Francja wprowadza całkowity zakaz korzystania z telefonów w szkołach. "To kwestia zdrowia publicznego"

Od września 2018 r. francuskich uczniów poniżej 15. roku życia będzie obowiązywał całkowity zakaz korzystania z telefonów w szkole. Minister edukacji właśnie potwierdził wprowadzenie nowych zasad.

Dotąd francuskim uczniom nie wolno było korzystać z "komórek" w czasie lekcji. Od września zakaz będzie obowiązywał również na przerwach, w tym na tej najdłuższej, tzw. "obiadowej". Potwierdził to już francuski minister edukacji, Jean-Michel Blanquer. Według niego to "kwestia zdrowia publicznego", a sam zakaz ma również wspomóc walkę z cyberprzemocą.

- W dzisiejszych czasach dzieci nie bawią się już na przerwach, tylko patrzą w swoje smartfony, co z edukacyjnego punktu widzenia jest problemem - cytuje jego wypowiedź serwis "Telegraph". - Musimy razem z dyrektorami, nauczycielami i rodzicami wypracować sposób na to, by uczniowie się nie dekoncentrowali. Czy to oznacza zakazanie telefonów w szkołach? Tak - dodał.

Jak ma wyglądać egzekwowanie nowych zasad? Tego jeszcze nie wiadomo. Blanquer sugeruje, że szkoły będą musiały zapewnić uczniom zamykane na klucz szafki, w których mogliby przechować smartfony na czas zajęć.  

W wielu placówkach we Francji, które już wprowadziły taki zakaz, to nauczyciele zbierają telefony do specjalnego pudełka przed każdą lekcją. W niektórych szkołach dzieci zostawiają je w podpisanych ich nazwiskiem torbach, które są przechowywane w sekretariacie.

"Lepsza byłaby szczera rozmowa"

Nie wszyscy są zadowoleni z zaostrzenia panujących zasad. Według dyrektora jednej z największych we Francji organizacji rodzicielskich, Fédération des Parents d'Elèves de l'Enseignement Public, od zakazów lepsza byłaby szczera i poważna rozmowa z uczniami na ten temat.

Poza tym Gerard Pommier obawia się tego, jak placówki z dużą liczbą uczniów poradzą sobie z przechowywaniem zabranych im na czas zajęć urządzeń. Biorąc pod uwagę, że aż 93 proc. francuskiej młodzieży w wieku 12-17 lat ma telefon komórkowy, ta kwestia faktycznie może okazać się sporym problemem.

Zobacz też:

Więcej o: