Darmowe podręczniki? Mama gimnazjalisty: Połowa uczniów ze szkoły syna zapłaciła za zniszczone książki

W tym roku szkolnym uczniowie uczyli się z bezpłatnych podręczników. Musieli je jednak zwrócić dla młodszych roczników. Szkoły naliczyły opłaty za te zniszczone. Ministerstwo ostrzegało: książki mają służyć trzy lata, trzeba o nie dbać.

W warszawskim gimnazjum na Bemowie rodzice przynajmniej połowy uczniów zapłacili za uszkodzone podręczniki swoich dzieci. Serwis Money.pl poinformował, że w jednej z mrągowskich podstawówek na 28 uczniów w klasie 25 musiało uiścić opłatę za zniszczone książki.

Każda szkoła weryfikuje stan podręczników indywidualnie. Jeśli bibliotekarz uzna, że podręcznik nie nadaje się dla młodszych roczników, trzeba za niego zapłacić.

"Miały być darmowe, a szuka się pretekstu, żeby z rodziców zedrzeć"

- Mój syn w tym roku zapłacił za zniszczony podręcznik do języka angielskiego 25 zł. Tylko dlatego, że książka się rozkleiła. Jak twierdzi syn, większość jego kolegów z klasy musiała zapłacić za przynajmniej jeden uszkodzony podręcznik, najwięcej właśnie za ten do angielskiego. Podobno za więcej niż jedną książkę płaciła ponad połowa uczniów z jego szkoły – mówi nam mama gimnazjalisty z Bemowa.

Mama drugoklasistki ze szkoły podstawowej z warszawowskiej Sadyby zapłaciła za zniszczony podręcznik córki 6 zł.

- Córka przyszła do mnie i powiedziała, że mam jej dać 6 zł na "potargany" podręcznik. Nie wnikałam dlaczego. Nie wiem też, ilu rodziców z naszej szkoły było w podobnej sytuacji. Dałam dziecku pieniądze i tyle. Nie interesuje mnie szczególnie ten temat - mówi nam mama uczennicy II klasy.

Tata z Mrągowa cytowany przez serwis Money.pl zapłacił za zniszczone podręczniki 50 zł, tylko dlatego, że "miały trochę zgięte rogi od kartkowania". Według niego szkoła "szuka pretekstu, żeby z rodziców zedrzeć".

Szkoły naliczają opłaty nawet za te podręczniki, z których nikt więcej nie będzie już korzystać?

Książki uczniowie zwracają do biblioteki, tam następuje weryfikacja.

- Zastanawiam się jednak, co z tymi książkami będzie dalej? Mój syn jest w drugiej klasie gimnazjum, nie mają komu ich przekazać, chyba że klasy 8 będą się wspierały tymi podręcznikami? Tego nie wiem - zastanawia się mama ucznia II klasy wygasającego gimnazjum. 

Kiedyś na książki się "dmuchało i chuchało"

Bezpłatne podręczniki to duża ulga dla rodziców, którzy na początku września nie muszą płacić pokaźnych sum za książki dla dzieci. Rozdawanie podręczników za darmo - według rodziców - nie uczy jednak dzieci dbałości.

- Odkąd dzieciaki otrzymują ze szkoły bezpłatne podręczniki, trudno przymusić je do szczególnej uwagi w obchodzeniu się z nimi. Kiedyś, kiedy rodzić musiał zapłacić kilka stów za zestaw książek do szkoły i istniała szansa, że niezniszczone egzemplarze da się odsprzedać na szkolnych kiermaszach, na książki się dmuchało i chuchało. Wszystkie obłożone, czyściutkie – wspomina mama dwójki dzieci z Warszawy.

Ministerstwo i szkoły ostrzegały

Rok szkolny 2017/2018 jest pierwszym, kiedy wszystkie klasy szkoły podstawowej i gimnazjum otrzymały darmowe podręczniki. Rodzice uczniów szkół podstawowych i gimnazjum musieli zapłacić tylko za książki do religii lub etyki, ewentualnie za ćwiczeniówki do nauki języka obcego.

Wszystkie darmowe materiały edukacyjne są własnością szkoły, która wypożycza je uczniowi na rok szkolny. Po jego zakończeniu książki należy zwrócić do szkolnej biblioteki. Jak wynika z wytycznych MEN, jeden podręcznik ma służyć co najmniej trzy lata.

Na internetowej stronie Ministerstwa Edukacji Narodowej widnieje informacja o tym, że w przypadku uszkodzenia, zniszczenia lub niezwrócenia podręcznika lub materiału edukacyjnego, szkoła może żądać od rodziców ucznia zwrotu kwoty nieprzekraczającej kosztu zakupu podręcznika lub materiału edukacyjnego.

Opłata za zniszczony podręcznik trafia na konto szkoły. To środki na zakup nowych, niezniszczonych książek dla młodszych roczników.

Powinno cię również zainteresować: Zaczęło się od kleju. A jest tego więcej. Szkoły wymuszają od rodziców wiele opłat. Część nielegalnie

Socjolog: Polska szkoła jest bezpieczna, ale jak już pojawia się problem, to reakcje otoczenia są spóźnione i niewłaściwe

Więcej o:
Komentarze (85)
Darmowe podręczniki? Mama gimnazjalisty: Połowa uczniów ze szkoły syna zapłaciła za zniszczone książki
Zaloguj się lub komentuj jako gość
 • ewa_mama_jasia

  Oceniono 72 razy 42

  Ojoj, syn zapłacił za podręcznik do angielskiego 25 zł a drugoklasistka 6 zł. Mama zapomniała, że jak się kupowało podręczniki samodzielnie, to podręcznik do angielskiego kosztował minimum 35 - 40 zł? A podręczniki do drugiej klasy kupowało się w pakietach, które kosztowały po 250 - 300 zł? Rozklejony podręcznik można skleić a książki wypożyczone należy obłożyć, wystarczy przeczytana gazeta lub szary papier, jeśli się nie chce wykładac pieniędzy na okładki. Proponuję zrobić kalkulację - ile kosztował komplet podręczników do gimnazjum, starszej podstawówki i młodszej podstawówki, a ile zapłacili rodzice za zniszczone pojedyncze podręczniki.

 • siwywaldi

  Oceniono 45 razy 37

  Zawsze uważałem i będę uważał, że dawanie czegoś "za darmo', prowadzi jedynie do demoralizacji i braku poszanowania dla tej darowizny.

 • blackwidow75

  Oceniono 28 razy 28

  Hmm. Moje dziecię od trzech lat miało darmowe podręczniki i ani razu nie płaciłam za "uszkodzenia". Jak się książkę czyta, to trudno, żeby nie było jakiś śladów jej używania. W normalnych szkołach o tym "decyzyjni" wiedzą. Pozdrawiam.

 • kamuimac

  Oceniono 37 razy 25

  niestety ale nikt nie nauczył rodziców że publiczne to nie znaczy niczyje - no ale teraz suwerenowi sie wszystko po prostu należy więc po co cokolwiek szanować

  bardzo dobra lekcja na przyszłosc - w jednym roku zapłacą za zniszczenia to w następnym dzieciaki juz sie bedą pilnowały

 • sidian

  Oceniono 32 razy 22

  Jak mnie trzęsie, jak czytam "darmowe" podręczniki. One nie są darmowe, one są opłacane przez wszystkich. Wychodzą rodziców dzieci taniej, bo dopłacają im wszyscy, którzy dzieci nie mają, mają dorosłe albo przed wiekiem szkolnym. Cały kraj zrzuca się na podręczniki dla rodziców. To są podręczniki państwowe a nie darmowe. Na tym polega dzisiaj demokracja. Masz być altruistą, a jak nie chcesz, to przyjdą panowie z pałami i wbiją Ci altruizm do głowy przez cztery litery, żebyś na przyszłość mógł być już dobrym, bezinteresownym człowiekiem.

 • morgenroth

  Oceniono 32 razy 20

  Skandal! Hańba! Każą płacić za zniszczone podręczniki! Kto obroni nasze ciemiężone dzieci?

 • Urszula Byt

  Oceniono 16 razy 14

  Ludzie zawsze są niezadowoleni.. ja sie ciesze z darmowych podręczników

 • bjbax

  Oceniono 20 razy 14

  Stare jak świat, jak coś jest za darmo to się tego nie szanuje !!

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX