"Każdy mnie unikał. Miałem myśli samobójcze". Powstała przestrzeń, w której młodzież LGBT+ może czuć się bezpiecznie

Według raportu "Sytuacja społeczna osób LGBTA w Polsce" przygotowanego przez Kampanię Przeciw Homofobii trzy czwarte młodzieży LGBT+ deklaruje, że miewa myśli samobójcze, a 65 proc. doświadczyło przemocy werbalnej. Grupa Stonewall uruchomiła kampanię "Bal", która ma wesprzeć młode osoby LGBT+. W jej ramach powstała m.in. specjalna grupa na Discordzie, która ma służyć za bezpieczną przestrzeń do wymiany doświadczeniami.

Więcej na temat sytuacji osób LGBT+ w Polsce przeczytasz na Gazeta.pl.

Grupa Stonewall poprosiła osoby, które uczyły się w polskiej szkole publicznej lub niepublicznej w ciągu ostatnich 10 lat o wypełnienie specjalnego formularza i podzielenie się historiami związanymi z dyskryminacją w placówkach edukacyjnych. W ciągu 24 godzin stowarzyszenie otrzymało 525 odpowiedzi.

Nie wiem jak, ale wyszła plotka o tym, że jestem gejem. Chłopaki z klasy uwzięli się na mnie i znęcali się nade mną psychicznie. Wyzywali mnie każdego dnia przez okrągłe dwa lata. Nikt ze mną nie rozmawiał z mojej klasy. Każdy mnie unikał. Miałem myśli samobójcze. Nikt nawet nie starał się mi pomóc ani mnie wesprzeć. Było mi strasznie ciężko i czułem się naprawdę samotny

- napisał D. Miał wówczas 15 lat.

W Poznaniu co miesiąc w ramach bezpłatnej pomocy psychologicznej dla młodzieży LGBT+ oferowanej przez Stonewall korzysta około 120 osób. Grupa, chcąc zwrócić uwagę na  krytyczną sytuację młodzieży LGBT+ w Polsce wystartowała z kampanią BAL. Aby wesprzeć młodzież, która w szkołach czuje strach i osamotnienie, stworzono specjalną przestrzeń, gdzie bezpiecznie będzie można podzielić się swoimi historiami. 

Tu młodzież LGBT+ może czuć się bezpiecznie

Polska wciąż zajmuje niechlubne ostatnie miejsce wśród krajów Unii Europejskiej w rankingach dotyczących poszanowania praw społeczności LGBT+. Sytuacja w kraju odbija się nie tylko na dorosłych, ale także na dzieciach i młodzieży, które odkrywając swoją orientację psychoseksualną lub tożsamość płciową nie mają, z kim porozmawiać, ani do kogo zwrócić się o wsparcie. Często zarówno w szkole, jak i w rodzinie czują się osamotnione i wykluczone. Te uczucia mogą doprowadzić do tragedii. Obecnie prawie 1 na 4 młodzieńczych śmierci w Polsce jest spowodowanych samobójstwem. 

Grupa Stonewall postanowiła ruszyć na pomoc młodym ludziom LGBT+ i dać im przestrzeń i miejsce, w którym poczują przynależność do grupy. Stworzyła wyjątkowe miejsce, w którym każdy będzie mógł być sobą i otwarcie opowiedzieć swoją historię. Serwer #tęczymy na Discordzie ma tworzyć otwarta i aktywna społeczność, która znajdzie rozwiązanie każdego problemu. Poza tym w ramach kampani "Bal" 29 maja ma odbyć się bal voguingowy online, który będzie dla młodzieży okazją do celebracji siebie i cieszenia się przynależnością do społeczności LGBTQ+.

Więcej o: