Strażacy ostrzegają: 7 minut, tyle wystarczy, aby doszczętnie spłonął pokój twojego dziecka [WIDEO]

1,5 minuty trwa wideo, na którym widzimy, jak płonie dziecięcy pokój. Zaczyna się niewinnie, pod koniec zostają zgliszcza. Film to prywatna inicjatywa dwóch strażaków z misją. "Przerażamy i uzmysławiamy".

- Chcieliśmy zrobić coś, co nie tylko przerazi, ale i otworzy oczy. Rozmawiam z ludźmi i oni mi mówią, że nie mieliby pojęcia, jak się zachować podczas zagrożenia pożarowego. Nie wiedzą, jak fachowo użyć gaśnicy. Po wielu godzinach rozmów i przemyśleń doszliśmy z Marcinem do wniosku, że stworzymy projekt, w którym zawrzemy najważniejsze informacje na temat doraźnej ochrony przeciwpożarowej - mówi nam młodszy aspirant Kacper Wejdelek.

 

Wideo „Tak spłonie pokój twojego dziecka” to część projektu Tutorial PPOŻ. Powstało pod logiem K-Pax Studio Filmowe, dzięki zaangażowaniu dwóch młodych strażaków z Warszawy. Mł. asp. Kacper Wejdelek i str. Marcin Maciejewski wszystkie materiały kręcą własnym sumptem, za własne pieniądze, w czasie wolnym.

"Mam gaśnicę, ale w samochodzie"

O tym, że warto mówić więcej o ochronie przeciwpożarowej, świadczy chociażby nasza sonda, którą przeprowadziliśmy na użytek tego tekstu. Zapytaliśmy 15 przypadkowych osób, czy mają w domu gaśnicę i czujniki antypożarowe. Dziewięć odpowiedziało, że nie mają ani jednego, ani drugiego. Jedna z rozmówczyń zwróciła uwagę, że czujniki chyba są na klatce schodowej. Tylko jedna osoba, z którą rozmawialiśmy, ma w domu czujniki antypożarowe, ale to nie jej zasługa, tylko dewelopera, który zamontował je obligatoryjnie. Pięć osób ma gaśnicę... w samochodzie. Jeden z naszych rozmówców przyznał, że chyba ma w garażu gaśnicę, ale nie jest tego pewien.

Nie tylko świeczka

Kpt. mgr. inż. Łukasz Kucmin z zespołu prasowego Komendy Głównej Państwowej Straży Pożarnej, po obejrzeniu filmu strażaków potwierdza, że siedem minut wystarczy, aby spłonął dziecięcy pokój.

- Jeżeli warunki będą odpowiednie, np. pożar zacznie się od suchej choinki, którą zapominaliśmy podlewać, pokój może spalić się nawet w 4 minuty. Czas podany w materiale filmowym nie jest przesadzony – zauważa.

Pokój może spłonąć nawet w 4 minutyPokój może spłonąć nawet w 4 minuty fot: wideo 'Tak płonie pokój twojego dziecka', K-PAX STUDIO FILMOWE/youtube

Według statystyk Państwowej Straży Pożarnej najczęstszą przyczyną pożaru w domu jest nieprawidłowa eksploatacja urządzeń (kotły, kominki, kuchenki starego typu) na paliwo stałe (węgiel, koks, miał, drewno), a na drugim miejscu - nieostrożność osób dorosłych w posługiwaniu się ogniem otwartym, w tym zapałkami i niedopałki papierosów.

Kpt. Łukasz Kucmin przypomina, że to rodzice/opiekunowie muszą być pewni, że dom jest zabezpieczony przed pożarem, który może zostać przypadkowo spowodowany przez dziecko.

Kpt. Kucmin wylicza, co może być przyczyną pożaru. To np.:

  • luźno leżące przewody elektryczne
  • zbyt duża liczba odbiorników elektrycznych podpiętych do jednego gniazda szczególnie niebezpieczne są przedłużacze z dużą liczbą gniazd
  • nieprawidłowe naprawianie przewodów i wtyczek urządzeń elektrycznych
  • stosowanie źródeł światła (żarówek) o mocy większej niż zaleca to producent dla danej oprawy oświetleniowej
  • zapalanie świec, podgrzewaczy (tea lightów), kadzidełek i pozostawianie ich bez nadzoru
  • przykrywanie urządzeń wytwarzających ciepło (nawet w niewielkiej ilości) materiałami łatwopalnymi, uszkodzona ładowarka przykryta kocem może być przyczyną pożaru
  • pozostawianie urządzeń elektrycznych włączonych na noc, np. zasilacze do laptopa.

Od kilku lat przy jednostkach ratowniczo-gaśniczych Państwowej Straży Pożarnej dla najmłodszych powstają klubiki "Ognik" i sale edukacyjne. Warto wybrać się tam z dziećmi. Tutaj znajdziesz najbliższy od swojego domu klubik.

***

Tworzący po godzinach wideo mł. asp. Kacper Wejdelek i str. Marcin Maciejewski w planach mają przygotowanie aplikacji mobilnej na telefon, która mogłaby posłużyć jako przenośny poradnik. Młodzi strażacy aktywiści poszukują partnerów dla projektu.

Powinno cię również zainteresować: Szafa upadła na dziecko, ale wypadków w domu jest więcej. 10 zwykłych przedmiotów, które są groźne dla dzieci

Ten pies uratował małą dziewczynkę z pożaru. Zapłacił za to najwyższą cenę

Więcej o: