Charakterystyka postaci to forma wypowiedzi, która ma na celu prezentację postaci rzeczywistej lub literackiej. Jest to zarówno opis jej wyglądu zewnętrznego, jak i cech wewnętrznych (czym różni się od opisu postaci). Analizie podlega również zachowanie, charakter, intelekt, styl życia czy poglądy. Zakończenie charakterystyki powinno zawierać opinię i własne odczucia na temat opisywanej postaci.
Charakterystykę postaci, ze względu na jej obiekt, dzieli się na:
Ze względu na formę realizacji charakterystykę postaci można podzielić na:
Jak napisać charakterystykę? Bardzo ważna jest przemyślana koncepcja całości, której filarami są: plan charakterystyki oraz elementy charakterystyki.
Charakterystykę pisze się według ściśle określonego, ale uniwersalnego planu, który obejmuje:
Wstęp, który zajmuje pierwszy akapit, to przedstawienie postaci i prezentacja bohatera. Tu pada jego imię, nazwisko, podaje się wiek, zawód, miejsce zamieszkania, opisuje sytuację rodzinna, wskazuje tytuł i autora książki, jeśli bohaterem jest postać literacka.
Rozwinięcie to główna i najbardziej obszerna część charakterystyki. Należy w niej opisać wygląd zewnętrzny, czyli stworzyć portret bohatera. Co powinno się w nim znaleźć? Trzeba wspomnieć o takich cechach wyglądu postaci jak wzrost, budowa ciała, kolor włosów, kształt i rysy twarzy (a także detale, takie jak oczy, usta, nos).
Ważne jest także ogólne wrażenie i wskazanie, jaki jest opisywany bohater (na przykład elegancki, sympatyczny, wyniosły, tajemniczy). Opis wyglądu zewnętrznego, tak zwana charakterystyka zewnętrzna, powinien także uwzględniać cechy wyróżniające opisywaną postać, na przykład sposób poruszania się, mimikę czy styl ubierania się.
Rozwinięcie charakterystyki postaci powinno zawierać opis nie tylko cech zewnętrznych, ale i szeroko rozumianych cech wewnętrznych. Konieczne są informacje o usposobieniu bohatera, jak również wzmianki o cechach charakteru czy intelektu, sposobie zachowania, zainteresowaniach, umiejętnościach i wyznawanych wartościach oraz poglądach. Tak zwana charakterystyka wewnętrzna powinna na przykład opisywać:
Warto stosować słownictwo bogate, oceniające, charakteryzujące. Nie wolno zapominać o środkach stylistycznych, takich jak porównania, metafory, uosobienia czy epitety.
Zakończenie to ostatnia część charakterystyki. Powinno zawierać opinię i własne odczucia osoby piszącej pracę na temat opisywanej postaci. Autor powinien pokazać, jak postrzega bohatera charakterystyki, za co ją podziwia bądź potępia, co o niej myśli. Ważne, by pokazać, co jej się w niej podoba, a co irytuje. Jak ocenia jej postępowanie.
Napisanie dobrej charakterystyki nie jest proste, wymaga bowiem zarówno trzymania się założonego planu, jak i rzetelnego przygotowania do opisywania postaci. Charakterystyka postaci, dzięki swojej szczególnej kompozycji, elementom oraz strukturze - jak zauważa Mirosław Grzegórzek z Uniwersytetu Pedagogicznego im. KEN w Krakowie - uczy obserwacji, wnioskowania, precyzji, uzasadniania i wartościowania. W kontekście wymagań współczesnego świata stanowi prototyp sieci gatunków szkolnych rozwijających umiejętność autoprezentacji.
Najczęstsze błędy pojawiające się podczas pisania charakterystyki postaci to: