Strażacy ostrzegają: 7 minut, tyle wystarczy, aby doszczętnie spłonął pokój twojego dziecka [WIDEO]

1,5 minuty trwa wideo, na którym widzimy, jak płonie dziecięcy pokój. Zaczyna się niewinnie, pod koniec zostają zgliszcza. Film to prywatna inicjatywa dwóch strażaków z misją. "Przerażamy i uzmysławiamy".

- Chcieliśmy zrobić coś, co nie tylko przerazi, ale i otworzy oczy. Rozmawiam z ludźmi i oni mi mówią, że nie mieliby pojęcia, jak się zachować podczas zagrożenia pożarowego. Nie wiedzą, jak fachowo użyć gaśnicy. Po wielu godzinach rozmów i przemyśleń doszliśmy z Marcinem do wniosku, że stworzymy projekt, w którym zawrzemy najważniejsze informacje na temat doraźnej ochrony przeciwpożarowej - mówi nam młodszy aspirant Kacper Wejdelek.

 

Wideo „Tak spłonie pokój twojego dziecka” to część projektu Tutorial PPOŻ. Powstało pod logiem K-Pax Studio Filmowe, dzięki zaangażowaniu dwóch młodych strażaków z Warszawy. Mł. asp. Kacper Wejdelek i str. Marcin Maciejewski wszystkie materiały kręcą własnym sumptem, za własne pieniądze, w czasie wolnym.

"Mam gaśnicę, ale w samochodzie"

O tym, że warto mówić więcej o ochronie przeciwpożarowej, świadczy chociażby nasza sonda, którą przeprowadziliśmy na użytek tego tekstu. Zapytaliśmy 15 przypadkowych osób, czy mają w domu gaśnicę i czujniki antypożarowe. Dziewięć odpowiedziało, że nie mają ani jednego, ani drugiego. Jedna z rozmówczyń zwróciła uwagę, że czujniki chyba są na klatce schodowej. Tylko jedna osoba, z którą rozmawialiśmy, ma w domu czujniki antypożarowe, ale to nie jej zasługa, tylko dewelopera, który zamontował je obligatoryjnie. Pięć osób ma gaśnicę... w samochodzie. Jeden z naszych rozmówców przyznał, że chyba ma w garażu gaśnicę, ale nie jest tego pewien.

Nie tylko świeczka

Kpt. mgr. inż. Łukasz Kucmin z zespołu prasowego Komendy Głównej Państwowej Straży Pożarnej, po obejrzeniu filmu strażaków potwierdza, że siedem minut wystarczy, aby spłonął dziecięcy pokój.

- Jeżeli warunki będą odpowiednie, np. pożar zacznie się od suchej choinki, którą zapominaliśmy podlewać, pokój może spalić się nawet w 4 minuty. Czas podany w materiale filmowym nie jest przesadzony – zauważa.

Pokój może spłonąć nawet w 4 minutyPokój może spłonąć nawet w 4 minuty fot: wideo 'Tak płonie pokój twojego dziecka', K-PAX STUDIO FILMOWE/youtube

Według statystyk Państwowej Straży Pożarnej najczęstszą przyczyną pożaru w domu jest nieprawidłowa eksploatacja urządzeń (kotły, kominki, kuchenki starego typu) na paliwo stałe (węgiel, koks, miał, drewno), a na drugim miejscu - nieostrożność osób dorosłych w posługiwaniu się ogniem otwartym, w tym zapałkami i niedopałki papierosów.

Kpt. Łukasz Kucmin przypomina, że to rodzice/opiekunowie muszą być pewni, że dom jest zabezpieczony przed pożarem, który może zostać przypadkowo spowodowany przez dziecko.

Kpt. Kucmin wylicza, co może być przyczyną pożaru. To np.:

 • luźno leżące przewody elektryczne
 • zbyt duża liczba odbiorników elektrycznych podpiętych do jednego gniazda szczególnie niebezpieczne są przedłużacze z dużą liczbą gniazd
 • nieprawidłowe naprawianie przewodów i wtyczek urządzeń elektrycznych
 • stosowanie źródeł światła (żarówek) o mocy większej niż zaleca to producent dla danej oprawy oświetleniowej
 • zapalanie świec, podgrzewaczy (tea lightów), kadzidełek i pozostawianie ich bez nadzoru
 • przykrywanie urządzeń wytwarzających ciepło (nawet w niewielkiej ilości) materiałami łatwopalnymi, uszkodzona ładowarka przykryta kocem może być przyczyną pożaru
 • pozostawianie urządzeń elektrycznych włączonych na noc, np. zasilacze do laptopa.

Od kilku lat przy jednostkach ratowniczo-gaśniczych Państwowej Straży Pożarnej dla najmłodszych powstają klubiki "Ognik" i sale edukacyjne. Warto wybrać się tam z dziećmi. Tutaj znajdziesz najbliższy od swojego domu klubik.

***

Tworzący po godzinach wideo mł. asp. Kacper Wejdelek i str. Marcin Maciejewski w planach mają przygotowanie aplikacji mobilnej na telefon, która mogłaby posłużyć jako przenośny poradnik. Młodzi strażacy aktywiści poszukują partnerów dla projektu.

Powinno cię również zainteresować: Szafa upadła na dziecko, ale wypadków w domu jest więcej. 10 zwykłych przedmiotów, które są groźne dla dzieci

Ten pies uratował małą dziewczynkę z pożaru. Zapłacił za to najwyższą cenę

Więcej o:
Komentarze (7)
Strażacy ostrzegają: 7 minut, tyle wystarczy, aby doszczętnie spłonął pokój twojego dziecka [WIDEO]
Zaloguj się lub komentuj jako gość
 • jep23

  Oceniono 2 razy 2

  Widać wyraźnie że miś nie zgasił peta.

 • rodak_z_perth

  Oceniono 2 razy 2

  Dlatego właśnie w każdej sypialni i na korytarzach mam czujki dymu.

 • supermarjan

  Oceniono 6 razy 0

  tak jest!
  miś sie ujarał, widocznie silna indica byla...., lapskiem ruszyc nie mogl, trawka wypadla i poooooszloooo.
  taka to zamiana - ujarać na zjarać.
  dlatego polecam vaporyzery, albo ciasteczka. kotu mozna dac np., trzeba tylko pamietac zeby potem jego pomyslow nie wdrazac via rząd na cale panstwo jak taki jeden robi....

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX