Próbny sprawdzian szóstoklasisty z Operonem będzie podzielony na dwie części:
- o godzinie 9:00 rozpocznie się sprawdzian z języka polskiego i matematyki, który potrwa 80 minut,
- następnie o godzinie 11:45 uczniowie zmierzą się ze sprawdzianem z języka angielskiego, na którego rozwiązanie przeznaczono 45 minut.
Arkusze i odpowiedzi będzie można znaleźć 9 stycznia w serwisie Edulandia.pl
17 grudnia 2014 szóstoklasiści zmierzyli się z próbnym sprawdzianem zorganizowanym przez Centralną Komisję Egzaminacyjną. W części sprawdzianu dotyczącej języka polskiego i matematyki uczniowie rozwiązywali zadania na podstawie tekstu "Jeździec w zbroi" Anny Brzezińskiej i fragmentu powieści "Biały Kieł", której autorem jest amerykański pisarz Jack London.
Zadanie 13. - czyli tworzenie dłuższej wypowiedzi - wymagało od ucznia napisania opowiadania pod tytułem "Pies na medal".
Zadania z matematyki dotyczyły między innymi: zaznaczania licz na osi liczbowej, wyrażeń arytmetycznych, geometrii czy odczytywania danych z diagramu. Uczniowie musieli również zmierzyć się z zadaniami otwartymi. Oto treść jednego z nich:
"Pojemnik na cukier ma kształt prostopadłościanu o wymiarach: 17 cm, 10 cm, 8 cm. Masa 1 cm3 jest równa 0,8 grama. Czy w tym pojemniku zmieści się 1 kg cukru?"
Arkusz i odpowiedzi z matematyki i języka polskiego próbnego sprawdzianu szóstoklasisty z CKE można znaleźć TUTAJ .