Kraj z najlepszymi uczniami na świecie rezygnuje z testów w szkołach. "Nauka to nie zawody"

Szkoła bez egzaminów? To nie żart. Takie zmiany już w przyszłym roku czekają singapurskich uczniów.

Singapur to jedno z najbardziej rozwiniętych państw świata. Rozwój gospodarczy idzie tam w parze z wysokim poziomem edukacji. Singapurscy uczniowie od lat wygrywają międzynarodowe konkursy i zdobywają prestiżowe miejsca w rankingach edukacyjnych. Dlatego zmiany, które zapowiadane są na przyszły rok w tamtejszym szkolnictwie, budzą powszechne zainteresowanie.

Koniec z egzaminami

System edukacji w Singapurze już niebawem przejdzie sporą rewolucję. Tamtejsi uczniowie nie będą zdawać egzaminów. - Nauka to nie zawody - powiedział Minister Edukacji Narodowej Singapuru Ong Ye Kung.

Pierwsze zmiany wejdą w życie już w 2019 roku. Jednak jeden egzamin szkolny zostanie jeszcze utrzymany (test na koniec szkoły podstawowej). Zdaniem autorów reformy rodzice uczniów mogą być przyzwyczajeni do tradycyjnego systemu nauczania i zbyt gwałtowne zmiany mogłyby wywołać ich protesty. 

Fińska szkoła. Nie ma prac domowych, testów, a zawód nauczyciela cieszy się prestiżem >>

Oprócz tego złagodzeniu ulegnie także singapurski system oceniania uczniów. Wcześniej każdy stopień był podzielony na części dziesiąte. Teraz oceny zostaną zaokrąglone do pełnych liczb. Jak tłumaczą autorzy reformy, ma to zmniejszyć presję panującą wśród uczniów.

Czy odrabiać z dzieckiem prace domowe?

Skąd te zmiany?

Rewolucyjne zmiany singapurskiego systemu edukacji są powiązane z potrzebami współczesnego rynku pracy. W nadchodzących latach przewidywany jest rozwój sektora usług, w którym szczególnie doceniane są różne kompetencje miękkie. Stąd decyzja, by przygotowania do egzaminów zastąpić dyskusjami, grami i projektami.

Singapur na czele prestiżowego rankingu

Singapur od lat zajmuje czołowe miejsca w prestiżowym rankingu Programme for International Student Assessment (PISA), który od 1997 roku jest przeprowadzany przez Organizację Współpracy Gospodarczej i Rozwoju. Celem badania jest porównanie danych dotyczących umiejętności uczniów z różnych państw świata w celu poprawy jakości nauczania i zasad systemów edukacyjnych. 

W 2016 roku Singapur zajął pierwsze miejsce w rankingu. Wśród państw, które od lat utrzymują się na czołowych pozycjach, znajduje się m.in. Finlandia, Japonia, Hongkong, Estonia i Kanada. Polsce przypadają zwykle miejsca pod koniec drugiej dziesiątki klasyfikacji (w 2016 roku było to 18. miejsce).

Więcej o: