrać książki, które naprawdę nas zainteresują, dzięki którym się "rozczytamy". Dlatego to uczniowie - jak podkreślają moi rozmówcy - powinni decydować o tym, które książki czytają.

- Wiem, ciężko by było napisać maturę, ale moim zdaniem pisanie czegoś na podstawie jakichś książek jest idiotyzmem. Prace byłyby dużo ciekawsze, gdyby uczniom nie podcinano skrzydeł - podsumowuje Kaśka.

Jak zapytać dziecko o to, jak było w szkole?

Zobacz wideo

Czytaliście szkolne lektury? Sprawdźcie, czy coś jeszcze z nich pamiętacie - rozwiążcie quiz.

Które książki powinny zniknąć z kanonu lektur? Co byście do niego dodali? A może to już czas skończyć z "przerabianiem" książek na lekcjach (wciąż się je "przerabia", a nie "omawia" czy "poznaje")? Piszcie na adres edziecko@agora.pl.

Więcej o:
Komentarze (243)
A gdyby tak zmienić kanon lektur? "W szkole podstawowej czytałabym z dzieciakami tylko modne aktualnie rzeczy"
Zaloguj się lub komentuj jako gość
 • kinlej

  Oceniono 45 razy 33

  "Lektury to książki dla dorosłych które muszą czytać dzieci" - W.Szymborska

 • ar.co

  Oceniono 25 razy 15

  A efektem tych "pasjonujących" lektur jest to, że 63% Polaków bez żenady przyznaje się, że nie przeczytało w ciągu roku ani jednej książki. Podejrzewam, że w rzeczywistości jest ich nawet więcej, tylko te dodatkowe kilka procent wstydzi się (jeszcze) do tego przyznać.
  A już najbardziej powalające są wypowiedzi tych osób, które na pytanie ankieterów o ostatnio czytaną książkę bez mrugnięcia okiem łżą "Pan Tadeusz" czy "Potop" - bo tylko te tytuły potrafią w ogóle wymienić.

 • tom-pek

  Oceniono 77 razy 15

  Sienkiewicza to trzeba przeczytać i dopiero się wypowiadać....biedna chora dzieciarnia

 • drpajchiwo

  Oceniono 47 razy 13

  Trylogię Sienkiewicza przeczytałem z wypiekami na twarzy jako 14 latek.
  Harrego Pottera rzuciłem po 50 str.
  A co do Gry o Tron - może w ogóle nie przerabiać lektur tylko seriale?

 • salcesonowyskrytozerca1

  Oceniono 70 razy 12

  Taaa, jasne! Sienkiewicz nudziarz.A później mamy "dobre dziennikarstwo" w GW.

 • krioprezerwacja

  Oceniono 15 razy 11

  Nędznicy Victora Hugo -to cudna książka. Język był po prostu piękny. Czytałam w liceum z ołówkiem w ręku, zaznaczałam kwiatki stylistyczne a potem przepisywałam do zeszytu i wracałam wielokrotnie potem upajając się mistrzostwem słowa. Potopu bym nie wyrzucała- zrobiłam w punktach plan całej powieści kiedyś. Też piękny język. I opisy przyrody w Ani z ZIelonego Wzgórza. Odlatywałam. Potem, jak patrzyłam na mazurską przyrodę to już innymi oczami. Tak, te książki uwrażliwiają zarówno na piękno języka jak i na opisywany świat natury.

 • Gość: Luisa

  Oceniono 12 razy 10

  A ja po latach wracam do Herberta "Barbarzyńca w ogrodzie". Czasami chcę przeczytać coś lekkiego, a czasami coś pięknie i mądrze napisane. Ludzie wyzbyli się pięknej umiejętności opowiadania historii i tworzenia narracji. Wokół słychać tylko "nooo", "noooo", "nooo"...... "spoko", ok...

 • engarde

  Oceniono 32 razy 10

  Od Sienkiewicza to wy się odpie...a. Harry Potter to może i jest fenomenalnym i fantastycznym cyklem, ale wybitnym bym go nie nazwał.

  Zresztą już widzę, jak zmuszacie kogoś do czytania.

 • palilacz

  Oceniono 18 razy 10

  zrobienie "fajnych" książek lekturami obowiązkowymi to prosta droga do tego, by uczniowie je znienawidzili xD taki "Harry Potter i czara ognia" to przecież opasłe tomiszcze, objętościowo równe, albo większe od "Krzyżaków"

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX