9 charakterystycznych cech rodzin, w których wychowali się ludzie sukcesu

Chcesz, aby twoje dziecko w przyszłości podążało swoją wymarzoną ścieżką kariery? Na pewno. Jak się okazuje, nawet drobne czynności mają na to wpływ. Oto 9 rzeczy, które charakteryzują rodziców ludzi sukcesu.
Wczesne nauczanie prostych pojęć matematycznych, ma bardzo korzystny wpływ na dalszy rozwój intelektualny dziecka. Wczesne nauczanie prostych pojęć matematycznych, ma bardzo korzystny wpływ na dalszy rozwój intelektualny dziecka. pixabay.com

Co takiego robili rodzice, którzy wychowali ludzi sukcesu?

Portal Independent wziął pod lupę wyniki wielu badań naukowych, których celem było sprawdzenie, co łączy rodziców obecnych ludzi sukcesu. Po przeanalizowaniu wszystkich punktów mamy dobrą wiadomość: sporo zależy od nas, rodziców. Zła? To kosztuje naprawdę dużo wysiłku.

Co takiego robili rodzice, którzy wychowali ludzi sukcesu?

Włączali je do codziennych obowiązków domowych

"Jeśli dzieci nie zmywają naczyń, to znaczy, że ktoś inny robi to za nich" - powiedziała Julie Lythcott-Haims, autorka książki "How to Raise an Adult" (w wolnym tłumaczeniu: "Jak wychować dorosłego"). Osoba, która od najmłodszych lat była wyręczana z obowiązków, nie miała okazji nauczyć się pracowitości, wytrwałości, a także konsekwencji swoich działań. Wdrażanie dzieci w prace domowe uświadamia im także, jak ważne jest działanie w grupie.

Do codziennych obowiązków można (a nawet warto!) angażować już dzieci 2-letnie. Nie można oczekiwać wtedy, że będą one wykonywały dane czynności z dużą precyzją, ale nie o to przecież chodzi. Kwestie wychowawcze są tutaj nieocenione.

dziecko dziecko CC BY-NC-SA 2.0 Flickr.com/Peter Kirkeskov Rasmussen

Mieli wysokie oczekiwania

Naukowcy z Uniwersytetu Kalifornijskiego przeprowadzili badania na ponad 6,5 tys. dzieci z rocznika 2001. Dowiedli, że wysokie oczekiwania rodziców w stosunku do dzieci, mają silny związek z tym, jak dużo wysiłku wkładają one w naukę.

Ma to sens pod warunkiem, że oczekiwania rodziców są REALNE. Poprzeczka postawiona przez rodziców ma być w danym momencie zawieszona tuż nad poziomem wzroku dziecka. I ani centymetr wyżej.

dzieci dzieci pixabay.com

Uczą je funkcjonować w grupie

Dzieci, które świetnie sobie radzą w grupie, są bardziej predestynowane do osiągnięcia sukcesu w przyszłości. Ale co to właściwie oznacza, że "radzą sobie w grupie"? Takie dzieci potrafią zgodnie bawić się z rówieśnikami, są asertywne, a przy tym empatyczne.

Na te umiejętności składa się wiele czynników, zarówno osobniczych, jak i wynikających z wychowania. Z całą pewnością współdziałanie w rodzinie, jak również budowanie w dziecku poczucia własnej wartości są w stanie pomóc.

dziecko dziecko CC BY-NC-SA 2.0 Flickr.com/VANJA GAVRIC

Dbali o dobre relacje w rodzinie

Naukowcy z Uniwersytetu w Illinois są zgodni, że dzieci pochodzące z rodzin rozbitych, niepełnych lub takich, w których rodzice są skonfliktowani, wypadają gorzej pod kątem emocjonalnym i intelektualnym na tle osób wychowanych w rodzinie, w której udało się stworzyć harmonię.

Cóż, nie na wszystko mamy wpływ. Nawet, jeśli dziecko nie ma możliwości wychowywać się z obojgiem rodziców, jego szanse nie są przekreślone. Dużo zależy od ciebie i twojego zaangażowania w jego rozwój.

dzieci dzieci CC BY-NC 2.0 Flickr.com/eltpics

Uczyli dzieci matematyki od najmłodszych lat

Okazuje się również, że wczesne nauczanie prostych pojęć matematycznych, ma bardzo korzystny wpływ na dalszy rozwój intelektualny dziecka. Wykształca kreatywne, analityczne myślenie, poprawia koncentrację. Znajomość podstawowych zasad matematycznych, ułatwia również naukę czytania.

Czy to oznacza, że trzeba z 2-3-latkiem przerabiać podręczniki matematyczne dla klas 1-3? W żadnym wypadku. Nauka matematyki z maluszkiem powinna odbywać się "przy okazji", to jest podczas zabaw czy spaceru. Wszak ta dziedzina nauki kryje się wszędzie. Od rodzica zależy, jak szybko dziecko ją odkryje.

stres stres CC BY-NC 2.0 Flickr.com/Matt Harris

Byli mniej zestresowani

Stres rodziców bardzo silnie wpływa na osobowość dziecka. "Stres matek, a zwłaszcza, gdy stres jest spowodowany próbą znalezienia czasu między gotowaniem, sprzątaniem, a obowiązkami domowymi i zabawą z dzieckiem, ma szczególnie zły wpływ na pociechę" - twierdzi socjolog Kei Nomaguchi.

Warto wiedzieć zatem, że to nie ilość czasu spędzonego z dzieckiem jest ważna, a jakość.

dzieci dzieci pixabay.com

Cenili wysiłek, nie bali się porażki

To prawdopodobnie jeden z najważniejszych punktów. Ci rodzice, którzy podkreślają rolę włożonego wysiłku, nawet kosztem pomyłki czy porażki, budują w dziecku poczucie własnej wartości i uczą wytrwałej i cierpliwej pracy.

Dziecko wzrastające w takiej atmosferze odczuwa radość z samego działania, a nie wyłącznie wygranej. To wielka wartość!

praca praca pixabay.com

Mama była aktywna zawodowo

Według naukowców dzieci wychowujące się w rodzinie, w której mama była aktywna zawodowo, lepiej radziły sobie zawodowo od tych, w których kobieta rezygnowała z pracy na rzecz prowadzenia domu. Częściej zdobywały nie tylko lepsze wykształcenie, ale również zajmowały kierownicze stanowiska i uzyskiwały wyższe dochody.

Tylko kiedy w takim razie "dobrze" wychowywać dzieci?

bogactwo bogactwo pixabay.com

Mieli dobrą sytuację społeczno-ekonomiczną

I na koniec brutalna prawda: statystycznie dzieci z rodzin biedniejszych rzadziej osiągają sukces. Wolimy jednak wierzyć, że przy solidnej pracy rodziców, pociecha ma szansę na karierę. A jeśli nie? Trudno. Bo czy sukces zawodowy to wszystko, czego pragniemy dla naszych dzieci?

Więcej o:
Copyright © Agora SA