Prace domowe to naruszenie swobód obywatelskich? Oświadczenia rodziców mają uwolnić uczniów od nadmiaru pracy

W internecie można znaleźć oświadczenia woli rodzica. Ich autorzy przekonują, że w Ustawie Prawo oświatowe nie ma ani słowa o pracach domowych. I dlatego twierdzą, że rodzice mogą zwolnić swoje dzieci z obowiązku ich odrabiania.

Na fanpage'u akcji "Dom nie jest filią szkoły" opublikowano szablon oświadczenia woli rodzica. Można je wydrukować i wypełnić gdy uzna się, że dziecko nie jest w stanie odrobić pracy domowej i rodzic nie chce, by z tego powodu otrzymało złą ocenę. - To rodzic, a nie nauczyciel wie, gdzie jest granica wytrzymałości dziecka - pisze autor posta.

Praca domowa to naruszenie swobód obywatelskich?

Autorzy oświadczenia zauważają, że w Ustawie prawo oświatowe nie ma ani słowa o pracach domowych. Poza tym obowiązek ten jest ich zdaniem naruszeniem swobód obywatelskich, które gwarantuje Konstytucja RP.

Zadawanie i egzekwowanie zadań powierzonych do wykonania poza czasem lekcyjnym zajęć szkolnych uznam za naruszanie swobód obywatelskich, a w szczególności art. 31 ust. 2 Konstytucji Rzeczpospolitej. Stanowić to będzie również ograniczenie praw wynikających z Konwencji Praw Dziecka art. 31.

Prace domowe w statucie szkoły

Pytanie, czy takie oświadczenia będą respektowane w polskich szkołach. Próbowaliśmy skontaktować się w tej sprawie z dyrektorami warszawskich placówek. Jednak mało kto chce wypowiadać się na ten temat. - Czytałam już o takich oświadczeniach. Ale jeszcze żaden rodzic nie zgłosił się z takim dokumentem do naszej placówki - mówi anonimowo dyrektorka jednej z warszawskich podstawówek.

Warto zaznaczyć, że obowiązek prac domowych jest regulowany na poziomie szkoły. - Szczegółowe regulacje, które dotyczą m.in. zakresu zadań nauczycieli (także sposobu, formy wykonywania zadań dostosowanych do wieku oraz potrzeb uczniów), oceniania wewnątrzszkolnego, praw i obowiązków uczniów zawiera statut danej szkoły - wyjaśniała w rozmowie z "Rzeczpospolitą" Anna Ostrowska, rzecznik prasowy Ministerstwa Edukacji Narodowej. 

Rok temu głośno było o Szkole Podstawowej nr 323 w Warszawie, w której zdecydowano się na usunięcie ze statutu obowiązku odrabiania prac domowych. Projekt zakończył się jednak porażką. Główną przyczyną było niezadowolenie rodziców z postępów edukacyjnych ich dzieci. Więcej na ten temat przeczytasz TUTAJ >>

Chcesz wziąć udział w dyskusji na ten temat? Podziel się z nami swoją opinią lub historią. Napisz do nas: edziecko@agora.pl. Najciekawsze listy publikujemy w serwisie, a ich autorów nagradzamy książkami.

Więcej o: