Dzieci rywalizują od najmłodszych lat. Rodzic: To nauczyciele żądają jak najwyższych stopni

Jak dzisiejsi uczniowie poradzą sobie za kilka, kilkanaście lat? Wiele zależy od tego, jak teraz wygląda ich edukacja. A wygląda tak, że koledzy i koleżanki z klasy to wrogowie, którzy konkurują o miejsca w kolejnych "renomowanych" szkołach.


Postęp naukowo-techniczny osiągnął niespotykane dotąd tempo, a "społeczeństwo jutra" będzie inne niż współczesne. Dlatego nie da się do końca przewidzieć problemów, które niebawem będą musiały rozwiązywać nasze dzieci.

Podziwiam koleżanki mojej córki

Z perspektywy rodzica, którego dziecko uczęszczało i do "zwyczajnej" szkoły rejonowej, i do szkoły "renomowanej" z czołówki rankingów, mogę powiedzieć, że w tych drugich rywalizacja między uczniami jest wielkim problemem. Przyczyniają się niestety sami nauczyciele. Nieustannie naciskają na dzieci, żądają jak najlepszych wyników, jak najwyższych stopni, bycia pierwszym, lepszym od innych, najlepszym. Bo przecież "renoma" szkoły bierze się z osiągnięć uczniów, nie nauczycieli.

Całe klasy bywają zgłaszane do konkursów z różnych przedmiotów, więc nawet jeśli któregoś ucznia dany przedmiot w ogóle nie interesuje, musi tracić czas i energię na przygotowania i stawać do kolejnej rywalizacji. Taką samą presję wywierają zwykle na tych dzieciach rodzice, którzy oczekują - ba, żądają - tego samego co nauczyciele. Nawet grożą dodatkowymi karami. Zawiązanie przyjaźni w takich okolicznościach - gdy koledzy i koleżanki z klasy to wrogowie, którzy konkurują o miejsca w kolejnych "renomowanych" szkołach wyższych szczebli edukacji, graniczy z cudem.

Podziwiam koleżanki mojej córki, które mimo tej dwustronnej presji wiedzą, co to przyjaźń. Moja córka natomiast ma ten komfort, że przynajmniej w domu nie doświadcza żadnych nacisków.

Jestem przeciwniczką wszelkiego rodzaju rywalizacji i wszelakich konkursów, z telewizyjnymi talent-show i konkursami piękności oczywiście na czele. Zwłaszcza wśród dzieci, które nie tylko stanowią nieefektywny i szkodliwy dla motywacji system nagród i kar, ale też nieuchronnie prowadzą do porównywania się z innymi, a więc: rywalizowania. Jest jednak jeden konkurs, na który patrzę nieco przychylniejszym okiem - Odyseja Umysłu.

Odyseja Umysłu 2018, Eliminacje Regionalne we WrocławiuOdyseja Umysłu 2018, Eliminacje Regionalne we Wrocławiu TOMASZ PIETRZYK

To program edukacyjny realizowany od 40 lat (w Polsce od 1989 roku) w formie międzynarodowego konkursu, który - nieco paradoksalnie - ma uczyć współpracy, a nie rywalizacji.

Każdy jest zwycięzcą?

- Jeśli młodzi ludzie przekonają się, że osobisty sukces fajniej i prościej osiągnąć w grupie, będą chcieli i umieli współdziałać z innymi. Jeśli zrozumieją, że jedno zadanie można rozwiązać na różne sposoby - uświadomią sobie, że każdy problem to wyzwanie, a nie przeszkoda. Jeśli nauczą się robić praktyczny użytek z własnej wyobraźni – będzie im łatwiej pracować w zawodach, które jeszcze nie istnieją i korzystać z technologii, które dopiero zostaną wynalezione - czytamy na polskiej stronie przedsięwzięcia.

W konkursie biorą udział drużyny złożone z 5-7 osób w czterech kategoriach wiekowych (pierwsza kategoria obejmuje uczniów szkół podstawowych, ostatnia – studentów). Muszą oni rozwiązać tzw. problem długoterminowy, czyli zmierzyć się z jednym z pięciu zaproponowanych przez organizatorów zadań. Do wyboru mają problemy mechaniczne, techniczno-teatralne, klasyczne, konstrukcyjne i teatralne.

Jedni budują więc pojazdy albo inne urządzenia mechaniczne, inni przygotowują przedstawienia teatralne, jeszcze inni tworzą z drzewa balsa i kleju lekkie konstrukcje, które mają wytrzymać jak największe obciążenia. Wszyscy robią to właściwie sami – owszem, pod okiem i ze wsparciem trenerów, ale samodzielnie. Celem trenerów nie jest bowiem podsuwanie rozwiązań, lecz rozbudzanie kreatywności dzieci i młodzieży.

W tym roku szkolnym w Odysei Umysłu wzięło udział 460 drużyn z 228 szkół i innych placówek oświatowych z całego kraju, tj. w sumie 3091 uczestników. Na Finały Światowe, które odbędą się w Stanach pojedzie 30 grup, czyli około 200 osób. Na medalach, które po występie otrzymują wszyscy uczestnicy, widnieje hasło: W Odysei Umysłu każdy jest zwycięzcą.

Odyseja Umysłu 2018, Eliminacje Regionalne we WrocławiuOdyseja Umysłu 2018, Eliminacje Regionalne we Wrocławiu TOMASZ PIETRZYK

Gdyby jednak zapytać tych, którzy odpadli, czyli prawie 3000 młodych osób, czy czują się zwycięzcami, niewiele byłoby odpowiedzi twierdzących. Natomiast zwycięstwo tych, którzy przeszli dalej, może przekształcić się w sromotną porażkę, bo koszt udziału w finale jest ogromny (11 tysięcy złotych) i wielu rodziców po prostu na to nie stać.

Patronat nad polską edycją Odysei Umysłu sprawuje Minister Edukacji Narodowej, ale nie wspiera on w żaden sposób uczestników, którzy reprezentują nasz kraj w Finałach Światowych. "Odyseusze" szukają więc sponsorów, organizują zbiórki crowdfundingowe, pieką i sprzedają ciasteczka (sic!) i robią, co w ich mocy, by zebrać potrzebną kwotę. (Link do zbiórki tutaj)

Nie zawsze się udaje. Szkoda, bo to mógłby być idealny program. Odyseja Umysłu byłaby idealna, gdyby nie element rywalizacji – gdyby chodziło po prostu o rozwój talentów, kreatywności i samodzielności, uczenie współpracy i odpowiedzialności, gdyby nie było żadnych etapów i eliminacji. Wtedy nie tylko każdy byłby zwycięzcą, ale i nauka współdziałania byłaby znacznie efektywniejsza.

Niestety jednak jest, jak jest, i dzieci uczą się współpracy podczas rywalizacji. A jedyne, co może w tej sytuacji zrobić przeciwny temu rodzic, to przypominać swojemu zdolnemu "Odyseuszowi", że w życiu nie zwycięstwo jest najważniejsze.

W przyartykułowej galerii zdjęć pokazujemy zdjęcia z tegorocznych regionalnych eliminacji konkursu "Odyseja Umysłu" we Wrocławiu >>>

Autorką tekstu jest Anna Golus. Grupa jej córki zakwalifikowała się na
finał Odysei Umysłu i zbiera pieniądze na wyjazd do Stanów.

Golus jest dziennikarką i doktorantką, współpracuje z magazynem „Dziecko”, "Ale historia" Gazety Wyborczej. Jej artykuły ukazują się regularnie w "Tygodniku Powszechnym". Prowadzi kampanię "Kocham. Nie daję klapsów", pracuje nad doktoratem o dzieciach w reality show i nad książką o historii przemocy wobec dzieci.

Polski uczeń w czołówce europejskiej, ale jego nauczyciel już nie

Więcej o:
Komentarze (47)
Dzieci rywalizują od najmłodszych lat. Rodzic: To nauczyciele żądają jak najwyższych stopni
Zaloguj się lub komentuj jako gość
 • sabciasal

  Oceniono 15 razy 7

  no naprawdę, ależ tragedia. chodziłam do szkoły w czasach, kiedy obowiązywały egzaminy do liceum i egzaminy na studia, więc o rywalizacji i traktowaniu kolegów jako zagrożenie możemy sobie porozmawiać. teraz po prostu wystarczy dobrze zdac egzamin - taki sam przez wszystkich, bez znajomości, bez korepetycji u egzaminatorów.
  jeśli pani dziecko nie chce brac udziału w konkursach - nie musi.

 • Zeb Ryzak

  Oceniono 8 razy 6

  Bzdura, jeżeli chodzi o Odyseję. Moje dzieci przez wiele lat brały w niej udział. Do momentu eliminacji niby wszystko jest ok. Ale potem pęd do tego by wygrać jest ogromny. Każdy jest zwycięzcą? Bzdura. W teorii tak. Ale to, co się dzieje na gali, to ogłaszanie wyników w stylu oskarowym = tragedia. Poza tym Odyseja uczy subtelnego oszukiwania. Oficjalnie pomoc dorosłych jest zakazana. Jednak wszystko zależy od tego, kto z dziećmi pracuje. Jeżeli trenerem jest np. rodzic, który dodatkowo jest zawodowym choreografem - grupa wygrywa i jedzie do Stanów. Trener jest kluczem. Wiem, bo sam pomagałem jednej z grup. Jeżeli grasz uczciwie i wszystko zostawiasz dzieciom - grupa odpada na eliminacjach regionalnych. Poza tym Odyseja nie uczy twórczego rozwiązywania problemów - piszę to jako psycholog - to taka kapsuła ludzi, którzy bawią się we własnym sosie. Byłoby wspaniale, gdyby grupy umiały przenieść swoje doświadczenia do życia - gdyby np. umiały coś samodzielnie zorganizować, rozwiązać jakiś problem, pomóc komuś. Nie słyszałem o żadnej grupie, która by tak robiła. Liczą się tylko dyplomy i wygrane.
  Odyseja niestety niczym się nie różni od tego o czym Pani pisze: rywalizacja, nieczyste zagrania i pozory.

 • lepiregenre

  Oceniono 12 razy 6

  Jeżeli chcą wiązać swoje przyszłe życie zawodowe z Polską to rzeczywiście aby przetrwać muszą być podłe i bezwzględne, ponieważ takie tutaj panują realia. Jest ciasno i wszechobecny nepotyzm. Natomiast, jeżeli chcą żyć przyzwoicie, współcześnie i z dala od zawiści oraz układów na każdym kroku, to wystarczy poznać ze dwa lub trzy języki obce i świat oraz jego wszystkie uniwersytety stoją przed nimi otworem. Wybór należy do uczniów!

 • iwanme

  Oceniono 3 razy 3

  Ja mam zupełnie inne doświadczenia, a kończyłem szkołę która przez kilka lat była według rankingów najlepsza w Polsce.
  Rywalizacji w kontekście nauki nie było praktycznie żadnej, wszyscy mieli poczucie, że na studia po prostu się idzie gdzie chce. Konkursy sobie gdzieś tam były, etapy wojewódzkie sporo osób osiągało bez jakiejś wybitnej ilości nauki, a presja nauczycieli to spływała po większości z nas jak po kaczkach.

  Jeśli chodzi o konkursy grupowe to nie jestem do nich szczególnie przekonany, nawet zdarzyło się mojemu zespołowi wygrać takowy w trakcie studiów. Kasę oczywiście dostać było miło, ale moim osobistym zdaniem nasz projekt, robiony zresztą po łebkach bo sobie go odpuściliśmy, wcale nie zasługiwał na jakiekolwiek wyróżnienie a co dopiero wygraną. Drugie miejsce zajął natomiast projekt który nie działał w ogóle :P

 • calber

  Oceniono 9 razy 3

  Odysea umysłu?! Naprawdę??? No to życzę szczęśliwej drogi, Spotkamy się za 20 lat.

 • burkoslaw1

  Oceniono 2 razy 2

  Przecież konkurencja od zawsze była. Niech dzieciaki się uczą że trzeba być najlepszym i że świat jest okrutny a nie potem taka ciapa nie jest w stanie niczego dokonać i liczy aż mu państwo socjal da.

 • pukacz80

  Oceniono 2 razy 2

  Artykul o tym zeby zareklamowac zrzutke.

 • Gość: kala

  Oceniono 1 raz 1

  Jest naukowo udowodnione , że rywalizacja jest to jedno z największych narzędzi manipulacji ludźmi.

 • Aaxa Axxa

  Oceniono 1 raz 1

  Szkoła nie jest miejscem na zdobywanie przyjaźni, tylko na naukę pracy i produktywności, aby później tą siłę roboczą intratnie eksportować. Podobnie praca, nie jest miejscem na socjalizowanie się, tylko na zapie...nie.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX