"Harry Potter" usunięty ze szkolnej biblioteki po interwencji księdza. "Są tam prawdziwe zaklęcia"

"Harry Potter" trafił na listę "ksiąg zakazanych" w jednej z katolickich szkół w Tennessee. Ksiądz zalecił usunięcie sagi o małym czarodzieju z biblioteki placówki.

"Harry Potter" zniknie ze szkolnej biblioteki w katolickiej szkole Świętego Edwarda w Nashville, w stanie Tennessee w Stanach Zjednoczonych. Ksiądz Dan Reehil - dyrektor placówki - stwierdził, że książka J.K Rowling jest niebezpieczna dla czytelników. 

"Harry Potter" a złe duchy

Zdaniem duchownego lektura "Harry'ego Pottera" może zachęcić dzieci i młodzież do kontaktu ze "złymi duchami". Ksiądz Reehil w mailu do rodziców, cytowanym przez Channel5, wymienia szereg potencjalnych zagrożeń:

Te książki pokazują, że magia może być zła lub dobra. A to oszustwo. Zaklęcia i uroki, o których mowa w książce, to prawdziwe zaklęcia i uroki. Odczytywane przez istotę ludzką mogą doprowadzić do wywołania złych duchów przez osobę czytającą tekst - twierdzi ksiądz-dyrektor.

Ksiądz powołał się jednocześnie na zalecenia anonimowych egzorcystów z Rzymu i USA, który doradzili mu taką, a nie inną decyzję:

Konsultowałem się z kilkoma uznanymi egzorcystami zarówno ze Stanów Zjednoczonych, jak i Rzymu i wszyscy zalecili mi wycofanie książek o Harrym Potterze ze szkolnego obiegu  - pisze dalej duchowny.

"Harry Potter" wzięty w obronę

Grupa rodziców uczniów z Nashville w anonimowym liście do mediów podkreśliła, że decyzja księdza ich niepokoi, jednakże nie zaskakuje. Jak przekonują, nie jest to pierwszy kontrowersyjny ruch dyrektora placówki. Od 2017 roku rodzice trzy razy spotykali się z przedstawicielami diecezji w sprawie Reehila. 

Podczas jednej z mszy świętych w szkole ksiądz publicznie stwierdził, że Lady Gaga zawarła pakt z diabłem i teraz, w zamian za sławę, gwiazda musi zmagać się z fibromialgią (przewlekłą niezapalną chorobą reumatyczną tkanek miękkich).

To jednak tylko wierzchołek góry lodowej. Rodzice alarmowali władze diecezji, że ksiądz znęca się nad uczniami psychicznie i emocjonalnie zarówno w szkole, jak i w parafii np. podczas spowiedzi. Na skutek jego przemocy dzieci niejednokrotnie zmuszone były do zgłoszenia się po profesjonalną pomoc. Co więcej, duchowny ma zastraszać wychowanków oraz nauczycieli i rodziców, który nie zgadzają się z jego poglądami. 

W Polsce także seria książek o Harrym Potterze znajduje wielu przeciwników:

Na wątpliwości rodziców odpowiedziała z ramienia szkoły Rebecca Hammel. Twierdzi, że książki nigdy nie były częścią szkolnego programu nauczania "i zostały udostępnione w bibliotece szkolnej jedynie w ramach wzbogacenia księgozbioru". Szkoła, chcąc uporządkować materiał biblioteczny i zyskać więcej przestrzeni, skonsultowała się z lokalnym specjalistą ds. bibliotekoznawstwa. Ten zalecił usunięcie niektórych książek ze względu na odpowiedni wiek czytelników. Wtedy ojciec Reehil miał podjąć decyzję, że to właśnie "Harry Potter" jest szczególnie szkodliwy.

ZI

Więcej o:
Komentarze (125)
"Harry Potter" usunięty ze szkolnej biblioteki po interwencji księdza. "Są tam prawdziwe zaklęcia"
Zaloguj się lub komentuj jako gość
 • ps11111ps

  Oceniono 101 razy 99

  Naprawdę są tam PRAWDZIWE zaklęcia??? Mają certyfikat prawdziwości nadawany przez stosowny urząd do spraw zaklęć? Jaka jest gwarancja skuteczności??

  By the way. Czy ktoś kiedyś liczył jaka jest skuteczność modlitw? Wyższa niż zaklęć u HarregoPottera czy mniejsza? Jeśli mniejsza to znaczy że adresat ma mniejszą moc?

 • Gość: mer-llink

  Oceniono 57 razy 49

  Paraliż postępowy wśród duchownych katolickich rozprzestrzenia się. NAwet na USA.

  P.S. Ten ksiądz w Tennessee to podobno. Polak. Wielu polskich księży pojechało do USA, żeby "nieśc posługę, szczególnie wśród Polonii ", bo w Polsce nie było już dla nich posad. A Polonia w USA to jeden z najciemniejszych umysłowo segmentów tamtejszego społeczenstwa.

 • 174pit

  Oceniono 47 razy 41

  Kolejny kretyn w sutannie. A imię ich: Legion.

 • 174pit

  Oceniono 42 razy 38

  "Alohomora" na pewno nie jest. Sprawdzałem, gdy zapomniałem klucza od pokoju w hotelu. Chociaż... kto wie? Nie miałem różdżki.

 • saxo.grammaticus

  Oceniono 41 razy 37

  O ironio! Zarzut dotyczący "prawdziwych zaklęć" pada z ust człowieka, który odprawiając mszę, za pomocą odpowiednich słów i gestów przemienia chleb i wino w ciało i krew Chrystusa. Jeśli to nie jest podręcznikowy przykład rytuału magicznego, to co nim jest?

 • norbertrabarbar

  Oceniono 39 razy 35

  Kiedy bajki stają się konkurencją dla wiary
  to wiedz, że coś się dzieje :D

 • Gość: Amex

  Oceniono 39 razy 33

  No rewelacja - słuchajcie - wystarczy "wypowiedzieć" jakieś specjalne zdanie a wasz wróg może źle skończyć!
  Oni naprawdę w to wierzą! Oni są maniakami wiary - przyjmują za realistyczne treści, które należy "przyjąć na wiarę". Mają głęboką potrzebę wierzyć - ale w różne rzeczy, nie tylko w dogmaty religii katolickiej!!! bonito.pI/k-20038489-najemcy

 • justas32

  Oceniono 37 razy 31

  Kościół chce mieć monopol na czary - tyle w temacie ...

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX