W tym kraju szkoła będzie obowiązkowa od trzeciego roku życia. Ale nie jest to rewolucyjna zmiana

Francuskie dzieci rozpoczną edukację szkolną już w wieku trzech lat. Pomysł wzbudził spore zdziwienie w innych krajach. Okazuje się jednak, że już teraz większość trzylatków we Francji uczęszcza do szkoły.

Nowy obowiązek prawdopodobnie wejdzie w życie we wrześniu 2019 roku. Jak wyjaśnił Pałac Elizejski to propozycja Emmanuela Macrona. Prezydent Francji tłumaczy, że chce w ten sposób wyrównać szanse francuskich uczniów

Trzylatki w normalnej szkole

Zdaniem Macrona przedszkole nie powinno być traktowane jako forma opieki dziennej nad dziećmi lub miejsce, w którym przygotowuje się je do nauki w podstawówce. Placówki dla najmłodszych mają być jak prawdziwe szkoły, które koncentrują się na ogólnym rozwoju dziecka.

Jest jeszcze jeden plus zapowiadanej reformy. Dzięki niej pracę znajdzie około 800 nowych nauczycieli.

Kiedy francuskie dzieci idą do szkoły?

Obecnie francuskie dzieci rozpoczynają edukację szkolną w wieku sześciu lat. Jednak od 1989 roku rodzice mogą zdecydować, że chcą, aby ich dziecko rozpoczęło naukę już w wieku 3 lat. Co ciekawe, już teraz większość rodzin korzysta z takiej opcji. Jedynie 20-30 tys. dzieci rozpoczyna naukę później, a jest to tylko 2 proc. wszystkich uczniów.

Jednak w biedniejszych rejonach kraju rodzice mniej chętnie posyłają dzieci do szkoły w tak wczesnym wieku. Podczas gdy w Paryżu uczy się już 93 proc. trzylatków, to na Korsyce jest to 87 proc., a w terytoriach zamorskich 70 proc. Nowy obowiązek ma więc wyrównać różnice między dziećmi z różnych rejonów Francji.

Czy można malować paznokcie w ciąży?

Kiedy dzieci powinny zaczynać naukę?

Dyskusja na temat tego, kiedy jest najlepszy moment na rozpoczęcie edukacji szkolnej, toczy się w wielu krajach. I, jak pokazują dane z państw Unii Europejskiej, nie ma w tym przypadku zgodnej polityki.

W Irlandii Północnej do szkoły dzieci idą już w wieku czterech lat. Pięciolatki rozpoczynają naukę w Wielkiej Brytanii. Z kolei największa liczba państw zdecydowała się na to, by obowiązek szkolny dotyczył sześciolatków. Tak jest m.in. w Austrii, Niemczech, Belgii, Danii, Włoszech, Chorwacji, Holandii, Portugalii. W Polsce dzieci naukę w pierwszej klasie szkoły podstawowej rozpoczynają w wieku siedmiu lat.

Zobacz także:

Francja wprowadza całkowity zakaz korzystania z telefonów w szkołach. "To kwestia zdrowia publicznego"

Jak po latach wspominamy lektury szkolne? Królowa znienawidzonych lektur nie zmienia się od pokoleń: 'To najgorsze, co mnie spotkało!'

Więcej o:
Komentarze (58)
W tym kraju szkoła będzie obowiązkowa od trzeciego roku życia. Ale nie jest to rewolucyjna zmiana
Zaloguj się lub komentuj jako gość
 • jxl82

  Oceniono 61 razy 53

  Może tak Elbanowscy wyjada do Francji ratować dzieciaczki.

 • ja-szamanka

  Oceniono 37 razy 37

  Dobrze, że nauczyliśmy tych Francuzów jeść widelcem, inaczej te ich biedne dzieci musiałyby pójść do szkoły dopiero od siódmego roku życia. My to jednak mamy głowę....i dobre serce.

 • smok61

  Oceniono 45 razy 27

  Oczywiści kontekst tej decyzji nie jest tutaj podany , a dokładnie został omówiony we wczorajszym Le figaro
  Rzeczywiście jest tak , że większość dzieci francuskich uczęszcza do przedszkoli ( szkół ) już w wieku trzech lat . Jednak rodziny o innych tradycjach rodzinnych ( muzułamanie , murzyni) nie widzą potrzeby edukowania ( przystosowywania) dzieci w tym wieku.
  No i zamysł francuski jest taki , że jak państwo przejmie wychowanie dzieci "od małego " to w przyszłości będą mniejsze międzykulturowe napięcia społeczne.
  -----

  Innymi słowy mówiąc , Francuzi próbują ucywilizować Islam . życzę powodzenia ... :)))

 • mln79

  Oceniono 39 razy 17

  W Polsce zdecydowana większość dzieci chodzi do przedszkoli od 3. roku życia. Przedszkola nie są jedynie placówkami dziennej opieki, realizowana jest w nich podstawa programowa (przynajmniej w publicznych). Edukacja przedszkolna od pewnego wieku jest w Polsce obowiązkowa (nie pamiętam już czy dla 5-latków czy też 6-latków).

  We francuskiej szkole 3-latki nie uczą się chyba czytania i pisania, prawda?

  Nie widzę więc dużej różnicy między systemami w Polsce i w krajach Europy Zachodniej - tylko inne nazewnictwo placówek.

 • justas32

  Oceniono 16 razy 16

  Nauka w Polsce powinna zostać skrócona do 18 rż. bo i tak nie ma pieniędzy na edukację - a nawet najbardziej wyedukowany obywatel na nic się w Polsce nie przyda a jego potencjał jest marnowany ...

 • krzysztof_ptk

  Oceniono 17 razy 15

  Emerytury wcześniej, szkoła póżniej, pierwsza posada z umową o pracę po 40. Wszystko idzie w dobrym kierunku.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX